Hafızanın zayıflamasının sebebleri

İnsan hafızasının zayıflamasına sebep olan değişik etkenler vardır.

Hafıza uzmanları genel başlık altında bunları, beyinde yeterli malzemenin sağlanmaması, çalışma akışının bloke edilmesi, fazla televizyon seyretme, kontrolsüz hayaller kurma gibi şeylerden dolayı beyin kapasitesinin zayıflatılması ve sistemsiz düşünme alışkanlığı şeklinde ifade etmektedirler.

Bazen de insanın fizyolojik yapısı ve fiziki durumuyla beraber hafıza zayıflar. İnsan ilerleyen yaşlarında yaşlanan bir ağaç gibi bütün fonksiyonları çekilip kaybolurken hafıza da fonksiyonlarını eda edemez hale gelir.

Bütün bunlardan başka hafızaya tesir eden amillerden birisi de günümüzde gençliğin şehevî hislerine hitap eden, hayvanî duygularını harekete geçiren faktörlerin çokluğudur. Bunun önüne geçmek, sosyal huzur için şarttır. Toplum, kendi kendine bu bozulmanın önüne geçer ve kendisine temiz bir ahlak kazandırırsa, hafızalar da eski durumuna dönecektir.

Bu meselenin diğer yönü harama nazara bakmaktadır.
Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) bakılmaması gerekli olan tablolara, “Bakana da baktırana da lanet etmiştir”. Vakıa bu hadiste erkeğin erkeğe bakma hususu ifade edilmektedir, ancak bakana da baktırana da mutlak mânâda lanet edilmiştir.

Açılıp saçılarak kendini esir pazarlarındaki erkekler ve kadınlar gibi satılmak üzere halka arz edip teşhir edenlere Allah Resulü lanet etmektedir.

Gözlerine hakim olamayan, daimi surette şehevî duyguları kamçılayan manzaralara bakan bir insanın hafızası normal olarak iflas edecektir.

Sayı: 92
Ailem - Ali Budak
  • Hüseyin Hare
  • 80.401

30 yorum

hafıza hakkında

kardeslerim öncelikle siteyi kuran ve katkı sağlayan tüm kardeşlerimden Allah razı olsun
eğer hafızanızı sağlamlastırmak istiyorsanız ezberinizi arttırmak istiyorsanız gerçekten isterseniz yollu haramdan uzak durmaktır hangi haram olursa olsun haram yerseniz harama bakarsanız bu sizin zihninizi KÖRELTİR
++++++++++++ kendinizi haramlardan koruyun insallah ve ayriyeten buyrun
Bir gün Hazreti Ali (kerremallahu vechehu), Allah Rasûlü'ne (asm)gelip Kur'an'ı hâfızasında tutamamaktan yakınır; "Bu Kur'an göğsümden uçup gidiyor. Onu ezberimde tutamıyorum." der. Bunun üzerine Rasûl-ü Ekrem Efendimiz ona,

"Cuma gecesinin son üçte birinde kalk; o, meleklerin şahit olduğu zamandır, onda yapılan dualar kabul edilir. Şayet o saatte kalkamazsan, gecenin evvelinde veya ortasında kalk ve dört rek'at namaz kıl. Birinci rek'atında Fatiha ile Yasin'i, ikinci rek'atında Fatiha ile Duhan'ı, üçüncü rek'atında Fatiha ile Secde suresini, dördüncü rek'atında ise Fatiha ile Mülk suresini oku. Tahiyyâtı bitirdiğin zaman Cenâb-ı Hakk'a güzelce hamd ü senâda bulun. Bana ve diğer peygamberlere de salavât getir. Erkek-kadın bütün mü'minler için Allah'tan mağfiret dile. Bu okuduklarının akabinde de şu duayı söyle!"

buyurur ve kitaplarda "Hıfz duası" adıyla yer alan duayı tekrar etmesini ister
selamun aleyküm

25.10.2012 - ket0

haram

selamun aleykum hocam ben yurt disinda calisiyorum bizim restorant ta ama restorantin icinde domuz etiy le sayisiz yemek var allahin yasaklamis haram kilmis oldugu hayvani biz satiyoruz elhamdulullah yemiyoruz korunuyoruz ama parasini yiyoruz simdi bu para haramminir??
esimde gelmek zorunda ama hic musluman yok nasil sakincalar
ve ucuncusu turkiyede bir restorant actimmi döncem allah izin verirse ama benim burdan yani haram dan para kazanmaktan baska bir kazanc kapim yok ne önerirsiniz sayin hocam simdiden allah razi olsun selamun aleykum ..

31.03.2012 - emre harmankaya

Re: haram

haramdır

24.09.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

Salam kardawlar dogru

Salam kardawlar dogru deyirsiz dunya cox kotü, heyat cox zordu bu illerde..

