El İle Doyum - Masturbasyon - İstimna

Masturbasyon,el ile tatmin denen bu olay, kişinin cinsel organı ile oynamak suretiyle doyuma gitmesidir. Bu adet genellikle 13-15 yaşlarındaki erkek ve kızlarda görülür. Değişik sebeplerle bu yaşın üzerindekilerde daha az görüldüğü ileri sürülmektedir.

Cinsel organın el veye ne olursa olsun, herhangi bir cisme sürtünmesi veya göğüslerinde yahut göğüs uçlarında ve diğer cinsel bölgelerde sıkıştırma ve benzeri baskılarlayapılan bir uygulamadır. Maksat orgazm olmaktır.

İslam alimlerinin bazıları evlilik dışı her türlü cinsel doyumu haram saymışlardır. Delil olarak da şu ayetleri göstermişlerdir:


"Ve onlar ki, iffetlerini korurlar; Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu (câriyeleri) hariç. (Bunlarla ilişkilerden dolayı) kınanmış değillerdir. Şu halde, kim bunun ötesine gitmek isterse, işte bunlar, haddi aşan kimselerdir." (Müminun Suresi : 5-7)

"Ancak eşlerine ve cariyelerine karşı müstesna; çünkü onlar kınanmaz; Bundan öteye (geçmek) isteyenler ise, onlar taşkınların ta kendileridir." (Mearic Suresi 30-31)

İslam alimlerinin çoğunluğu, buradaki aşırı gitmeden, evlilik dışında başka bir kadınla birleşmeyi anlamışlar ve elle doyumu bu birinci derece haramlar arasında saymamışlardır.

Allah Resulu şöyle buyurur:

"Cinsel organıyla oynayan bir millete Allah azab etmiştir."

"Elini nikahlayan mel'undur"

"Elle boşalan lanetlidir"

Bu hadis-i şerif kesin bir hükümle, masturbasyon olayını yasaklamaktadır. Ancak İslam alimlerinden bazıları bu hadisin, sahih hadis kitaplarına girecek kadar sağlam senetli olmadığı için, helal-haram bağlamında delil olamayacağını savunurlar. Bazı Hanefi ve Hanbeli alimleri eşi olmayan birinin, alışkanlık haline getirmemek şartıyla bu sıkıntısını giderebileceği görüşündedirler. Ancak bu sadece bir zaruret kapısıdır. Zina tehklikesine düşmemek ve çok fazla zihni meşgul etmemek içindir.

Asıl olarak helal değildir. Bunu hiçbir İslam alimi savunmamıştır. İki tercih arasında kalan bir müslüman zararı daha az olanı tercih etmelidir.

Bu bir fıkıh kuralıdır. Eğer bir müslüman, zina yapabilecek kadar kontrolünü kaybetmişse, daha hafif olan bu yolu tercih eder ve zina tehlikesinden kendisini kurtarır.

Bu konudaki görüşler:


 • Keyfi olarak şehvetini gidermek için el ile menisini getirmek haramdır. Ancak şehveti kendisine galebe çalıp da karısı veya cariyesi bulunmazsa, şehvetini teskin için bunu yaptığında günahkar olmayacağı umulur.(İbni Abidin)

 • Böyle bir kimse zina edeceğinden korkarsa, el ile meni getirerek şehvetini teskin etmesi vacip olur. (Ebu Leys)

 • Şehveti galebe çalar da, onu teskin için yaparsa cezalanmaması umulur.(Fethu'l-Kadir)

 • Şafi ve Maliki mezhebine göre zevcenin elinde mastürbasyon etmesinde bir sakınca yoktur. (Mürşit 4, İlmihal)Çok az fıkıh aleminin kadınlar konusunda bu konuya değindiği genellikle erkeklerle
ilgili bu konunun ele alındığı, bu konuya değinenlerden Mücahid şöyle
demiştir:

"Bundan önce geçmiş olanlar genç erkeklerin istimnadan uzak kalmalarını emrederdi.. bu konuda kadının durumu ile erkeğin durumu arasında fark yoktur".

