Dua Etmek

DUA ETMEK

Sizi yaratan, akıl ve beden bahşeden, ruhunuza çeşitli zevkler yaşatan Allah’a yeterince yakın mısınız? O’na en son ne zaman dua ettiniz? Allah’a sadece zorluk anlarında mı dua ediyorsunuz, yoksa size olan yakınlığını bilerek O’nu sürekli anıyor musunuz? Cevabınız ne olursa olsun yapmanız gereken en doğru şey, “Andolsun, insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız.” (Kaf Suresi -16 ) ayeti gereği, Rabbimizin bize çok yakın olduğunu ve “Sizin Allah'tan başka veliniz ve yardımcınız yoktur.” (Bakara Suresi -107) ayeti gereği de tek dostumuz ve yardımcımızın Allah olduğunu unutmamak olacaktır. Allah bir başka ayetinde ise, kullarına olan yakınlığını ve dua edenin duasına icabet edeceğini şu şekilde bildirmiştir:

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi - 186)

"Çağırmak, seslenmek, yardım istemek" anlamlarına gelen dua, Yüce Rabbimizle aramızda kurduğumuz önemli bir bağdır. Dua ederek, gücü sınırsız olan Allah’ın karşısındaki aczimizi kabul etmiş oluruz. "De ki: Duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi?..." (Furkan Suresi - 77) ayetiyle, Allah katında değer bulmamıza vesile olan dua ibadetinin önemini de anlamış oluruz.
Dua, çoğu insanın olumsuz bir olay karşısında elinden geleni yapıp, artık yapacak bir şey kalmadığında başvurduğu son çaredir. “Gerçekten insan, Rabbine karşı nankördür.” (Adiyat Suresi -6) ayetinden de anlaşıldığı gibi insanların çoğu, duasına icabet edip kendilerini zor durumdan kurtaran “…Allah'ı, kadrinin hakkını vererek takdir edemediler…” (En’am Suresi -91) İnsanların bu nankör tavrı, bir Kuran ayetinde şöyle bildirilmiştir:
İnsana bir zarar dokunduğunda, yan yatarken, otururken ya da ayaktayken bize dua eder; zararını üstünden kaldırdığımız zaman ise, sanki kendisine dokunan zarara bizi hiç çağırmamış gibi döner-gider. İşte, ölçüyü taşıranlara yapmakta oldukları böyle süslenmiştir. (Yunus Suresi - 12)

Oysa insan, sağlıklı iken ve hayatındaki her şey yolunda giderken de Allah’a dua etmeli ve bütün bunlar için şükretmelidir. İbadetlerin tümünde olduğu gibi duada da sabırlı ve kararlı olmak, Kuran’a en uygun tavır olur. "Sabır ve namazla yardım dileyin. Bu şüphesiz, huşu duyanların dışındakiler için ağır bir yüktür." (Bakara Suresi, 45) ayetinden de anlaşıldığı gibi sabır ve namazla yardım dilemek Allah’ın bir emridir. Ancak Rabbimizin Enbiya Suresi 37. ayette bildirdiği üzere, insan aceleci olarak yaratılmıştır. Her konuda hemen sonuca ulaşmak isteyen insan, dualarının da anında kabul edilmesini ister. Duası istediği yönde gerçekleşmediğinde ise dua etmekten vazgeçer. Bu nedenle sabır ve kararlılıkla dua etmek, huşu duyanların dışındakilere ağır gelir.

Oysa müminler dua ettiklerinde Allah’ın kendilerini işittiğini ve kesin olarak dualarına icabet edeceğini bilirler. Olayların tesadüfen değil, Allah’ın belirlediği kadere göre geliştiğinin farkındadırlar. Bu nedenle dualarının karşılıksız kalacağı gibi samimiyetsiz bir ruh halinde olmazlar.

Rabbiniz dedi ki: "Bana dua edin, size icabet edeyim. (Mü’min Suresi – 60)

Allah, bir başka ayetinde ise "... sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, kendisine dua ettiği zaman icabet eden..." (Neml Suresi, 62) sıfatını hatırlatmaktadır. Bu da samimi duaların Allah katında karşılık göreceği anlamına gelir.

