Evlilik

Üniversite Gençliği ve İçine Düştüğü Gizli Nikah Çıkmazları

Gençliğin içerisine düştüğü yada düşürüldüğü tehlikeler ve çıkmazlar sayılmayacak kadar çoktur.Uyuşturucu ,aklo,zina,kumar,fuhuş,fanatiklik ve terör bu çıkmazlardan olduğu gibi gizli nikah da içerisine düştüğü çıkmazlardan birisidir. Gizli nikâh akdi ile gençlik güya flörtü bir nevi hafifletip meşru bir zemine oturmaya çalışarak, dinen ve vicdanen rahatlamaya çalışmaktadır..Gençliğin içerisine düştüğü bu çıkmaz hali bazen dibi olmayan deniz,karası olmayan okyanus ,sonu olmayan çukur ve çıkışı olmayan sokak gibidir.

Artık gençler evlilik istemiyor!

Batı tarzı hayat artık evlilik kurumunu da sarsmaya başladı: Evlilik kurulamıyor.
Güncelleme: 10:00, 22 Ağustos 2010 Pazar
Birçok kişi boşanmaların arttığından yakınıyor. Ama evlenme eyleminin mahiyetine kafa yoran nedense pek yok. Çocuklarımızı bu konuda yeterli bilinçlendirip bilinçlendirmediğimizi düşünen az.

AŞK İFFETSİZ OLMAZ

Yusufa (as), Züleyha olmak aşk işiydi evet.. Züleyha Yusuf'ta (as) Rabbini bulmuştu. Önce Nefs penceresinden bakmaya çalışsa da, sonra büyülendiği o güzelliği gönül penceresinden seyretti doyasıya.

Züleyhalara laf söylettirmem aşka hürmetimden,lakin bizler de Züleyha'nın temsil ettiklerine nefs penceresinden bakıyoruz galiba.Beyler bir Züleyha arzusu, Hanımlar bir Yusuf arzusu içinde... Ama önce Yusuf ile Zuleyha olma derdinde değil kimse...

Evlilikle ilgili soru ve cevaplar

Sual: Bazı arkadaşlar, evlenmeden önce işledikleri günahları kocalarına söylüyorlar. Söylemek lazım mı?
CEVAP
Hayır, bir kadın, evlenmeden önce işlediği günahları kocasına söylememelidir. Aslında günah hiç kimseye söylenmez! Tevbe edilip bir daha yapılmayan günahları Allahü teâlâ affeder.

Sual: Evdeki işleri kimin yapması lazım?
CEVAP
Hanım ev işlerini yapmaya mecbur değildir. Ancak, erkek de ihsan etmeye mecbur değil. Kadın ev işini yapınca erkek de fazlası ile ihsanda bulunur. Bu işler karşılıklı olur.

Dört Evlilik Meselesi

TAADDÜD-Ü ZEVCAT (4 EVLILIK)
Bir Müslüman bu konuda herhalde şöyle düşünür:
"Taaddüdü-zevcat" erkeğin dörde kadar kadınla evlenmesi anlamına gelen İslâmî bir terimdir. Batılılar buna daha geniş anlamı ile "poligami" derler. Dolayısı ile "taaddüd-i zevcât" tamı tamına "poligami" değildir.

EVLİLİKTE TEŞHİR VE NAZAR MESELESİ

Evlilikte TEŞHİR ve NAZAR MESELESİ

Şimdilerde genç kızlarımızın tv-radyo yayınları,çalışmak-okumak veya bir erkek bulup evlenmek nedenlerinden ötürü kendini açmak zorunda hissedere bir ikilem yaşamakta olduklarını fark ediyorum. Açılıp dünyaya mı talip olacak yoksa kapanıp Allah'ın rızasını mı kazanacak? Ben bu yazıda evlilik meselesinden açılıp saçılmalarla ilgili bir değerlendirme yapmaya çalıştım. Başörtülü kızlar kimlerle evlenecek? sorusundan esinlendim. Dindar saliha hemşirelerimize bir yardımı olur ümidindeyim. Şöyleki;

Birinci durum:

Hanım hakkı

Bu yazı şimdi bitakım çevreleri rahatsız edecek biliyorum ama,günümüzde kadın gibi kadın,erkek gibi de erkek bulunması güç olduğu için feryadım buna

Hanım hakkı

Sual: Hanımla iyi geçinmenin yolu nedir?
CEVAP
Hanımının güzel huylu olmasını isteyen, önce kendisi güzel huylu olmalıdır! Kur'an-ı kerimde, insana gelen musibetlerin, günahları sebebiyle geldiği bildirilmektedir. O halde, dinimizin emir ve yasaklarına riayet eden, hanımı ile iyi geçinir.

Evlenmekten maksat

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
Peygamber efendimiz, (İki Müslüman Allah rızası için bir araya gelse, şeytan uzakta bekler, yanlarına yaklaşamaz) buyuruyor. Saliha bir hanımla evlenince de, iki Müslüman bir araya gelmiş olur, şeytan aralarına giremez. İkisi iyi geçindiği müddetçe, İblis zarar veremez. Ama bir hır gür çıkarsa, Allah muhafaza etsin, şeytan gelir, hem bir tane değil, birçoğu üşüşür, aralarını bozar. Zaten içimizde olan nefis de, bu durumu fırsat bilip, elinden geleni yapar.

