ufak bi soru!!

tabiat boşluğu affetmez peki neden iki kulağımızın arası boşluk?

bunun cevabını bilen kişi nerdeysen beni bul yoksa meraktan çatlıcam...(bu sözü hocamız söyledi ve yorumu size kalsın dedi ama bi türlü bulamıyorum) sizce neden???

8 yorum

Re: ufak bi soru!!

yapılan bilimsel araştırmalara göre inan gözü kanitattaki ışınların sadece %2.5 ugunu görebiliyormuş..orda boşluk vardır diye bi hüküm vermek ne kadar akıllıcadırki??

14.05.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

boşluk

"boşluk"denilebilmesi için o mekanda hiç bir şey olmaması gerekir.
eğer hava dahi bulunuyor olsa mekan artık boşluk değildir.
"boşluğun kabul edilmemesi" olayı idarede boşluk,gönülde boşluk,zihinde boşluk gibi durumlar için mecazi olarak kullanılsa gerektir.
ömrünü doldurup giden bir nesnenin yerini ille de bir başkası alır,ama kendi cinsinden ama başka cinsten.

idarede boşluk gayrikanuni unsurlarca doldurulabilir.
gönülde boşluk yasak olanlar ile doldurulur.
zihinde boşluk zihni bulandıracak abes konular ile doldurulur.

uzay boşluğu diye anılan mekanda eğer manyetik dalgalar ve benzeri durumlar var ise veya bazı cisimler bulunuyor ise o mekan için dahi "boşluk" denilemez.

Allah kimseleri boşlukta komasın....

28.05.2008 - yanlış harf

kardeşim

kardeşim NOBLELATİV,

Sorunun cevabı çok basit:

BİR KULAĞINIZDAN GİREN,ÖBÜR KULAĞINIZDAN ÇIKSIN DİYE.

SELAMLAR
erdem222

28.05.2008 - erdem222

çokmu saçmaladım ne:))

şöyle birşeyler saçmalamak istiyorum:)) tibaatta herşey biyere tutunur fizik kanunları vs falan,boşlukta kalan düşer iki kulağımızda boşlukta kalıp düşen şeylerin sesini duymak için boştur:)))

27.05.2008 - ben?

Saygılarımla.. Orda

Saygılarımla..

Orda bahsedilen tabiatın affetmediği boşluk, hayattaki boşluk. Boş hayatta diyebiliriz buna. Eğer senin gibi düşünürsen o kadar çok boşluk var ki. Miden tamamen bir boşluk, onu ne yapacağız peki. Boş hayattır tabiatın affetmediği...

Saygılarımla...
GTrecordz...

26.05.2008 - pause

boşver yorma kafanı

bence sallama bi söz hocada bilmiyo ama sizin aklınızı karıştırmak için söylenmiş gibi geldi bana :)) çünkü hiç bişey anlaşılmıyor daha doğrusu mantıklı değil :)

26.05.2008 - ben?

biraz çabuk cevaplarsanız

biraz çabuk cevaplarsanız sevinirim...

26.05.2008 - noblElativ

tabiatta boşluğu niçin affetmez?

Buda benim nacizane fikrim.
Kardeş ben bu soruda daha çok bir inkar yada istihfaf yani küçümseme inkar alay hissettim yani sanki bu hoca çocukların inancını sarsmak için yapıyormuş gibi geldi.yine Allah bilir.
Bediiüzzman hazretleri derki bütün kainat esir denen bir madde ile doludur,yani bütün kainatı bu madde ayakta tutar.ısı ve ışığı yalıtan bu madde bütün kainatı doldurmuşsa nasıl olur da bir boşluk olur,bizim boşluk gördüğümüz yerde yerçekim ve basınç devrededir.mesela ağaçlar yerçekimine karşı yukarı doğru iyice çıkarlar ve yerçekimi onları engelleyemez,dallar havaya doğru intişar ederken kökler ise yer altına doğru yayılırlar.bu görünüşte fizik kanunlarına aykırıdır.iki taraftan gelen baskıya karşı ağaçlar baskın çıkarlar.insanların büyümesine engelleyen zaten yerçekimidir.astronotlar uzaya çıkınca iki santim uzuyorlarmış,

Şimdi kulakta yer çekimi ile alakalı ortakulakta bir bölge vardır. eğer burada boşluk oluşsa zaten o insan dengeli ayakta duramaz,devamlı başı döner,o kulakta yerçekimi kanunu ile alakası olduğu için burada bir basınç söz konusudur.bu Allahın kudretini her bir cisimde göstermek için konulmuş olabilir.

Tabiat boşluğu affetmez demek sanki eğer bir idare eden varsa neden bu boşluğa hakim olamıyor.yani mantık şu Allah varsa o zaman yüzde doksan dokuza hükmediyor ama yüzde bir kainata müdahale edemiyor.mantığı çıkar,halbuki yüzde doksan dokuza hükmedip yüzde bire hükmetmeyen Allah olamaz.

Kardeşim kainatta şuzuzat denen kanunları vardır.cenabı hakkın,yani cenabı hak kanunlarına mahkum olmadığını göstermek için şuzuzat kanunlarını koymuştur.peygamberimizin elinden sular akması, Hz ali için güneşin bekletilmesi,vb gibi gözümüze kainatta çarpan olağan dışı kanunlara zıt işler görünmesi Allahın o kanunların mahkumu olmadığını göstermek içindir.

Kardeşim belki hocanız şunu göstermek için de demiş olabilir.kainatta öyle mükemmel bir aheng ve nizam vardır ki nasıl ki bir cami kubbesi düşün o kubbenin ortasından bir taşı çeksen bütün kubbe yıkılacak,öylede bu kainatta küçük bir eksiklik ve yanlışlık olsa yıkılır.böyle bir şey Allahın isim ve sıfatlarına ters olur.çünkü hakim ismi alim ismi,hay ve kayyum vb gibi isimlerin vücudu nizam ve intizamı iktiza eder.bütün kainatı kabzayı tasarrufunda tutan bir zata acziyet ve zafiyet isnat etmek divaneliktir.

Kardeşim hiç düşündün mü içtiğimiz su yun teşekkülü olan hidrojen ve oksijen gibi iki yanıcı madde birleşmiş söndürücü olmuş,halbuki iki yanıcı madde bir araya gelse patlayacak yanacak ama Allah onları söndürücü yapmış.ama vakti gelince kıyamet günü denizler göller tutuşturulacak.
Kardeşim bu kelime şimdi daha çok acımasızlık manasında yada kainattaki mükkemel düzen içerisinde insanında mükkemel olması gerektiği içinde kullanılır. yani insanın yaptığı hatalar kusurlar ona büyük zararlar verir.mesela inanç boşluğunu küfür şekavet doldurur,asayiş boşluğunu anarşı doldurur vb gibi ifadeler için kullanmaktadır.

Sayın ben siz saçmalamak istemişsiniz ama mantıklı şeyler söylemişsiniz,o kadar dert etmeyin..insan bildiklerinin alimidir.bilmediklerinde cahilidir.hepimizin bildikleri sadece marifetten ibarettir.bütün kainatı ihata edecek bir ilim sahibi olsaydık zaten ilah olurduk. haşa ve kella.
Boş ve abes sözlerin maskaralığını yapmaktansa
güzel sözlerin hamallığını yapmayı tercih ederim.

28.05.2008 - tahkik

Konular