Evli bir kadına aşık olmak

Kendim de evli olduğum halde, işyerimden alışveriş eden bir kadına ileri derecede tutuldum. Bütün uğraşmalarıma rağmen kendimi ondan vazgeçiremiyorum. Öyle ki meseleyi yakınlarım ve kadının bizzat kendisi dahi anladılar. Buna rağmen o alışverişi kesmediği gibi ilgisini daha da arttırdı.Rezillik açısından olacak olan oldu. Ben Şimdi işin günahını soruyorum: Ona evlilik teklif etsem ve sarhoş olduğu için Ailesinin hukukunu zaten gözetmeyen kocasından ayrılmasını istesem günaha girmiş olur muyum?

Sorunuzda İslam'ın güzelliği ve Islâmsızlığın çirkinligi bir kaç noktadan kendini gösteriyor: Önce müslüman içki içmez, böylece âilesinin hem maddî, hem de manevî hukukunu çiğnemiş ve hanımıyla ilgilenmeyecek kadar sızmış, enerjisini haramda tüketmiş olmaz. Evinin, alış veriş dahil, bütün dış ihtiyaçlarını bir ibâdet duygusu ile kendisi temin eder. Kendisi gibi müslüman olan karısı da zorunlu durumlar olmadıkça dışarı çıkmaz; bakkalla-çakkalla uzun uzadıya yüzyüze, göz-göze gelmez. Konuşmak zorunda kaldığında kadınlığını ortaya dökecek şekilde kırılıp dökülmez. Karşısındakine ümit vermeyen bir edâ ile ve ihtiyaç miktarınca konuşur. Buna rağmen laf eden olursa ağzının payı edeplice verir. Anlaşılan bunların hiç birisi sizde olmamış; ciger kedinin önüne açıkça konulmuş. Buna rağmen işin günahını düşündüğünüze göre size, Rasûlüllah'ın (s.a.s.) bir hadîs-i şeriflerini hatırlatalım:"Kim kocası olan bir kadını aldatırsa, aralarını açmaya çalışırsa... bizden değildir." (Hâkim, Müstedrek N/196; Ebû Dâvûd, talâk 1) Hadîsi şerheden Münâvî diyor ki, "Bu kadın bir de komşu kadın olursa bunun günah ve çirkinliği o kadar daha artar." Çünkü, şerrinden komşusu emin olmayan kimse cennete giremez, buyurulmuştur. Imam Nevevide: "Demek ki, insan bir iyiliği öğretmenin dışında, başka bir adamın karısı, kızı, çocuğu vb. ile onu ifsad edici şekilde konuşması haramdır, der" (Münâvî, Feyzul-Kadîr V/385; Ayrıca bk. VI/123.) Burada mesele örneklendirilerek anlatılır.Adamın içkici olması, karısının nikâhsız olduğu anlamına gelmez ve nikâhlı bir kadın boşanmaya teşvik eden de "bizden değildir". Meseleye, kendinizi bir an, kadının kocasının yerine koyarak, yine kendiniz de fetva verebilirsiniz.

Ancak zayıf bir hadîste: "Hevâ (arzu ve aşk) peşinden gidilip o doğrultuda davranılmadıkça ve kimseye söylenmedikçe, sahibi için bağışlanır."(Suyutî, el-Câmi'us-sağîr (Feyz'uI-Kadîr ile, den) VI/358) buyurulmuştur. Burada kastedilen, elbette helâl olmayan arzudur. "Hevâ ve hevese uyma; zirâ o seni Allah yolundan saptırır. "(Sâd/26) âyet-i kerîmesi de bunu gösterir. Buna göre insan elinde olmayarak evlenmesi câiz olmayan birisine âşık olur da bunu kimseye açmazsa ve nefsini bundan vazgeçirmeye uğraşırsa, günaha girmeyeceği umulur.(bk. Münâvî, Feyz VI/358)

4 yorum

Evli bir kadına aşık olmak

Selamun aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu. Öncelikle bilin ki böyle bir hevaya girmeniz haramdır ve namahreme duyulan aşk batıldır, yani gerçek değildir. Kadınla ilişiğinizi net bir şekilde kesin, mümkünse helal yoldan onun da bunu anlamasını sağlayın. Haramı da kafanızdan tamamen çıkarın, tövbe edin ve yalnızca ALLAH'tan hayırlı olanını dilemekle yetinin. Allah büyüktür, şüphe yok ki ahirette temiz olanlar için, düşündüklerinden daha hayırlıları ve güzelleri mükafattır. Evet, bakarsınız bir gün kadın boşanabilir de, Allah bilir. Ama siz ondan sonsuza kadar vazgeçmeyi kabul etmek zorundasınız.