Nefsani İşin Sonu Rahmani Olmaz

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

AH ŞU ERKEKLERİN İKİNCİ EŞ MUHABBETLERİ!

Ah şu erkeklerin ikinci eş muhabbetleri!

Kendi alanında çok başarılı bir iş adamı olmuştu. Beş sene önce bu işe başladığında bu kadar mesafe alabileceğini o bile tahmin etmiyordu. Zenginliğin vermiş olduğu çevre değişikliğiyle muhatap olduğu insanlar da değişmişti. Etrafında alanının uzmanı, en az bir yabancı dil bilen, dünyanın değişik ülkelerini gezip dolaşmış, şık giyinen bay ve bayanlar vardı. Kendisi de en az onlar kadar donanımlıydı.

Kadın ruhundan anladığını zanneden odunlara ithaf olunur

Bu yazı,yazar,Sema Maraşlı'ya aittir.
Biz naparsak yapalım odun odundur ancak,belki bazı erkekler ders alır dedim.

KÜÇÜK KIZ

“Allah rızası için.”

Bülent, avucunu açmış ona doğru elini uzatan adama ters ters baktı. Elli yaşlarında gösteren adam, görmeye alıştığı hırpani kıyafetli dilencilere benzemiyordu. Üzerindeki giysiler eski fakat temizdi. Eli yüzü temiz ve sağlıklı görünüyordu. “Sapasağlam adam gidip çalışacağına dileniyor, belki benden daha zengindir.” diye düşündü. Zaten canı çok sıkkındı birde sinirlenmişti. Alaycı bir ses tonuyla:

Peygamber efendimiz (s.a.v)'in buyurduğu hadis-i şerife kaç erkek uyuyor?

Bütün salih saliha kullara selam olsun diyerek,vicdanımı sızlatan şu meseleyi yazmak istiyorum

Erkekler,kadınlarla gerçekten ahlakı,huyu,karakteri için mi evleniyor sizce?bugün,evlilik yaşına gelmiş genç bir hanım olarak,Peygamber efendimiz (s.a.v)'in:"Bir kadınla dört şey için evlenilir;'1)malı,zenginliği2)asaleti,soyu3)güzelliği,4)dini,ahlakı,vicdanı,imanı,siz bu şıklardan DİN olanını seçin"hadis-i şerifine zerre kadar uyulmadığını görüyorum.
(hadisi şerifin birebir aynısını yazmadım,hatırımda tutabildiğim kadarını yazdım)

Ne yapacağımı bilmiyorum.

Merhabalar...Ben 31 yaşımda eşimden ayrılmış bir bayanım.Yeniden evlenmek istiyorum ama insanlarda hiç Allah korkusu kalmamış. kim yaklaşmaya çalışsa bir şekilde iğrenç yüzünü gösteriyor. okadar bunaldım ki Rabbim birgün bu insanların benide kendileri gibi yanlışa çekmelerinden çok korkuyorum.Zina yapmayı o kadar masum bişimiş görteriyorlar ki...televizyonlarda bunu destekliyor ve çok normal bakılır hale gelmiş. Rabbim çok bunaldım bana bir çıkış kapısı göster, beni yanlıştan koru, bana yardım et, dualarımı kabul et ve beni doğru yolundan ayırma.

Çare Evlilik Ama..

Selamın Aleyküm Kardeşlerim, Herşey Gönlünüzce Olsun Kalbiniz Nurla dolsun.

Ben 19 Yaşında Kendi halinde bi Gencim,

Size müsadeniz olursa kendi sorunuma yanıt bulmak için, yazmak ihtiyacında bulundum, ve şunuda biliyorumki benim derdimden muzdarip, benim gibi bir çok kardeşimin olduğunun farkındayım, inşallah bu sorunuma bu mübarek yerde bi çözüm bulurum ve aynı zamanda da benim gibi kardeşlerimede dolayısıyla bi çözüm sağlamış oluruz,
Rabbim şimdiden Emeğinizin karşılığını misliyle versin inşallah.

Bismillahirrahmanirrahim.

Yasak ve Gayrimeşru Aşkların Acımasızlığı..

Aşk ve muhabbet güzel bir şey ama helal dairesinde olunca. Helal dairesinde birçok aşk yaşanır. Ama helal olmadı zaman merhametsiz bir hale gelir. Çünkü iki tarafta aşkları uğrunda akıl almaz işlere yollara hallere girebiliyor. Bazen cinayetlere kadar giden yasak aşklar vardır. Bazen sevdiğine kavuşmasına engel gördüğü için eşinin veya çocuklarının yokluğunu isteyen onun varlığından rahatsız olan ona kötü muamele eden önünde engel gören niceleri vardır. Bazen boşanmalara kadar giden yasak aşklar vardır.