Allah´sız teklif

Önce mafya dizilerini gördü bu vatandaş. Yeraltı dünyasını tanıyıp ayak uydurmaya çalıştı. Sonra Aliye geldi. Aldatma ve ayrılık örgüsüyle çocukların durumu konuşulmaya başlandı. Şimdi ise son günlerin en gözde dizisi Binbir Gece ile ahlaksız teklifi tartışır olduk. Yarın başka bir dizi çıkacak ve arkasından laf kalabalıkları yine havada uçuşacak.
Bu yapımcılar Türkiyeye ne konuşturacaklarını gayet iyi biliyor doğrusu. Onlar aldıkları reytinglerle ceplerini doldururken milletin sosyal yapısı bozulmuş çok mu? Meğer ne meraklıymışız bu tür dizilere.
Dizi patladıktan sonra sağ olsun bundan kârlı çıkmayı bilenler boy boy poz verir oldular basına. Kendilerinin de başlarından bu tip olaylar geçtiğini ifade ettiler. Sanat dünyası söz konusu teklif yüzünden birbirine girmiş durumda. Kimi ben yapmazdım kimi ise çocuğum için seve seve diyor. Ya biz ahlakı yanlış biliyoruz ya da bunlar. Ahlakı bir geceliğine emanet edilebilen bir nesne sanıyorlar galiba. Sahi nedir ahlak? Taşınır, devredilir ya da kiraya verilir bir şey mi? Bilmeyenlere duyurulur. İnsanın iyi veya kötü olarak yorumlanmasına neden olan manevi nitelikli huylara, iradeli davranışlara ahlak denir. Yani Kuran-ı Kerimin yasaklarına, "Ve elbette sen yüce bir ahlak üzerindesin" (Kalem 4) ayeti ile onurlandırılan Efendimiz´in sünnetlerine uymaktır. Bunun dışında herhangi bir şeyle ölçemezsiniz. Ne sadece namustadır ne de sözde. Bir bütündür ve eksik parçaları olduğunda kesinlikle tam olarak yerine getirilmiş sayılmaz.
Zina aklama diziyle olur!
Annelik gibi kutsal bir müessese böylesine ucuz bir davranışla ayaklar altına alınabilir mi? Adını anmaktan bile imtina ettiğimiz bir kefeye nasıl konulur? Güzel adlar nasıl böylesine ucuzca kirletilebilir? Niyetler kötü. Amaç şeytan gibi sağdan sağdan yaklaşıp yoldan çıkarmak. Sanki başka çare yokmuş gibi bir tabu oluşturulmaya çalışılıyor. Tamam bir anne evladı için her şeyi yapar. Canını bile verir. Ancak kendini bile bile de ateşe atmaz.
Sinsi diziler sayesinde başkalarına yem olmayı neredeyse normal karşılar hale getirildik. Anneler resmen ahlaksızlığa teşvik ediliyor. Üstelik bunu evladı için yaparsa ne kadar kutsal bir görevi yerine getirdiği imajı empoze ediliyor. Ne yani şimdi evladı için bu tür işlere bulaşmayan anneler vicdansız mı?
Şimdi bu diziyi izleyen ve çocuğu hasta olan anneler ne hissediyor acaba? Suçluluk psikolojisi içinde kıvrandıkları kesin gibi geliyor bana. Kendilerinin eli kolu bağlı oturup, çocuğu için hiçbir şey yapamadıklarını düşünüyorlardır herhalde. Yada en kötü ihtimal bende mi bu yolu denesem diye içlerinden geçiriyorlardır.
Ne acı değil mi? Göz göre göre ahlaksızlık meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Bana öyle geliyor ki ilerleyen zamanlarda şu sözcükleri sık sık duyacağız. Çocuğum açtı, hastaydı, evsizdik… kötü yola düştüm.
Bahane çok.
Yahu aç, açıkta, hasta olan milyonlarca insan var. Hepsi gidip namusunu ayaklar altına mı alsın? Yok mu bunun başka yolu? Merdiven silen, örgü örüp satan, çamaşır yıkayıp para kazanan, çocuklarına bakan anneler var. Onlar neden emeğini değil şerefini düşünüyor?
Bize emredilen ahlakta sonuna kadar savaşmak var. Canından olup ahlakını kirletmemek var. Ama nerede? Hayatımızı diziler yönetir olmuş. Daha doğrusu senaristler. Neyin nerede yapılacağına artık onlar karar veriyor. Yapılan yanlış bile olsa bize doğruymuş gibi kakalanıyor.
Getirildiğimiz duruma bakın. Kadın vücudu aşağılanıp meta haline getirildi. Gazeteler, TV programları hatta haberler lüks, bir o kadar da rezil olan hayatlara övgüler yağdırıyor.
Böyle roller var olduğu sürece ahlaken özürlü bir nüfus ortaya çıkacak. Şimdi bile kimin eli kimin cebinde belli değil. Yakında eşler çocuklar birbirine karışacak. Etrafta gerçek annesini, babasını arayan çocuklar türeyecek. Tıpkı Avrupada olduğu gibi. Merak etmeyin bu konuda da ABye ayak uyduracağız.
Türk milleti kopyacıdır
Bazı kesimlerin görüşlerinde insanların dizideki hikayelerden etkilenmeyeceği yer alsa da son günlerde haberlere yansıdığı kadarıyla Türk milletinin kanında rol kopyacılığı kesinlikle var diyebiliriz.
Örnekleri hemen ortaya çıktı, çıkmaya da devam ediyor. İlk teklif bir okul müdüründen hizmetli kadrosundaki bir bayana yapılıyor. Eşinin rahim kanseri olduğu yalanıyla yasak aşk teklifinde bulunan müdür baltayı taşa vuruyor. Evli ve iki çocuk annesi hizmetli bayanın şikayetiyle ahlaksız teklif müdürün başka bir okula matematik öğretmeni olarak atanmasına neden oluyor.
İkinci iğrenç teklif ilköğretim okulu 5. sınıf öğrencisi tarafından bir kız öğrenciye yapılıyor. "Bir gece için 300 bin dolar" diyor. Rolü kapmış çocuk gayet güzel ezber yapmış. Ancak yanından geçen öğretmenin olaya şahit olmasıyla oyunculuk deneyimi son buluyor.
Öğretmen gayet bilinçli şekilde hareket ederek velileri toplantıya çağırıp çocuklara uygunsuz şeylerin izletilmemesi gerektiğini anlatıyor. Kaç veliyi doğruya sevk ettiğini bilemem ama kulak asmayıp gece geç saatlere kadar çocuğuyla böyle saçmalıkları izleyen çok fazla ebeveyn olduğunu biliyorum. Eğitimciler, psikologlar, sosyologlar da zararlı diye bas bas bağırıyor. Ancak televizyon denen dipsiz kuyu büyük küçük demeden herkesi içine çekmeye devam ediyor.
RTÜK takipte
Bilinçsiz olduğu kadar bilinçli vatandaşlarımız da var. Onların hakkını yememek lazım. Uygunsuz buldukları program veya dizi hakkında hemen telefona sarılıp RTÜKü arayarak şikayette bulunuyorlar. Binbir Gecede bu şikayetlerden nasibini almış. Diziyi takibe alan RTÜK yapacağı değerlendirmede yayın ilkelerine aykırı unsurları tespit etmeye çalışıyormuş. İnceleme sonunda şikayetler yerinde bulunursa kanala uyarı ya da programa ceza verilecekmiş. Zaten anayasamızda devletin görevleri arasında anne ve çocuğun korunması yer alıyor. Bu da basın özgürlüğünün kamu ahlakını korumak için kısıtlanabileceği anlamına geliyor. Bakalım üst kurulun kararı ne olacak? Heyecanla bekliyorum sonucu ama bir yandan da içimden geçti Borun pazarı… demekten kendimi alamıyorum.

