Aile

Aileiçi Şiddet

SUAL:

Kocaların hanımlarını veya çocuklarını dövmesi ile ilgili dini hükümler nelerdir? Aile içi şiddeti önlemenin çareleri neler olabilir? Fiziksel ve psikolojik şiddet nedeniyle aileler parçalanmakta, çocuklarda ortalıkta kalmaktadır. Bu sorunları nasıl çözebiliriz? Yüce dinimiz açısından bazı tavsiyelerde bulunabilir misiniz?


CEVAP:

Değerli kardeşimiz;

Erkekler Babalık Yapmayınca...

Eskiden erkek çocukları erkeklerin içinde büyürdü. Geniş ailede doğan erkek çocuk kendi akrabaları olan erkek çocukları ile oynar, mahallede erkek çocukları ile koşturur, erkek hocaya gider, ailede; baba, dede, amca, amca çocukları ile erkek olmayı öğrenir, kısacası erkeklerle birlikte büyürdü.

ALEVİ BİRİSİYLE EVLENMEK CAİZ MİDİR.?

Müslüman bir hanım ancak müslüman bir kimse ile evlenebileceğinden önce müslümanı tanıtmamız lazımdır. Müslüman, İslâm dininin bütün kesin hükümlerini kabul edip hiç birisini reddetmeyen kimsedir. Yani namaz, oruç, zekât, hac, abdest, gusül ve benzeri emirleriyle; zina, içki, faiz ve benzeri nehiyleri kabul edip onlara inanan kimsedir. Ama zikredilen şeylerin tümünü veya bir kısmını kabul etmeyen kimse müslüman sayılmadığı gibi onunla evlenmek de caiz değildir. Evlenme vaki olduğu takdirde evlilik hayatı gayri meşrudur.

** Erkeğin Hayırlısı Kadının Hayırlısı **

Sizin hayırlısınız, aile efradına hayırlı olanınızdır. Ben ehlime (iyilikte) sizin en hayırlınızım."(Et-tergib..)
Bu hadis-i şerif erkeklerin hangilerinin hayırlı kimseler olduğunu izaha kafi gelmektedir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hayırlı olan kadın hakkında buyurdular ki:

"Kadınlarınızın en hayırlısı, öyle bir kadındır ki, kocası kendisine baktığı zaman, kocasını sevindirir. Kocası kendisine emrettiği zaman, kocasına itaat eder. Ve kocası hazır bulunmadığı zaman da kocasının hakkı olan kendi nefsini namusunu ve malını korur."

** Evlilik Beraberliktir **

Beraberliğin en canlı ifadesi evliliktir. Yakınlık mesafeyi çağrıştırır, beraberlik ise bütünlüğü ifade eder. Karı-kocanın bütünlüğü Kur’an-ı Kerim’de şöyle belirtilir:
“Hanımlarınız sizin örtünüz siz de onların örtülerisiniz.” (Bakara, 187)

Sağlam temel üzerine kurulan aile yuvasının devamı sevgi ve saygıya bağlıdır. Sevgi ve saygı aile binasının demiri ve çimentosu hükmündedir. Sevgi yuvayı adeta cennete çevirir. Dünyada cennete çevrilen yuvanın öte dünyada ebedi cennette de devamı arzu edilir.

beni duyan yok galiba????

dostlar su sitede anliyamadigim bisey var buraya yardim almak icin geldim bilgilenmek icin geldim sizin gibi temiz insanlardan bi olay var icinden cikamadigim yazdim siteye ama bayagi bi zaman oldu kimseden ses gôremedim bende mi bi terslik var acaba neden kimse cevap vermiyo bana anlamadim cunki obur gordugum yazilarda hepsinin yorumlari var ama benim yazima kimse bi care bulmadi

DARDAYİM!!!!!

degerli arkadaslarim gecen zaman bir yazi yazmistim ve hic kimseden hic bir cevap goremedim sizden tekrar rica ediyorum durumuma bi yol gosterin dusuncelerinizi yardimlarinizi bekliyorum ins asiri derecede dardayim beni bu karanligin icinde yanlz komayin beni mevlamizin askina bana bir yol gosterin...