Masturbasyon'un İslami hükmü konusunda mezhepler arasında bazı farklılıklar vardır.


 • Hanefi, Şafii ve Maliki mezhebine göre masturbasyon:


  • İmam Mâlik; "onlar eşleri ve cariyeleri dışında, mahrem yerlerini herkesten korurlar;
   doğrusu bunlar yerilemezler. Bu sınırları aşmak isteyenler; doğrusu bunlar aşırı gidenlerdir" âyetine dayanarak, bu fiilin sınırı aşmaya dahil ve haram olduğunu ileri sürmüştür.

  • Mezkür fiil İmam Şâfiî'nin son içtihadına göre haramdır.

  • >Hanefîlere göre tahrimen mekruhtur; ancak "yapmadığı takdirde zinâya düşeceğinden korkan bir gencin affedileceği umulur." denilmiştir. alışkanlık yaptığı ve sıhhati bozduğu takdirde yasak fiiller arasında gireceği şüphesizdir


 • Hanbeli mezhebine göre ise, "meni, vücudun dışarı atmaya muhtaç olduğu birşeydir; onu eliyle atan, kan aldıran gibidir ve caizdir." Ancak Hanbelî fukahâsı bunu "zinâya düşme tehlikesi ve evlenme imkânından mahrum bulunma" şartlarına bağlamışlardır. zina korkusu olduğu zaman mübah olur, değilse haramdır.

  Bu şartlar gözönünde bulundurulacak olursa, elle boşalmanın hükmünü herkes vicdanında daha iyi verebilir. ancak insan fıtratı bunu hoş karşılamaz: yaptıktan sonra pişmanlık duygusu gelen bir fiilin kesin olarak helalliğine hiçbir müslüman inanmaz ve bu yolu çözüm olarak göremez. Haramlar bellidir.

  Helaller bellidir. İkisi arasında şüpheli şeyler vardır. En güzeli bunlardan
  uzak durmaktır. Niteki tıp otoriteleride aşırı alışkanlık haline getirilen
  masturbasyonun ruhi ve fizyolojik zararlarını ortaya koymaktadır

  Hafta'da bir defayı aşan istimnanın yol açtığı zararlar hakkında
  doktorlar şunları söylemektedir:


  • Bez ve sinirler üzerinde bitkinlik meydana getirir. Çalışan unsurlar iltihaba uğrar ve yavaş yavaş mahvolur.

  • Alışkanlık kazanıldıktan sonra terk edilmesi zordur. Bu yüzden bu kimseler
   evlenemezler. Evlenmiş olsalar bile bu fena alış kanlığa devam ederek devam ederek boş yere sinirleri yorarlar.

  • Tenasüli Nervasteni (Sinir Yorgunluğu) oluşur.

  • Tenasüli nervasteni genel nervasteni ile karışır:


   • Hafıza ciddi şekilde zayıflar

   • Vücut ne bedeni ne
    de fikri görev yapamaz hale gelir.


   • Şiddetli başağrıları, uykusuzluk,çarpıntı, iştahsızlık vücudu edeta yıkar,
    kuvvetten düşürür, zayıflatır.

  Kaynaklar:
  1) BüyükKadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN
  2) Müslüman Kadının Fıkıh Kitabı,İbrahim CEMEL
  3)Şamil İslam Ansiklopedisi
  4) Dünya Dinlerinde Cinsel ahlak, Geoffrey Parrinder,Say Yayınları, 2003
  5)Mürşit 4,
  6) Evlilik ve Aile Hayatı, A. Aydın

El İle Doyum - Masturbasyon - İstimna yorumları

 • Image Description
  Zehirliok Ziyaretçisi
  06.08.2013

  oruçluyken azdım ama azdığımı görmedim yani meni gelse bile gelmemezlikten geldim oruç bozulur mu

