Cünüb Olan Kimseye Yasak Olan Şeyler Nelerdir?

Cünüp olan kimseye yasak olan şeyler aşağıya alınmıştır:

1- Namaz kılmak,

2- Ka'be'yi tavaf etmek,

3- Kur'an-ı Kerim'e dokunmak ve onu taşımak. Binaen'aleyh üzerine ayet-i kerime yazılı olan ma'deni veya kağıt paraya abdestsiz olarak dokunmak veya taşımak caiz değildir. Mesela şimdiki beş yüz lira üzerinde sure-i feth'in başı yazılıdır, bunu taşıyabilmek için ya abdestli olmak veya üzerine ayet yazılı bulunan paranın taşınmasını caiz gören Şafi'i mezhebini taklid

4- etmek lazımdır.

5- Kur'an-ı Kerim'i okumak.

6- Camide kalmak.
  • NaTuraL
  • 106.637

11 yorum

Re: Cünüb Olan Kimseye Yasak Olan Şeyler Nelerdir?

yeter erkekler eklemek yasak benim

05.12.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

Cünüplük İle İlgili

Harbi faydaLı soruLar ve cevapLar..

09.10.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

bişi soracağım cünüp

bişi soracağım cünüp iken ilişki olmaz deniyo peki eşin isterse ne yapmalı olursa günahı ne

12.02.2012 - yokkkk

Kardeşim,

İslam Dini Temizliğe büyük önem verir, Zira Temizlik olmadan ibsdet dahi olmaz.. Allah temizdi temizi sever..!
Güzelce Gusledersin sonra Eşinle ilişkini yaşarsın...!
Artık evlerimizde sularımız var imkanlar geniş değl mi..?

13.02.2012 - Kaside-i Bürde

guslü ne bozar

benim öğrenmek istediğim şu:cünüp olduktan sonra hatta yıkanırken de penisden gelen renksiz sıvı gusül abdestini bozar mı

01.07.2008 - fsm555ist

Re: guslü ne bozar

renksiz sıvı mezidir..mezi abdesti, menide guslü gerektirir..

27.03.2013 - Zehirliok Ziyaretçisi

Abdestsiz Emzirilen Bir Damla Süt

Abdestsiz Emzirilen Bir Damla Süt
Hacı Bayram Veli'nin müritlerinden, Yazıcıoğlu Muhammed Efendinin, Ahmed-i Bican adında bir kardeşi vardı. Her ikisi de önemli şahsiyetlerdendir.
Ahmed-i Bican bir gün bir camide vaaz etmekte iken ağabeyi Muhammed Yazıcıoğlu camiden içeriye girer ve küçük kardeşinin sohbetini dinlemeye başlar. Kardeşi ağabeyinin camiye geldiğinin farkındadır. Fakat bir de bakar ki, ağabeyi biraz sonra camiyi gülerek terk eder. Kürsüde nasihat etmekte olan Ahmed-i Bican Hazretleri, ağabeyinin bu halinden bir şey anlayamaz ve akşam eve geldiğinde durumu annesine anlatıp öğrenmek ister. Her iki dervişin de anası, büyük oğlu Muhammed eve geldiğinde;
- Oğlum, kardeşin camiden niçin gülerek çıktığını soruyor, bir hata mı işledim, diyor. Kardeşinin dersinden niçin gülerek çıktın, diye sorduğunda şöyle cevap verir:
- Anneciğim, ben kardeşimin vaazına gülmedim. Ben bir insanoğlunun sohbetini dinlemeye ne kadar melaike gelmiş, oturacak yer bulamıyorlar da birbirlerinin üzerine oturuyorlar, onların hali çok hoşuma gitti de ona tebessüm ettim. Ben de melaikeden oturacak yer kalmadığı için çıkıp gittim, diye cevap verir.
Annesi, ağabeyinin bu sözlerini anlattığında Ahmed-i Bican çok üzülür.
- Anneciğim! Ağabeyim melekleri görme derecesine erişti de niye ben erişemedim. Bunu ondan sorar mısınız, dedi.
Annesi büyük oğluna bunu sorduğunda aldığı cevap;
- Anam bu noksanlığı sen kendinde araman lazım, sen benden daha iyi bilirsin.
Düşünme sırası anaya geldi. Anaları uzun müddet tefekküre daldıktan sonra bunun sebebini şöyle açıkladı:
- Oğlum, sana hiç abdestsiz süt emzirmedim. Ahmed'im ise henüz kundakta iken, ben namaza durmuştum. Ahmed de şiddetli ağlamaya başlamıştı. Bu sırada evimizde komşu kadın vardı. O, çocuk ağlamasın diye Ahmed'i aldı emzirmeye başladı. Ben hemen namazı bozup elinden aldım ama birkaç damla emmişti. Sonra o kadına abdestli olup - olmadığını sordum. Bana abdestinin olmadığını söylemişti. Onun melekleri görmemesine sebep olsa - olsa bu olmalı.
Ahmed-i Bican Hazretleri hataen emdiği bir damla sütün cezasını ölünceye kadar çekti ve onun yüzünden derece almakta engellerle karşılaştı. Ya bu zamanın hanımlarının çocukları nasıl olur? Anlatmaya gerek var mı?