Modern yaşamla değişen kadın
Nikahlı değil poligamik ilişkilerin peşinden koşarken, arkamızda çok şey bıraktık. Hâyâ, edep bizim için eski Türkçe kelimeler olarak sözlüklerde tozlanıyor. Cinsellik aldı başını gidiyor. Alkol, uyuşturucu tüketimi normal karşılanıyor. Evlenme isteği düştükçe evlenme yaşı da yükseliyor. Doğurganlık düşüyor. Boşanmalar artıyor. Peki bunların hepsi neden kaynaklanıyor? Tabii ki ahlaksızlıktan. Modern yaşam ve laiklik bahanesiyle toplumun hayatında kutsal, güzel olan ne varsa saldırıya uğradı. Daha da ileri gidilip "fuhuş önlenemiyorsa hiç olmazsa meşrulaştıralım" çatlak sesleri yükseldi. Ahlaksız tekliflerin ardı arkası kesilmek bilmedi. Önce başörtünüzü açın dendi. Sonra eteklerinizi kısaltın biraz modern giyinin. E böyle de olmaz biraz kırıtın. İslâmın yücelttiği kadın, et parçaları haline getirilip her işte malzeme gibi kullanılarak aşağıların aşağısına çekildi. Şimdi de kadınlara namusunu bir geceliğine satması için para teklif ediliyor. Edilir edilir. Bal gibi edilir. Siz bu kadınlara bu değeri biçerseniz karşılığını da böyle alırlar. Bazı insanlar bir zamanlar bedenlerini satıp para kazanıyorlardı. Bunun adına artık beden satmak diyemem. Ruhlar satılığa çıkarılmış. Türkiyenin sürüklendiği ahlaki buhran ortada. Suç aslında dizideki karakterlerde değil. Suç toplumu bu hale getirenlerde. Ortamı hazırlayanlarda. Çöküntüyü önceden fark edip önlem almayanlarda. Göz yumanlarda. Aldırış etmeyenlerde. Bu çorap söküğü daha nice örgüleri de beraberinde götürür. Her şey birbirine bağlı sanki. Sırası geldikçe kim bilir daha ne ahlaksızlıklar göreceğiz?

Ayfer Karaarslan / ayferbodur@anadolugenclik.com.tr
  • NaTuraL
  • 4.407

Konular