 • Image Description
  Kaval kemiği
  31.07.2013

  Yaşm 16.en büyük sorunum yaşımdanda dolayı olsa gerek kendini tatmin etmek(mastürbasyon).ama hiç bugüne kadar elimle dokunup meni getirmiş değilim.günde 2-3 kez yatağa sürtünerek (ama elbiselerimleyken) birkaç dakikalık zevk işte.bunun sebebide tvden netten gördüğümüz tahrik olduğumuz şeyler.çünkü başka bir meşguliyetim yok.öle 1şey görünce.yatağa yatıp elimle sürttünürken elbiselerim üstümdeyken bir sıvı geldiğini hissediyorum ama az bir şey.bugüne kadar hiç görmedim nasıl oluyor diye.bunu sürekli ypmam bu günahımı gün geçtikçe büyütüyor herhalde.ne kadar hemen sonrasında pişman olup besmele çeksemde bir şey görünce dayanamıyorum.ama bu şeyler düşünceden öteye geçmiyor.yani asla zina yapmıyorum.ama bu illettende kurtulmak istiyorum.en azından dinimizin uygunluğnda en aza indirgemek istiyorum.4-5 yıldır kendimi dini açıdan günahkar hissettiğim tek şey bu.artk kurtulmak istiyorm.şmdi tüm bunlardn snra sizce bnim günahım ne derecededir ve kurtulmak için ne yapıcam ? Lütfen yardımcı olun. Not= bu yazıyı 3 gün önce yazmıştım ve 3 gündür hiçbir şey yapmadım.şeytanla mücadele ediyorum ama yine de nefsime yenilmiyorum.

 • Image Description
  necatisenol
  31.07.2013

  Dostum nefsinin sesini kes yoksa o sesin nefesini keser.

  ben bu konuları kendisine takıntı yapmış biriydim. ama sonunda kronik prostatit ve varikosel hastalığına yakalandım. ne olur Allah aşkına yapma. internet elinin altında bak araştır. ww.doktorasitesi.co diye bir adres var. orada bu hastalıklardan nasıl sıkıntı çektiklerini anlatan çare arayan gençler var. siz zannediyorsunuz ki size verilen o organlar çelikten. bir şey olmaz. oysam oyle bir dengesi varki bir bozulursa çaresi yok. tıbbın herşeye çare olduğu felan yalan. çünkü orda yaklaşık 12 ayrı parça var. içlerindede milyonlarca ayrıntı. sana birtek organ gibi gözükoyr ama değil.

  internete yaz kronik prostatit, kronik epididimit, varikosel vb...

  forum ve prostatit yaz ve oku. forumdaki insanların durumlarını oku. doktor sitesindeki insanların çaresizliğini oku.

  çaresi nedir dersen;

  *o düşünce hasıl olacak gibi olduğunda banyoda bile olsan hemen kendini dışarı at. insanlara karış dışarıda çay iç dondurma ye...
  *bir insana anlat deki gerekirse bana hergün sor bunu yapmadın dimi diye.
  *büyüklerinden (abilerinden) yardım iste ve ne olur UTANMA. ALLAH AŞKINA UTANMA. YARDIM İSTE. NE OLUR NE OLUR.
  *doktora git psikologo ve ne olur UTANMA ALLAH AŞKINA UTANMA. NE OLUR SÖYLE. ÇÜNKÜ HAKKIN HATIRI ALİDİR ONUN HATIRI İÇİN İNSANLARDAN YARDIM İSTE.
  *evlenme imkanın varsa evlen ve hanımına sadece önden yaklaş ve temizliğe aşırı dikkat et. her seferinde vucudunu başlamadan yıka.
  *yakalanabileceğin hastalıkları da araştır. yazdıklarımı araştır. valla yalan söylemiyorum. ne olur Allah aşkına vazgeç.

  ALLAH AŞKINA VAZGEÇİN, NE OLUR.

 • Image Description
  Zehirliok Ziyaretçisi
  09.10.2013

  Kardes senin bahsettigin hastaliklar ZINA EDENLERIN dusunmesi gereken hastaliklar. Istimnadan nasil enfeksiyon kapacak adam Allah Rizasi icin.