Allah rızası için arkadaslar

Arkadaslar affınıza siginarak tekrar yazıyorum sizden ricam Allah rızası için benim durumuma aydınlık getirin anlattım daha önce yazılarda mevcut ilim sahipleri görmüşler geçirmişler yardımınıza ihtiyacım var kendimi kaybettim yol gösterin bana dostlarım...

Yardım edermisiniz

S.a siteye üye oldum beğendim yapanlardan kullananlardan Allah razı olsun çok zor bı durumla karsı karşıyayım amcamın kızını iki senedir seviyorum çok güzel bı beraberlik geçirdik geciriyoruzda niyetimizin ciddi olduğunu her iki tarafta biliyor kızın tarafından hiç bı sorun çıkmıyor fakat benim ailem onunla beraberliğime ve evlenmeme kesinlikle karşılar onunla devam edersem ailem beni silecegini ve alakayı keseceklerini soyluyolar engel olabilecek hiç bir sebeb ne kız nede ben göremiyoruz bı çok defa istihareye yattım çok şükür hayirsiz olduğunu göster

AİLE BİRLİĞİ VE İSLAM

Aile, devletin en temel birimidir. Aile yapısı güçlü olan bir milletin devlet yapısı da güçlü demektir. Yüzyıllardır necip Türk milletinin tarihteki güç ve iktidarı, aile bağlarının sağlam olması ve manevi değerlere verdiği önemden kaynaklanmıştır.

"Anne-babanın her hali çocuğa tesir eder"

Anne-babanın her hali çocuğa tesir eder


Hevesler, keyifler, ihtiraslar, kıskançlıklar üzerine bina edilen hedefsiz bir yuva istikbal vadetmeyeceği gibi millet bünyesinde de potansiyel bir olumsuzluk unsuru olarak kalacaktır. Böyle bir yuva ihtimal; sürekli sokak serserisi yetiştirecektir. Zira o kurulurken yümün ve bereket getireceği hesap ve plânıyla kurulmamıştır.

Defterini Sırtının Arkasından alanlar!...

Defterini Sırtının Arkasından alanlar!...

Amel defteri kimine defteri sağ elinden, kimine sol elden, kimine de sırtının arkasından verilecek

Her kime defteri sırtının arkasından verilecek;
İşte o adam ölümü çağıracak ”Ah ölüm vaktin geldi neredesin gel” diyecek
Yani dünyada ölümden o kadar kaçan, ölümü semtine dahi uğratmayan, ölüm lafından bile üzülen adam diyecek ki “Ah ölüm ne olursun gel”

Ama ölüm nerede... Cehenneme girecek ve orada hiç ölmeyecek ebedi azap görecek

ALDATMAK BU KADAR BASİTMİ ERKEKLER KADINLAR

aldatmak bu kadar basitmi sizin icin erkekler ? kadınlar? bunu gercekten soruyorum bir bayan aldattıgında cok agir laflarla elestiriliyor agir derken evet belki haklı o sözleri duymakta cünkü aldatti ama bir erkek aldattıgında nedense o erkek aldatır günümüzde bu var. neden pekala yine bu konudada erkek kadın ayrımımı var icinizde siz aldatınca harama el uzatınca zina yapınca günah degilmi?

Ahir zamanda kız babası olmak

Bugün kendisini biraz yorgun hissediyordu. Yataktan kalkmakla kalkmamak arasındaki tereddüt zihnini o kadar yormuştu ki, saatlerce uyuması ona fayda vermemişti.

Ne yapacağını bilmeden yataktan doğruldu.

Elini yüzünü yıkamak için banyoya doğru giderken, hep aynı soru zihnini meşgul ediyordu. Bu devirde çocuk sahibi olmak akıllıca birşey miydi? Yarının ne olacağını bilmiyor, planladığı şeylerin hep tersi çıkıyordu.