Eğitim

Dua ederken eller birleştirilmelidir...

 • Emr

Hiç dikkat ettinizmi bilmiyorum fakat bizim Türk milletinin bir huyu var.Du ederken ellerini sağa ve sola ola bildiğince açar,yukarıya ola bildiğince kaldırır.Nereden gelir bu bil bilemiyorum.Çünkü hiç kimsenin bu bilgiyi verdiğine rastlamadım.Dikkat edin Türkiye hariç tüm ülkelerde böyle bir uygulama yoktur.

Du ederken sol serçe parmak altta kalacak şekilde eller serçe parmakların üzerinde birleştirilir.Ve göğüs hizasında kaldırılır.

Mîmarî Şaheserler; Kar Taneleri

 • Süheyl Okur

Elinize bir kar tanesi alıp baktınız mı hiç? Şekilsiz pamuk gibi görünür, hemen erir ve elinizde birkaç damla su kalır. Oysa kar tanelerini daha detaylı incelerseniz çok çeşitli şekillere sahip olduklarını görürsünüz.

İlkel Mağara Adamı Yalanı

 • Süheyl Okur

Biz inanan insanlar için ölçü Kuran'dır. Allah Kur’an’da, insanı düzgün bir şekilde yarattığını bildirir. Ardından da Hz. Adem (as)'a kelimeleri öğretmiştir.

Dolayısıyla mağarada oturan, homurdanarak ses çıkaran, ilkel ve maymun benzeri insanlar asla yaşamadı. Bu, evrim teorisyenlerinin, iddia ettikleri evrim sürecini açıklayabilmek için dayattıkları delice bir düşüncedir.

ÇOCUĞUM CEMAATÇİ VEYA TARİKATÇİ OLDU DİYE KORKMAYIN.

 • tahkik

Dini mübine cemaat ve tarikat adı altında hizmet etmeye çalışan kesimlere karşı yüzyıllardır bir karalama hareketi içerisinde bulunan ifsatçılar,din düşmanları ve münafıklar her yolu ve yöntemi denemekten geri kalmayanlar zamanımızda da cemaatler ve tarikatler çocukların beyinlerini yıkıyorlar onları evlerinden uzaklaştırıyorlar çocukları bombacı yapıyorlar diyerek aileleri islamdan ve kurandan uzaklaştırmaya çalışıyorlar.Çocukların dini eğitimi ve ahlaki eğetim almasının önünün kesmeye çalışarak kendi alçak ve sefih medeniyetinin uyutucu he

ÇOK ŞEY BiLDiM DE BiR KENDiMi BiLEMEDiM

 • KALBİ HÜZÜN

Nefsini dizginleyip kamil olanlar dışında “Ey bedbaht nefsim, ey sersem nefsim” diyeni bulmanın zorluğunun farkında olan Bediüzzaman “Ben nefsim için ders yapıyorum, isteyen benimle beraber dinlesin” derdi. Bu sözleriyle o, bir yandan “Ben bilirim” diyebilecek nefisleri avlıyor, diğer yandan nefsinin, aklına ve imanına galip gelmesini önleyerek onu tevazuya çağırıyor, bildiklerini bizzat yaşayarak öğretiyordu. Değil mi ki, ilmi artanın gurur ve kibri azalır. İlmin ve alimliğin zirvesi kişinin kendi bilgisizliğini bilmesidir

Soğuk Havadan Etkilenmeyen Yapraklar

 • I.Akin

Kuzey yarım kürenin büyük bir bölümü ormanlarla kaplıdır. Ama hepinizin de bildiği gibi kuzey yarım küre çok soğuktur. Bu nedenle de ormandaki bitkilerin soğuk havaya dayanıklı olması gerekir. Örneğin kışın soğuk havadan dolayı toprak donar. Bitkiler ise kökleri ile donmuş topraktan su alamazlar. Bu nedenle bu bölgedeki bitkilerin susuzluğa dayanıklı olmaları gerekir. Bitkilere dayanıklılık sağlayan bölümleri yapraklarıdır.

Bezuar Keçisinin Mucize Özelliği

 • I.Akin

“Bezuar”, Farsça ilaç anlamına gelmektedir. Bu keçi türü, doğadaki usta kimyagerlerden yalnızca biridir.

Bezuar keçisi bir yılan tarafından ısırıldığında hiç vakit kaybetmeden, yaşadığı çevrede yetişen sütleğen bitkisi türlerinden yemeye başlar. Bezuar keçisinin bu davranışı bizi çok enteresan bir gerçeğe götürür. Sütleğen bitkisinin içindeki sıvıda bulunan “Öforbon” maddesi, kana karışmış olan yılan zehirini tamamen etkisiz hale getirir. Yani bu keçi türü, kendi kendini nasıl tedavi edeceğini bilmektedir.

Ünlülerin Ölümü, Deprem ve Seller, Hepsi Bir Uyarı!!

