Kapalı kadın ile evlenirken dikkat edilmesi gerekenler

Evlilik sürecinde eşinin kapalı olmasını isteyen gençlerin dikkat etmesi gereken hususlar.

1. Ne zaman kapandı?

Kaç yaşında iken kapandı, kaç yıldır kapalı.

2. Nasıl kapanmış?

Kapanmasına neden olan etkenler. Kapanma noktasına gelen süreç. Kendi isteği ile mi, arkadaş çevresinin tavsiyesi ile mi, ailesinin etkisi ile mi..


3. Günlük hayatı nasıl geçiyor?

Bir gününü nasıl değerlendiriyor. Zamanı Allah ile mi yoksa süfli şeylerle mi geçiyor.. Zikr, hatim, kuran, namaz, ibadet, sohbetle dolu bir yaşantısı var yoksa şarkı, türkü, film, dizi, sinama, sosyal medya, internet, arkadaşlarla lakırtı gibi şeylerle mi geçiyor..

4. Kıyafet seçimleri neler. Dar-geniş.. Pantalon, pardüsü, çarşaf..

5. Aile çevresinde kapalılar var mı? Ailesinin dini yaşantısı nasıl. Kapanmasına nasıl karşılıyor

6. Dini eğitim düzeyi nedir? Dini bilgisi ne kadar?

Dine olan yaklaşımı nedir? arayış içindemi yoksa arayış içindekilere yardımcı olan durumda mı? Dini bilgi seviyesi nedir? Yeni yeni mi öğreniyor yoksa yılladır bu alanda bilgi sahibi mi? Kuran okuyabiliyor mu? tecvid var mı? sureleri ezbere biliyor mu? İbadetlerine dikkat ediyor mu? senin ibadetlere olan yaklaşımında hassas mı? Senin dindarlığın ile ne kadar ilgili..

7. Kapanmadan önceki hayatı nasıldı?

8. İslami bir yaşam içinde mi yoksa islami yaşama özentisi mi var sadece.. Kendisi yaşayabilen birisi mi yoksa bulacağı eş adayının mı kendisini bu hayata alıştırmasını bekliyor.

9. Haramlar ve şüphelilere karşı yaklaşımı nedir. Yeme içmesine dikkat ediyor mu? Helal haramlara riayet ediyor mu?

10. Beraber geçirdiğiniz zamanda neler üzerine konuşuyor. Sohbetleri nasıl geçiyor. Herhangi bir dini mevzu açıldıgında o konular üzerine ne kadar konuşabiliyor.

* * *

Kapalı olmak dindar olmak demek değildir. Sadece dindarlığa atılan bir adımdır. Ve sadece bir adım atmaktan öteye geçememiş olabilir. O yüzden evlilik süreçlerinde sadece kapalı olması tek bir kriter olmamalı bazı noktalara da dikkat etmekte fayda vardır.

Size fikir vermesi için sıraladığımız bir kaç madde.. Daha fazlasını siz kendi hayatınız çerçevesinde düşünüp değerlendirebilirsiniz

zehirliok

Konular