İmam Rabbaninin bu konudaki sözleri ise şöyledir:

"Bir şeyi istemek, ona nâil olmak (onu elde etmek) demektir; Zirâ Allahû Teâlâ kabul etmeyeceği duayı kuluna ettirmez." İmamı Rabbani

Unutmamak gerekir ki Allah, insanın aklından geçirdiği dua mahiyetindeki tek bir düşünceyi dahi karşılıksız bırakmaz. Duaya icabet, duanın aynen gerçekleşmesi anlamına gelmez. "İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua eder, insan pek acelecidir." (İsra Suresi, 11) ayetinden de anlaşıldığı gibi kişi, kendisine zararı dokunacak bir konuda dua edip, bunun hiç farkında olamayabilir. Allah duasına istediği yönde icabet etmediği için, duasının kabul olmadığını zanneden kişi, büyük bir yanılgı içindedir. Zira Allah merhametinden dolayı, kulunun hayrına olacak şekilde duasına icabet etmiştir.

Duada istenilen şeyin geciktirilerek verilmesi, ya da istenilen yönde icabet edilmemesi Allah’ın, kullarının sabrını ve tevekkülünü bir denemesi ve onları imani yönden olgunlaştırması anlamına da gelebilir. (Allah en doğrusunu bilir)
Dua ile ilgili çok önemli bir konu daha vardır. Sözlü duanın yanı sıra, kişinin fiili olarak da çaba göstermesi oldukça önemlidir. Örneğin üniversite sınavını kazanmak için dua etmekle beraber, fiili bir çaba olarak sınav başvurusu yaparak ve düzenli bir çalışma ile sözlü duayı desteklemek gerekir. Allah her şeyi bir sebep sonuç ilişkisi ile yaratmıştır. “Rabbini görmedin mi, gölgeyi nasıl uzatıvermiştir? Eğer dilemiş olsaydı onu durgun kılardı. Sonra biz güneşi ona bir delil kılmışızdır.” (Furkan Suresi - 45) ayetinden de anlaşıldığı gibi, Allah gölgeyi yaratmış ve güneşi de ona delil kılmıştır. Sonuca ulaşmak için sebeplere uygun olarak gerekli tedbirleri almak, ancak bunları etkili kılacak olanın Allah olduğunu bilerek, sabır ve tevekkülle sonucu Allah’tan beklemek en doğru tavır olur.
Kainatı yoktan var eden Allah için, yaşayan milyarlarca kulunun duasına icabet etmek çok kolaydır. Yeter ki bizler, bütün gücün Allah’a ait olduğunu bilerek, her duamıza icabet eden Rabbimizin dilemesi dışında hiçbir şeyin gerçekleşmeyeceğini ve bir şeyin olması için ona yalnızca “Ol” demesinin yeterli olduğunu unutmayalım.
Alemlerin Rabbi olan Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz. (Tekvir Suresi -29)

İbrahim Akın
  • I.Akin
  • 14.276

15 yorum

selamlar ben birşey sormak

selamlar ben birşey sormak istiyorum dua ile ilgili.örnek olark ben evlenmek istiyorum şimdi bende çıkan bu istek allah dilediği için mi diliyorum.yani bir yerde okudum allah kabul etmeyecegi duayı kuluna ettirmezmiş.yani benim evlilik istediğim olacagı için mi bu duayı hayırlısı ile sıkça ediyorum.bana cevap verirseniz sevinirim

30.05.2010 - sible

SIBLE YE

BEN ANLATMAYAYIMDA SEN ABDULKADIR GEYLANI HAZRETLERININ FUTUHAT ADLI KITABININ BASLARDA SEHVET ILE ILGILI COK GUZEL KISA BIR YAZISI VAR UNU OKU AYNEN SORUNUN CEVABINI ANLATMIS BU 4VEYA 5 AY ONCE O KITABI OKUMUSTUM HALA SORUN VARSA BU SEFER BEN SANA YAZACAM

03.06.2010 - bilal celik

selam tsk ederim ilginize

selam tsk ederim ilginize lakin ben bulamadım dediğinizi kitabın adı tam olarak nedir ben araştırayım.ama siz yazmak isterseniz ben seve seve dinlerim

25.07.2010 - sible

güzel kardeşim mutlaka

güzel kardeşim mutlaka öyledir RABBİM dualarını kabul etsin sana hayırlı eş nasip etsin herşeyin hayırlısını istemek en doğrusu hem dünya hem ahiret için...

