Şu anki meşguliyetin geleceğini tayin edecek!

Bugün ne ile meşgulsün? Şu an içinde bulunduğun meşguliyet senin beş sene sonra nerede olacağın nasıl bir hayatın olacağını belirleyecektir.

Geleceğinin adımını bugün atıyorsun. Hayatına yön verecek kararı şu an içinde bulunduğun psikolojik durum ve yaptıkların verecek..

bugün içinde bulunduğun durumu geçmişte aldığın kararlar yönvermedi mi? Tıpkı nasıl geçmişte yaptıkların bugününün önünü açtı ise yarınını da bugün belirleyecek..

O yüzden şu an ne yaptığına neler ile meşgul olduguna şöyle bir bak. Hayatının gidişatını görebilirsin. bir kerecikten ne olacak diye asla düşünme. O bir kerecik yapacağın şeyler senin tüm hayatına mal olabilir.

Bugün şu an bu yazıyı okumuş olman bile hayatına olan bakışını değiştirecektir. Tekrar kendini sorgulatacak hayatını bu noktaya getiren etkenleri görmene neden olacaktır.

Eğitim sürecindeki başarıların ve başarısızlıkları sorgulayabilirsin.

İş hayatında önüne çıkan ve çıkacakları gözlemleyebilirsin.

Aldığın kararların hayatına nasıl yansıdığını görebilirsin..

Örneğin 11-12 yaşında kuran öğrenmeye karar veren bir genç 20 yaşlarına geldiğinde gençliğinin en kritik zamanını dini ilimlerle geçirmenin ilk adımını atmış olabilir. Kuran öğrenmiş, sureleri ezberlemiş hatta cok iyi arapça eğitimi alıp aynı zamanda üniversitesini okuyor olabilir..

Ya da önüne kuran öğrenme fırsatı geçmiş bir genç etrafındaki negatif telkinlerden etkilenip böyle bir imkanı geri tepip koca yaz ayını hovardalıkla geçirmiş olabilir. Bu hovardalık sürecinde edindiği arkadaşlarla hayatında olmayan kötü alışkanlıklar kazanıp dinden imandan uzak bir hayata adım atmış olabilir...

Ya da 17-18 yaşlarında ergenlik döneminde bir delikanlı Allahın helal kıldığı çizgi çerçevesinde hareket etmeye çalışarak kendisini fuhşiyattan koruyarak bambaşka bir hayata adım atarken bir başkası günah bataklığına saplanıp hayatını ve geleceğini mahvedebilir..

Ya da 30lu yaşlarda bir kişi kendisine uygun olmayan arkadaşlıklar kurarak nefsine uyabilir, yanlış yollara meyl edebilir. Zamanını boş ve malayani şeylerle öldürebilir..

Şu an alacağın bir karar ile seni islamdan ve dinden uzaklaştıran bir arkadaşını hayatından çıkartabilirsin. Ya da şu an yine alacağın bir kararla seni islama yaklaştıracak bir toplulukla daha cok zaman geçirmeye başlayabilirsin..

Şimdi beş vakit namaz için kalkıp abdest alarak yeni bir hayata başlayabilirsin..

* * *

40 yaşındaki bir insan düşünelim.. Daha 10-15 yaşından itibaren 20-30 senelik hayatı boyunca dinden uzak islami herhangi bir faaliyette bulunmadan. Hatta din düşmanlığı yaparak o yaşa gelse, sürekli günahlar, içki alkol, kumar vs. gibi haramı helali dikkat etmeden yaşasa bu onun ruhuna hayatına herşeyine sirayet eder. Tevbe edip hakka yönelmediği sürece daha beter bir hayata doğru yok olup gider.. Daha kötüye çok hızlı bir şekilde yönelebilir..

Fakat tam tersi dini bir cevrede yetişse ihlasla samimiyetle bağlansa o kişiyi öyle günaha meyl ettirmek kolay olmaz. Bir anda geçmiş 40 yılı bırakıp zank diye fuhşiyata asla yönelemez. Çünkü geçmişi onu sımsıkı tutar ve asla bırakmaz. Anında 180 derece dönebilmesi imkansızdır. Tabiatın kuralına aykırıdır. Olağan üstü durum olmadıkca da imkansızdır.

Dindar görünüp dönenlerde bir anda o noktaya gelmez. 40 yaşına gelmeden önceki yıllarda 30 yaşında ya da 35 yaşında aldığı kararlar yaptığı işler, seçtiği çevreler adım adım o noktaya getirmiştir. Kişi kendisi bile nasıl böyle oldugunu anlayamamıştır. Önce nafileleri terk etmiştir.. Sonra farzlardan uzaklaşmış.. iyi arkadaşları bir bir ondan kopmuştur. Kötü kişilerle muhabbet eder olmuştur. Kötü çevreler edinip adım adım kötülüğe doğru kaymaya başlamıştır. Şarkı dinlemeyi normal görmüş.. dizi izlemekten zevk almış, film sinama derken kendisine gayri meşru hayatlar empoze edilmesine kabullenmiştir. Farklı ideolojilere de hak vermeye başlamış, onlarla dostluklar ünsiyetler kurmuştur.

Bir gecede yeter artık ben japonyaya atlayıp gidiyorum demez insan. İçinde elbet bir japonyaya ya da yurtdışına ilgi vardır. Ve fırsatını buldugunda da değerlendirip yurtdışına gitmesi gibidir.

* * *

O yüzden biz biz olalım, geleceğimizi karartmak istemiyorsak karanlık yerlerde dolanmayalım. Karanlık şeylerle meşgul olmayalım. Güzel şeylere zaman ayıralım. Güzel düşünelim. İlmimizi artırmaya bakalım. Kuranı kerim öğrenelim. Tecvid öğrenelim.. Arapça öğrenebiliriz ya da osmanlıca okuyup yazmayı öğrenelim.. Dini eserler okuyalım. Camiye gidelim namaz kılalım. Gece teheccüde kalkalım. Dindar arkadaşlar edinelim. Hiç yoksa bile en az 1-2 tane bile olsa konuşabileceğimiz dini bütün dostlarımız olsun.

Baktığımızda bize Allah'ı hatırlatacak insanlarla ünsiyet kuralım. Onlarla selamlaşalım. Onlarla zaman geçirmeye çalışalım. Bugün şeytan sıkabilir seni. Ama inan bana bir mühlet sonra boş insanlar seni sıkmaya başlayacak. Argo muhabbet, şeytani eğlenceler ve sadece göbekten aşağı imalarla dolu lakırtılar midenizi bulandırmaya başlar..

Gereksiz boş siyasi kavgalar, hiç bir faydası olmayap top mop dizi mizi muhabbetleri sizi baymaya başlar.

Çevreni değiştir, şu an muhabbet ettiğin insanları sorgula.. Meşgul oldugun sahayı yeniden kontrol et..

Ve göreceksin ki beş sene snraki değişime bugün ilk adımı atmış olacaksın

Hayırlı olsun..

Konular