Bundan ayrı olarak, içki içen fasık olur. Müslüman bir kadın da fasığa haramdır, fakat nikah, kadın boşamadıkça düşmez. Müslüman bir kadın Allah için hayırlı olanı yapar. Sizin burada o kadına yapabileceğiniz tek şey, yalnızca Allah için yapacaksanız, ki, bunu yapmak size ancak o zaman helaldir, onu birileri tarafıyla gizlice ve sizin işin içinde olduğunuzu bilmeden bu konuda uyartmak, bilgilendirmek ve kocasını düzeltip yuvasını kurtarması için onu tevşik ettirmektir. Buna göre kendisi kocasının hakkını versin; onun için elinden geldiğince mücadele etsin, ona düzelmemesi takdirinde Allah için boşanacağını söylesin, eğer bundan sonra da kocası fasıklıktan dönmezse, o zaman kadın kendi isteği ile boşanabilir. Ama kocası düzelirse boşanamaz! Böyle size de helaldir. Ayrıca; evlenme işlerinizi ilk eşlerinize de sorarak, onlara karşı açık olarak, dışarıya karşı gizli olarak yürütün. Eğer Allah için gerçekten ihtiyacınız veya durumunuz varsa, ikinci bir eş almayı da size haramdan kaçınmanız için tavsiye ederim. Fakat şunu da bilin ki, evliliğin şartı, eşine hayat boyu bir aşk duymak değildir. Evlilik hayat boyu süren, Allah için yapılan bir sözleşmedir. Hayırlı ve mutlu bir yuva kurmanız, harama sapmamanız dileğiyle. Selamun aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu.

29.08.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

ben evli 1 cocuk babasıyım

ben evli 1 cocuk babasıyım ama iş yerinde calışdıgım bir bayana aşık oldum oda bana tabi bu iş cok ileriye gitti 6aydır beraber olduk ama sonunda eşime yapdıgım yanlış bir şeydiye bayandan ayrıdım ama halla bu beladan kurtulamadım cünkü kocası bu olayları duymuş ve beni arıyormuş ama o bayana ulaşdım ne yapacagız dedim ben karışmam diyor ben bu işden nasıl kurtulacam bilmiyorum şuanda kocası delil topluyor ve beni araştırıyor bana yardımcı olacak kimse yokmu

25.06.2011 - kenan arslan

Allah kahretsin sizi

midem bulanıyor sizin gibi namussuzların rezilliklerini duyunca. Allah belanızı versin. Haremlik selamlığa dikkat edin diyince bağnaz oluruz di mi? Şerefsziler... Allah sizin gibileri kahru perişan etsin. Sizin alçaklığınız yüzüden evlenmekten vazgeçtik be! Tuhh yüzünüze!!!

05.04.2013 - Vird-i Zeban

Re: ben evli 1 cocuk babasıyım

hımmmm neymiş efendim,kadınlar çalışsınmışşş dimi?o sizin hakkınızda delil toplayan adamın azıcık namusu kıskanma duyusu olsaydı,hanımını erkeklerin bulunduğu ortama salmazdı.size gelip dava açacağına önce hanımına namuslu olmayı öğretseydi keşke...sizde suçsuzsunuz demiyorum tabi.yazıklar olsun bu işyerlerinde bunları yapanlara..beni ilgilendirmez.ama yine de bi müslüman olarak böyle aileleri görünce üzülüyorum,elimde değil....
ben evli olsam ve kocam da sizin gibi işyerindeki kadınlarla kırıştırsa ne yapardım ben
karşılıklı razısınız ama dimi(!),buna zina bile demezsiniz siz şimdi...!
ne güzel alan memnun veren memnun,peki müslümanlık nerede?bunu bi söyleyiverin hele...

02.04.2013 - (yusuf a.s)