03.06.2010 - goncaa

ben soruma cevap gelmedi

ben soruma cevap gelmedi hala arkadaşlar :(

01.06.2010 - sible

DUA ETMEK

ya dua etmekle alakalı çok güzel şeyler yazmışsınızda ben o kadar ediyorum ediyorum ama maalesef hep boş dönüyorum...bazı insanlar hiç uğraşmadan sıkıntı çekmeden çoğu şeyi elde ediyolar yani yalnış anlaşılmasın ben dua etmekten şikayetçi değilim de insan bir karşılık alamayınca gönlü kırılıyor.ben de bir problem var her halde ama neeeee????? düşüne düşüne imanım zedelenecek diye korkuyorum ya da kafayı yicem...

19.01.2010 - demün

demüm kardeş

güzel kardeşim sen içini ferah tut hayırlısına dua et eğer RABBİM vermiyorsa demekki o senin için hayırlı deyildir..birde ALLAHÜTAALA sevdiği kulunun duasını hemen kabul etmiyormuş hem onu sınıyor hemde sevdiyi kulunun sesi hoşuna gittiği için onadan istemesi ona yalvarması çok hoşuna gidiyormuş.sen hemen şeytanın vesvesesine kanıp içini karartma duaya devam sakın isyana düşme ALLA'IN yolundan ayrılma unutma ki o bizim kurtarıcımız ondan başkası bize yar ve yardımcı yok sabret mükafatını al burda olmazsa ahirette unutma dünyadan daha önemlisi ahiret...

03.06.2010 - goncaa

demün kardeşim,

Güzel kardeşim, öncelikle tavsiyem amellerinin sonsuz güzellikler ve doğrular olmasıdır. Ardından duaların da sonsuz olan güzellikler doğrultusunda olmasıdır tavsiyem. Duam ise bu yoldaki dualarını Allah'ın kabul etmesidir. Şunu sakın unutma : "Allah sabreden kulları ile beraberdir". Sen güzelce duanı et, arzuladığın şeyin gerçekleşmesini gerçekten istiyorsan Allah'a bunun için bolca ve bıkmadan / usanmadan dua et. Umudunu yitirmek Allah'ın huzurundaki yolda çok büyük bir gaflettir. Dualarını kabul edecek başka kimse yoktur. Ve şunu da sakın unutma "En ufak şey, zerre kadar durum / olay dahi Allah'ın rızası olmadan gerçekleşmez. İyi de olsa kötü de olsa bu böyledir. Çünkü hayır ve şer Allah'tandır. O'ndan gelen hayırlara sonsuz şükredeceğiz, yine O'ndan gelen şer durumunda O'na sığınıp imanımızdan geri kalmayıp dua edeceğiz. Şüphesiz Allah işitendir, sabreden kullarıyla birliktedir."

02.02.2010 - srhnc

S.ALEYKUM,

Sa'd bin Ebi Vakkas radiyallahu teala anh anlatir:

Hazreti Resulullahin S.A.V yaninda oturuyorduk. Buyurdular ki:

-Siz, hergün bin sevab kazanmaktan aciz misiniz ?

bir kimse sordu:

- Ya Resulullah! bin sevab nasıl kazanılır ?

buyurdular ki:

-100 kere Sübhanellah diyene bin sevab yazılır. Yahud bin günahı afvolunur.