Cünüpken çocuk emzirmek haram değildir. Ancak çok duyarlı insanlar manevi temizliği de hesaba katarlar ve bedenin fiziki ihtiyaçlarını gözettikleri gibi manevi ihtiyaçlarını da gözetirler. Gıdalar çeşitli sebeplerle beden için maddi olarak sağlıklı olmayabildikleri gibi, manevi açıdan da sağlıklı olmayabilirler. Bu sebeple böyle bir titizlik elbette çok güzeldir ve manevi duyarlılığı hassas insanlar yetiştirme adına çok anlamlıdır. Hatta farz, vacip ya da sünnet olmamasına rağmen sırf bu duyarlılık için çocuğunu abdestsiz hiç emzirmeyen bayanlar bile vardır ve bu tavırlarıyla takdir edilecek bir iş yapmış olurlar. Ama bu elbette farz ya da vacip değildir. Bu sebeple bazı insanlar böyle bir detaya önem verirken asıl yapmaları gerekeni unutmamalıdırlar. Mesela bile bile vaktinin namazını kılmayan bir bayan çocuğunu üç kat abdestle emzirse dahi bu yine bir şey ifade etmez.

Saygilar...

Ey kalbleri evirip çeviren Allah’ım, Kalbimi hidayet üzere, Senin sevginle, Sana itaatle sabit kıl.

22.03.2007 - Conan

yok artık LeBronJames. bir

yok artık LeBronJames.
bir kadın çocuğa iyilik yapıyor emziriyor,cezasını ömürboyu çocuk çekiyor. bu masalın kaynağı ne? iyi inceledinmi? böyle saçma mevzular insanı dinden kaçırır. dikkatli olun bunları yazarken.

04.07.2009 - efar

yok daha neler

sen böyle şeyleri duymadığın için inanmassın ama gerçek ama doğru masal diyil.o zaman sen dersinki eski zamanlarda evliyalarda suda yürümüzde veya.said nursinin anasıda onu aptessiz emzirmezdi geç bunları inancın yoksa yorumda yapma.gel görki hayat zateni bir masal birvarmış bir yokmuş bugün varız ama yarın olabilirmiyiz araştır öyle yaz

03.09.2011 - ayşe3

cünup bayan

benim merak ettiğim husus ;
cünup bir bayan çocuğunu emzirebilr mi?allaha emanet olun.

22.03.2007 - nedim şahin

Cunupluk hakkında

S.A.
Muhterem Nedim Bey Kardeşim,
Elbetteki cünupiken anne evladını emzirebilir, velev ki sütü haram bir membağdan istifade etmiş olmasın, aksi halde zinhar haramdır. Sütün kaynağının helal kazanç olması gerektiği bir çok hadisde söylenir.
Allaha emanet olun

28.10.2010 - El_Ehzer