 • I.Akin

Allah, son yaşadığımız ve şahit olduğumuz olaylarla sık sık ölümü ve aczimizi hatırlatıyor bizlere. 2011'in ilk günlerinden itibaren dünyanın yaşadığı felaketler, tanınmış kişilerin başlarına gelen ibret verici olaylarla, Rabbimiz her gün ölümün ve kıyametin yaklaştığını, dünya hayatının geçici ve kısa olduğunu hatırlatıyor kullarına.

Tohumdaki Mucize

 • I.Akin

Bir şeftali ya da kayısı çekirdeğini toprağa atsanız, bir süre sonra büyük bir ağaca dönüştüğüne şahit olursunuz. Bu gerçekten çok büyük bir mucizedir. Bütün ağaçlar, küçücük bir tahta parçasına benzeyen tohumun, toprağa atılması ile meydana gelir. Tohum küçücük bir cisim olmasına rağmen, nasıl olur bilinmez, kısa zaman sonra yüzlerce kilo ağırlığında, metrelerce uzunlukta ağaçlara dönüşür. Bu gelişim esnasında tohumun kullanabileceği tek malzeme ise, içine gömülü olduğu topraktır.

Bitkilerdeki Renk Sanatı

 • I.Akin

Allah, her biri farklı renkte, kokuda ve tatta sayısız bitki yaratmıştır. Allah’ın yarattığı her şeyde olduğu gibi bitkilerde de kendini gösteren renk ve bu renkler arasındaki muhteşem uyum, Allah’ın yaratma sanatının delillerindendir.

Çocuklara Din ve Ahlak Anlatılırken Nelere Dikkat Etmeli

 • I.Akin

Dinsiz toplumlarda insanlar mutsuz, karamsar, saldırgan ve güvenilirlikten uzaktırlar. Bunun tek sebebi, çocuk yaştan itibaren alınan materyalist eğitimdir. Çevrelerinde gördükleri herşeyin kör tesadüfler sonucu oluştuğunu düşünürler. Yakınları ve kendilerinin ölümünü ise bir son, yani yok oluş zannederler.

Din eğitimi almayan çocuklar var oluşu ve ölümü anlayamadığı için ruhları boşlukta kalır. Din ise ruhun ilacıdır, tek şifa kaynağıdır.

Akıntıya Dayanıklı Su Bitkileri

 • I.Akin

Sudaki akıntının rüzgâra benzeyen bir etkisi vardır. Yosun ve diğer deniz bitkileri, dalga ve akıntıların gücüne karşı koyabilecek şekilde yaratılmışlardır.

Sudaki bitkilerin, kara bitkileri gibi kalın ve odunsu bir gövdeleri yoktur. Ancak kayalara adeta yapışan kökleri oldukça sağlamdır. Esnek gövdeleri ve yaprakları sayesinde akıntının şiddetine göre dengelerini ayarlayabilirler.

Petrolün Oluşumuna Kuran’dan İşaretler

 • I.Akin

Rabbinin yüce ismini tesbih et, ki O, yarattı, 'bir düzen içinde biçim verdi', takdir etti, böylece yol gösterdi, 'yemyeşil-otlağı' çıkardı. Ardından onu kuru, kara bir duruma soktu. (A'la Suresi, 1-5)

Denizlerde bulunan hayvan ve bitkilerin çürüdükten sonraki kalıntıları petrolü oluşturur. Bu kalıntılar deniz altında milyonlarca yıllık bir süreçten sonra çürür ve geriye sadece yağlı maddeler kalır. Büyük kayaların ve çamurların altında kalan bu yağlı maddeler petrol ve gaza dönüşür.

Kör Termitlerin Muhteşem Gökdelenleri

 • I.Akin

Bazı hayvan türleri çok ince hesaplar ve akılcı tasarımlarla, bir mühendis gibi yaşayacakları mekânı inşa edebilecek bilgiye sahiptirler.

Bu hayvanlardan biri ve en ilginçlerinden olanı termitlerdir. Görünüş olarak karıncalara çok benzeyen termitler, topraktan yaptıkları 6 metre boyu, 12 metre eni olan dev yuvalarında yaşarlar. İşin en enteresan kısmı ise, kendi boyutlarına göre kıyaslarsak gökdelen boyutundaki bu yapıları inşa eden termitlerin kör olmasıdır.

Örümcek Mucizesi

 • I.Akin

Örümcek Ağının Özellikleri

Örümcek, Allah’ın yarattığı mucize canlılardan yalnızca biridir. Örümceğin ürettiği ipek, günümüz teknolojisine yön vermiştir.

Örümcek ipi, kendi kalınlığındaki çelikten beş kat daha sağlamdır. Ayrıca çok hafiftir. Örneğin dünyanın çevresi boyunca uzatılacak bir ipek ipliğinin ağırlığı, sadece 320 gr. gelir.

Bir örümcek türünün ağ ipliği Amerika’da ameliyat ipliği olarak kullanılmaktadır.