Mujdeler olsun o mu'mine ki, hergün, her gece, Allahu Teâla'yi zikreder

25.01.2010 - Kaside-i Bürde

Yaziyi Lutfen Bir Daha Okuyun

aslinda yaziyi dikkatli okuduysaniz cevabi var yazida. insan hayra dua ettii gibi serre de dua edebiliyor. ettiginiz dua sizin hayriniza olmadigi icin Allah sizin hayriniza olacak sekilde icabet ediyor ve istediginiz sekilde kabul etmiyor olabilir. ( Allah en dogrusunu bilir) ayrica bir baska ayette insan acelecidir buyuruyor Allah. herseyin hemen olmasini beklemeyin. orada sizin sabriniz, teslimiyetiniz deneniyor olabilir. Allaha kosulsuz iman sarttir. dualarinizi istediginiz sekilde kabul etse de etmese de. cevredeki pek cok insanin pek cok seyi elde etmesi de bir olcu olamaz. cunku ayetlerde Allah, Onu takdir edemeyenlere bolluk verip azaplarini artirdigini bildiriyor. samimi bir niyetle Allahin rizasini arayarak dua etmek cok onemli.

24.01.2010 - I.Akin

okudum

okudum yazınızı.Olmuyor derken olaylar sonuçlanıyor zaten olumsuz şekilde bitiyor .Şimdi problemleri anlatamam .Sonuçlanmazsa ben 5 yıl 10 yıl bıkmadan ederim ama siz beni yalnış anladınız acele etmiyorum. Ben belki de hatalarımın cezasını çekiyorumdur artık öğle kanaat getirdim .sağolun..

01.02.2010 - demün

amin inşallah

amin inşallah yazdığınız ve zaman ayırdığınız için sağolun Allah razı olsun.Gevşemek demişsiniz evt gevşemek maalesef buzamanın hepimizn hastalığı üstelik okadar çok uyaran varki çevre tv internet zamanınızı alıp oyalayan okadar çok sebep varki hergün diyorum bugün başka olacak diye sonra bakıyorum yine aynı şeyler gece olduğunda düşünüyorum yine hayatın koşuşturmasında geçmiş kayıp bigün.Bugün biarkadaşım cevşen heidye etti bende nekadar doğrudur bilmiyorum ama ona biraz anlam yükledim sanki mesela o boynumdayken gıybet etmeyeceğim eğer ettiğimi farkedersem hemen durup dua okucam tutamayacağım sözler vermeyeceğim sabahları evden çıkarken bazı duaları okuyacağım gibi. Bukonuda bana önerebileceğiniz kitaplar varmıdır? yanlız dili çok yoğun olanları pek fazla okuyamıyorum.

10.11.2009 - kardelen_pm

Dunya Hayati Bos Bir Oyalanma, Aldanmayin

Nacizhane fikrim, cevsen boynunuzda oldugu icin degil, Allah razi olmadigi icin kotu tavirlari terk etmenizin daha dogru olacagi yonunde. cunku insani kotu tavirdan caydiran tek sey, Allahin sevgi ve rizasini kaybetme korkusu olmalidir. Sifa Allahin kitabi olan Kuranda insAllah. En basta Kurani turkce olarak okumanizi tavsiye ederim. ilk basta anlayamiyor gibi hissedebilirsiniz ancak asla terk etmeyin ve vazgecmeyin Kuran okumaktan. cunku samimi bir kalple okuyanlarin anlayabilecegini bildiriyor Rabbimiz. ve Kurani okuyup anlamamiz, dusunup ogut almamiz icin indirdigini bildiriyor ayetlerde. Ahirette Kurandan sorulacaksiniz diyor bir baska ayette. sorumlu oldugumuz ve sorulacagimiz kitabi duvarda asili birakmak ne derece dogru, takdiri size birakiyorum. insan, sevdigi birinden gelecek mesaj veya sms i heyecanla bekleyip, mesaj geldiginde de asla ertelemeden aninda okuyor. ancak nedense sevgimizi yoneltmemiz gerek en buyuk varlik ALLAHin bize gondermis oldugu 600 sayfalik mesaji okumadan bir omur geciriyor. Kuranla beraber okuyabileceginiz, dili anlasilir kitaplar onermemi istemissiniz. ben size daha pratik bir yol onericem insAllah. internet kullaniyorsunuz nasilsa, googleda imani konulu siteler ve Kuran siteleri yazdiginizda, size bu konuda isik tutacak pek cok site ile karsilasacaksiniz eminim. Buarada dunya hayati oyun ve oyalanmadir. siz de dunyada sizi oyalayan seylerden bahsetmissiniz. ahirette , dunyada ne kadar kaldiniz diye soruluyor, cevap": bir aksam vakti . cok daha az kaldiniz, bir bilseydiniz diyor Rabbimiz. insan ruyasinda gordugu seyleri gercek ve cok uzun zannediyor. ancak uyandiginda, gercek olmadigini anliyor ve 2 saniye gecirdigini de anliyor. iste dunya da ahirete gore ruya gibi ama yasarken insan bunu farkedemiyor. insAllah siz farkedenlerden olun. Allaha emanet olun...

