İslamda kız erkek arasındaki arkadaşlık ölçüsü nasıl olmalı?

İslâm dini, yabancı kadın ve erkek ihtilâtını, onların ölçüsüz bir şekilde birbirleriyle haşir neşir olmalarını tasvip etmemiş, pratik hayatta aralarında daima bir mesafe bırakmış ve aralarındaki ilişkilerin belli bir ölçü ve disiplin içerisinde olmasını emretmiştir. Çünkü onların ihtilâtından çeşitli kötülükler, hatta aile ve toplum hayatını çökerten zina gibi büyük günahlar da doğabilir.

İslam dininde, zina haram olduğu gibi, zinaya zemin hazırlayan söz, iş ve davranışlar da haramdır. Kur'ân-ı Kerîm'de bu hususta: "Zinaya yaklaşmayın; çünkü o, pek çirkin ve çok kötü bir yoldur."

(İsrâ sûresi: Ayet 32 )

buyurulmaktadır.

Gözün zinası, bakılması haram olan yerlere bakmak; kulağın zinası, zinaya dair konuşulanları dinlemek; elin zinası, yabancı bir kadına elle dokunmak veya öpmek; ayağın zinası, zina etmeye gitmektir. Ancak dil, el, kulak, ayak, kalb ve göz gibi organlara nisbet edilen zina, gerçek zina olmayıp, gerçek zinaya götürücü fiil ve davranışlardır. Gerçek zina yapılmadıkça, bu organların yaptıkları, kendi çaplarında günahtır.

Yukarıdaki açıklamalardan anlaşıldığı üzere, İslâm dini prensip olarak kötülükleri yasak ettiği gibi, ayrıca ön tedbir olarak kötülüğe vesile olan ve onu tahrik eden durum ve davranışları da yasaklamış ve böylece insanla kötülük arasına bir mesafe koyarak kötülük yollarını tıkamıştır.

Bu itibarla aralarında evlilik caiz olan bir erkekle bayanın; flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmaları, birbirlerine sarılmaları, el ele tutuşmaları gibi İslam'ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir.

Evlenmek isteyen kadın ve erkeğin, birbirlerini görüp beğenmeleri, kendi irade ve istekleriyle evlenmeye karar vermeleri dinimizin tavsiye ettiği bir husustur.

Nefsinize uygun fetvalar aramak yerine evlenmeye karar vermişseniz evlenmenizi, aksi takdirde bu tür ilişkilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.
  • NaTuraL
  • 36.073

5 yorum

insaffffffff

arkadaşlar niyetiniz harama helal kılıfı giydirmek farkındamısınz!ya haram haramdır.islambol kardeş sizin niyetiniz ali ama uygulamanızda aynı olur inşallah selametle...

10.08.2008 - irem05

selamünleyküm

kız ile erkek ilişkileri sınırı aşmamalı diyorsunuz. peki bi erkek bi kızı çok sevmişse ve kızda onu sevmişse birlikte dolaşmalaı günahmıdır ileriye gitmedikleri takdirde ve sonrada ayrılırlarsa o günahmdır.?

28.06.2008 - thenoose.silas

Re: selamünleyküm

Eger karsilikli sevgi varsa bu 'sevgili' olma durumunu helal kilmaz. Eger oyle bi durum varsa aileler tanisir, soz olur falan tanima evresine girmis olursun. Sonra bakarsin olmuyo ayril. Haram degil ama 'sevgililği' siniri asmiyorum diye helal sayamayiz. Haa soz falan da dusunmuyosan sevmiyosun demektir yada 'sevgili' olarak goruyosun demektir

14.02.2017 - Zehirliok Ziyaretçisi

evet

evet selva16nın dediği sorunun cevabını ben de merak ediyorum

22.01.2008 - yasssar

Yazı güzel olmuş.ALLAH

Yazı güzel olmuş.ALLAH RAZI OLSUN.
AMA PEKİ SEVİYOSAN FAKAT ERKENSE NOLCAK HERHENGİ HARAMA BULAŞMADAN BEKLEMENİN SAKINCASI VAR MI?

18.01.2008 - selva16

Konular