 • Image Description
  Kaval kemiği
  04.08.2013

  size de Rabbim sifalar versin İNŞALLAH

 • Image Description
  Kaval kemiği
  04.08.2013

  gerçekten dediklerinizi yapıcam çok teşekkür ederim

 • Image Description
  Zehirliok Ziyaretçisi
  12.07.2013

  elle tatminin orucu bozduğunu bilmeden yaptıysak ne olur

 • Image Description
  Kaside-i Bürde
  29.07.2013

  Daha yapma, bir gün oruç tut kaza olarak...! oruucum bozuldu diye de yemek yeme iftara kadar yine bekle...

 • Image Description
  ONR
  04.07.2013

  off ya bende kac sene oldu kurtulamıyorum bu el ıle tatmınden ıhtıyac olmus artık karsı koyamıyorum zevktenmı degılmı onuda tam anlamıs degılım de cınsel vıdeolara bakıpta yapıyorum bu ışı zına kadar gunahmıdır dıye korkuyorum bazen yaptıktan sonra ole pısman oluyorum kı bıda yapmıcam dıyorum ama sade gece gelıyor bu pısmanlık sabah hıc bırsey olmamıs gıbı gene yapıyorum bı ara tam kurtuldum derken bir anda gene bu illeti yapmaya başladım heralde beyin artık onu ıhtıyac haline getirmiş uyusturucu gibi :(

 • Image Description
  Omar
  01.08.2013

  Ey muhterem kardeslerim size bir hadis-i serifi aktarmak istiyorum.
  Resulallah(s.a.v) söyle buyurdu:
  'ümmetimden bazî insanlar bilirim ki onlar kîyamet günü Tihame daglarî kadar tertemiz sevaplarla gelirler. Cenab-î Allah(c.c) onlarîn sevaplarînî toz gibi savurur degersiz kîlar.' Sahabeler sordu: Ey Allahîn Resulû bize o insanlarîn kim oldugunu söylermisin, bizde yanlî$lîkla da olsa onlardan olmayalîm. Resulallah(s.a.v) söyle buyurdu: Onlar sizin din kardeslerinizdir onlar da gece ibadetinden nasiblerini alîrlar ama onlar tenhada kaldîklarî zaman Allahîn koydugu kurallarî çignerler

 • Image Description
  Zehirliok Ziyaretçisi
  29.05.2013

  arkadaşlar lütfen aklınızı kullanın

 • Image Description
  Yaralı yürekler
  06.04.2013

  Biz napcaz böyle aklıma geldimi basta yapmiyim diyorum sonra İnternet'e gireyim ne var ne yok diyorum biraz daha derken gene illet yapcam zaman Allah aklıma felsefe durdurmuyo bı farklı oluyorum ozaman aklım kalbim bende değil sanki bir kızla konuşuyorum onu çok seviyorum ama bu lanet şey genede beni bırakmıyor onunla konuşurken bile harama bakasim geliyo cook pişmanım ama bunundan faydası yok ne yapsam kurtulamadım ama insalah kurtulmak isteyen herkez kurtulur Allah yar ve yardımcınız olsun

 • Image Description
  sürgündeki prens
  29.12.2012

  istimna yapanları lütfen Allah ve resulü ile kotkutmaktan vazgeçin.bu bir hastalıktır.şifası ne kuran okumaktır ne namaz kılmaktır ne de oruç tutmaktır.hastanın yaşı kaç olursa olsun ergenlik üzerine ihtisası olan bir doktora gitmesi gerekir.bu istimna hastalığından muzdarip olanlar kendilerini yok yere suçluyor.bakınız bu hastalık hz mehdi nin bekar kalmasına sebepdir.yani o da bu illetten muzdarip olacak.yalnız değilsiniz ki.

 • Image Description
  genç bahtiyar
  29.07.2013

  aslında verilecek en iyi cevab senin aklının yoludur kardeşim

 • Image Description
  Zehirliok Ziyaretçisi
  10.01.2013

  onu nereden çıkardın nasıl insanlarsınız ya mehdi as hakkında böyle konuşuyorsunuz.