Azrail a.s.

ALLAHU teala azrail a.s, ya azrail insanların canını alırken hiç üzüldüğün oldumu diye sorar?ya rabbi herşey sana malum....yalnız bir kulunun canını alırken çok üzüldüm.oda bir gemi dalgalar arasında parçalanıp batmıştı..fakat o gemide bir kundakta bebek vardı .anasının ölümü emrolunmuştu .anasının canını alırken kundaktaki bebeğe üzüldüm bir tahta üzerinde çocuk kurtuldu...ve o bebek öksüz kaldı..ALLAHU TEALA bu sefer peki sevinerek canını aldığın bir zat oldumu diye azrail a.s sorar?evet yarab zalim birhükümdar vardı.halk ondan illalllah demişti .o zalim hükümdarın canını alırken sevinmiştim.ALLAHU TEALA azrail a.s kim olduğunu biliyormusun ?o zalim hükümdarın?hayır hatırlamıyorum diye söyleyince azrail a.s, CENABU HAK ŞÖYLE BUYURDU!!!!!!!!hani üzülerek canını aldığın bir anne vardı ya İŞTE ZALİM HÜKÜMDAR O BEBEK!!!!!!!!!!!!!


2 yorum

selamın aleyküm biliyorum

selamın aleyküm biliyorum beni sevmyorsunuz benden nefret ediyorsunuz ama yapacak bişe yok ben böyleyim işte allah dediğini yapıyorum bende emir kuluyum bir bakkal çırağı gibi

09.10.2011 - eray

"Sen Azrail'i nasıl karşılarsın?"

Zamanın birinde çok zalim bir hükümdar varmış. Halkına çok zulümkarmış. Birgün askerleriyle beraber av partisinden dönerken yolu üzerine yaşlı, hırpani giyimli bir deri, bir kemik bir adam çıkmış. Kral tam atı önünde ellerini açıp yardım dilenen bu ihtiyara çok hiddetlenmiş. Bizzat bu haddini bilmez adama dersini vermek için atını ihtiyarın üzerine sürmüş. Kılıncını çekmiş kafasını uçuracakken, yaşlı adam zalim hükümdarın atının yularına yapışmış. Atın ayakları yerden kesilmiş bir deve gibi çökmüş kalmış. Hükümdar bir anda kendini yerde tozun toprağın içinde bulmuş. İhtiyar hükümdarın boynuna ayağıyla basarken adeta o i,htiyar yüzünün yerini dehşet veren bir yüz almış.Cismi bir anda heybetleşmiş. Hükümdarın askerlerinin eli ayağı taş kesilmiş yardım edememişler. Gök gürlemesi gibi bir ses ile zalim hükümdara seslenen ihtiyar: " ey zalim zamanın geldi ben azrailim senin canını alacağım, kibirli gözlerinde artık korku görür oldum" demiş. Hükümdar yalvarmış, yakarmış ama nafile, en azından sevdiklerimle ailemle helallaşayım müsade et demiş. Ama nafile oracıkta canını almış azrail.

Yıllar sonra zalim hükümdarın ülkesini , adaletiyle, iyliğiyle, merhametiyle yöneten bir hükümdar yönetir olmuş. Askerleriyle beraber bir ziyaretten dönerken yıllar önce zalim hükümdarın can verdiği yerde yine o yaşlı ihtiyar görüntüsünde azrail hükümdarın önünü kesmiş. Babayiğidim çok açım bir lokma ekmek ver bana demiş. Onun azrail olduğunu bilmeyen genç hükümdar atından inerek bizzat kendi elleriyle ihtiyarı doyurmuş. Ona isterse gelip sarayda yaşayabileceğini söylemiş. Ancak azrail gerçek yüzünü gösterek vaktin dolduğunu onun canını alacağını söylemiş. Ama iyi bir insan olduğu için son bir dileği varsa onu gerçekleştirmesine izin vereceğini söylemiş.

İşte yüreği iman dolu Allah ve Ahiret inancı dolu genç hükümdar tüyleri diken diken eden cevabı vermiş Azraile:

"Ey Rabbim'in güzel meleği, ey sevgili hoşgeldin . Nerlerde kalmıştın hep özlemle seni beklerdim. Beni rabbime kavuşturacağın günü hasretle beklerdim. Yalnız emaneti almadan senden bir isteğim var. Benim canımı secdede namaz kılarken alırmısın?" Azrail kendisini böyle yürekten hasretle karşılayan Allah'ın kulunun genç yaşta canını almaya kıyamaz. Ancak Allah'tan emri gelir:
"Benim bu kulumu ahiretimde hasretle bekleyen sadece ben değilim. Peygamberlerim evliyalarımda hasretle bekler bir an önce aralarında görmek isterler der"

Bu menkıbe bana, acaba Azraili kaç babayiğit böyle hasretle karşılar sorusunu düşündürür oldu. Allah'a emanet olun

02.08.2008 - yusufemre3540

Konular