11.11.2009 - I.Akin

Kardelene

Oncelikle guzel sozleriniz icin Allah razi olsun. Bu yazinin bir ustunde kendi duami da eklemistim. Duada samimi olmak cok onemli. Allah inanan inanmayan herkesin duasina icabet edecegini soyluyor. ayette ayirim yapmadigi icin bu sonucu cikariyoruz. bu nedenle Allah yolunda olan veya olmayan herkes, duasi istedigi yonde gerceklesince Allahin sevgili kulu oldugunu zannederek bir rahatlik yasiyor ve sukrunu gosterecek tavirlar gostermek yerine, duasi kabul olduktan bir sure sonra yine dunya hayatina dalip gidiyor. taki yeni bir sikinti ile karsilasip yine duaya basvurmasi gerekene kadar Allahi malesef hatirlamiyor. Insan hayatinda olumsuz ne olursa olsun bunlarin hepsinin sinav oldugunu ve Allahin razi olacai tavri gosterdiginizde yasadiginiz zorlugun kolayliga donusecegine kesin olarak inanin. cunku insirah suresinde Rabbimiz, zorlugun arkasindan mutlaka kolaylik gelecegini vaadeder. yasaminiz boyunca yasadiginiz pek cok sikinti olmustur. soyle bir dusunun, hic biri kalmadi, hepsi uctu gitti hafizanizdan. Hic bir sikinti ve aci kalici degildir. hersey Rabbimizin bir denemesidir. zorluk cekmeden insan guzelliklere ulasamiyor bu dunyada. peki zorluk yasamadan cennete girmek olur mu? bu dunya gecici bir oyun ve oyalanma yeri. Allah herseyi bir kader uzerine yaratmis. Kadere teslim olmak , ancak sozlu duamizin yaninda icinde bulundugumuz olumsuz durumdan kurtulmak icin fiili bir caba da gostermek zorundayiz. ancak bu cabayi gosterirken tek kriterimiz Allah rizasi olmalidir. Allah, kendisine dayananlara yardim eder. tevbe etmek ve Kuran ahlaki ile yasamak icin kararli olmak, sizin sikintilariniza vesile olan seytanin oyununu bozar. Allaha ve Kurana sarilin ve bundan asla vazgecmeyin. hersey yoluna girdiginde gevsemeyin ve gerisin geri donmeyin. kulluk ve duada kararli olun. Allah mumin kullarinin yanindadir unutmayin. Allah icinize ferahlik versin, tevbelerinizi kabul etsin, yoluna soksun sizi insAllah...

08.11.2009 - I.Akin

Okadar güzül

Okadar güzül yazmışsınızki sanki kendi zihinimin bir parçası gibiydi özelliklede duaya icabet teşekkürler çok zor bir durumdayım kendim ettim kendim buldum aslında ama çok pişmanım özüm sözüm yüreğim hergeçen gün dahada çok yaralıyor beni düşüncelerim derinlere daldıkça umutsuzluğum artıyor nolur bana birdua söyleyin dilime tesbih ruhuma merhem olsun biyerlerden başlayıp hayatımı yaşamımı düzeltmek istiyorum arınmak tüm günahlarımdan ve nereden başlayacağımı bilemiyorum şuan yaptığım tek şey tövbe etmek ağlamak acı çekmek ve hergeçen gün umutsuzluğa dahada kapılmak.

08.11.2009 - kardelen_pm

Konular