Cünüb Olan İnsanın Yemek Yemesi,Su İçmesi Caiz Midir?

Cünüp olan insanın yemek yemesi, su içmesi câiz midir?

Ihtiyatlı görüşe göre kadın için de erkek içinde cünübken yemek, içmek mekruhtur. Çünkü kullanılmış suyu içmek mekruhtur. Kullanılmış su abdest ve gusül için kullanılan sudur. Böyle bir su, maddi pislik taşımasa bile, günahları süpürmekle manevi kir taşır. Ağız yıkanmadan ağıza, alınan su, bedenin bir parçasına (yani ağzına) degmis ve bu manevi kiri yüklenmiş olur. Yutulmasıyla o kir de yutulur. Ancak cünüp olan kimse, elini ve ağzını yikadıktan sonra yiyip içebilir. Âdetli ve lohusanın durumu böyle değildir. Onlar yıkanacak zamana gelmedikce, artıkları kullanılmış su gibi olmaz. Yiyip içebilirler, artıkları temizdir. ( Halebî (sağîr) 41-42; Hindiyye I/13; Kâdihân NI/404 ) Diğer yönden cünüp kimsenin ağzını yıkamadan da yemesinde mahzur olmadığını söyleyenler olduğu gibi, ( Kadıhân I/46) yıkasa bile mahzurlu olduğunu söyleyenler de vardır.( Halebî (sağîr), agk.; Ayrıca bk. es-Subkî, el-Menhel N/288; Nemenkânî N/205) En iyisi sıkışık olunmadığı zamanlarda yemeyi içmeyi yıkanmadan sonraya bırakmaktır.

4 yorum

S.A. Evvela belirtmekte

S.A.
Evvela belirtmekte mahsur görmüyorum ki, şüphesiz Allah (S.A.V.) kullarını temizliğe sevketmiş ve bunu farz kılmıştır, ancak, niyette temizlik ve haslık herşeyden önce tutulmuştur. Okuduğumuz bir çok hadis kaynağı, kulun evvel niyetini temizleme konusunda fikir birliği etmiştir.
Allaha emanet olun.

28.10.2010 - El_Ehzer

gusül abdestini bozar mı

benim öğrenmek istediğim şu:cünüp olduktan sonra hatta yıkanırken de penisden gelen renksiz sıvı gusül abdestini bozar mı

02.07.2008 - fsm555ist

ben bu konuda çok

ben bu konuda çok takıntılıyım cünüp olduktan sonra wc ye çıkar ondan sonra gusül abdesti alırsan öyle bi sıvı gelmediğini görürsün ama bunları yaptın hala oluyorsa bence tekrar güsul abdesti alınması gerektiğini düşünüyorum

31.08.2010 - pınarfaruk

Hayır. Tuvalete

Hayır. Tuvalete çıktıktan sonra alınan gusülden sonra gelen sıvı sadece namaz abdestini bozar. Gusül bozulmaz ama tuvalete çıktıktan sonra akıntının devam etmemesi gerekir bu başka bi probleme işaret olabilir.

11.07.2011 - Ndm