27.12.2011 - Mehmed yaxwi

hafıza

nefsimizi temize çıkarmaya çalışmanın anlamı yok .ALLAH (C.C.)YARDIMCIMIZ OLSUN İNŞALLAH .

14.11.2011 - nurcan sivas

Allah razı olsun emeyi

Allah razı olsun emeyi geçenlerden. aklılmdaki bir çok soru ya cvp buldum çok tşk edrim

04.11.2009 - sefra

...

Harma bakmak insanın beyin hücrelerini öldürüyor ki böyle bir devir de insanlar ne yapsınlar işin bi çarşıya düşse istemediğin kdr günaha giriyorsun açık saçık herkes türkiye müslüman bir devlet oysa ki...biz türk insanları namaz kılmıyorum onu yapmıyorum bunu yapmıyorum ama kalbim temiz diyoruz işte böyle insanlarız eğer biz müslüman bir ülkeysek bence şeriatla yönetilmeliyiz... bide rabbim ilim öğrenin demişte okullarda kafamızı o kdr saçma şeylerle dolduruyolar ki... Allah ilim öğrenin demişte Kuranın ilmini öğrenin demiş biz oysaki neler öğreniyoruz...böyle bir yaşayışla nasıl hafızamız zayıflamasın ki...

25.10.2009 - zynp

evlilik

merhaba hocam ben eşimle sadec resmi nikahla evlendim ve imam nikahı yapmadık biz eşimle zinamı yapmış oluyoruz.ayrıca eşimi başkasıyla aldattım bunun telafisi pişmanlıkla allahütalaya tövbe etmekle olurmu yoksa boşanmakmı gerekir bu itirafın bi kısmını eşimi anlattım pişmanlığımı eşime bildirdim.yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim.

20.03.2009 - talih

EVLİLİK

Öncelikle nikah akit(anlasma,sözleşme) tir.acıktır. Sizin aileniz cevreniz evli oldugunuzu biliyor.sahitler huzurunda evlendiniz bu yüzden zina etmiş sayılmassınız.en kısa zamanda dini nikah yaptırmalısınız dini nikahta mehir şartı vardır bu yuzden gereklidir.eşinizi aldatmışsınız o size aynı yapsaydı nasıl olurdu düşùnün .ayrıca ona sôylemeyiniz rabbimizle aranızda kalsın bol bol tövbe ediniz.fukara cocuklara ögrencilere yardım ediniz bol bol iyilik yapınız.rabbimız merhametlidir o günahları ôrter

06.06.2011 - ugur s

ALLAH RAZI OLSUN

ÇOK GÜZEL BİR SİTE HAZIRLAMIŞSINIZ EMEĞİ GEÇENLERDEN ALLAH RAZI OLSUN

09.02.2009 - hayriyeakkuyu

havıza

KONSANTRE OLAMAMAK HEP ZİHNİN BAŞKA YÖNE KAYMASI,EWET SANIRIM BUNLARI YAŞAMAK BELKİ DE DÜNYADAKİ EN KÖTÜ ŞEYLERDEN BİRİ OLSA GEREK.BİR SAAT BİLE DERS ÇALIŞAMIYOR İNSANI HEMEN SIKINTI BASIYOR VE BAŞKA ŞEYLERLEN UĞRAŞMA İHTİYACI HİSSETME ARZUSU AĞIR BASIYOR.DAHA GENCİZ VE TÜRKİYE'DE HER KURUMA SINAVLA GİRİLDİĞİ BİR MEMELEKETTE YAŞIYORUZ. BU ZİHİN KEŞMEKEŞLİĞİ İÇİĞNDE NASIL BAŞARLI OLACAZ. BU SORUN ÇOK BÜYÜK BENCE,BİR ÇARE.ALLAHA EMANET OLUN...

15.09.2008 - badem07

haklısın

aynı durum bende de var..normal seviyede çalışırım ama evde çalıştıgım için fazla uzun sürmez.bir çok dikkatimi dagıtan şey var.. senin dediğin etken de bu gençlikte var tabii

14.12.2009 - alps41

Allah c.c sizden razı olsun

siteyi kuranlara ve değerli yorumlarını ve bilgilerini burda yazmaktan,benim gibi yeni üyelerin okumasına fırsat veren herkese teşekkür ederim.

05.08.2008 - erdem_mina

Rabbim yar ve yardımcınız

Rabbim yar ve yardımcınız olsun teşekkür ederim arkadaşlar

31.07.2008 - abonelik_04

çok güzel

BEN BU SİTEYİ HAZIRLAYAN ARKADAŞLARIMA BURDAN ALLAH [CC] SİZDEN RAZI OLSUN DEMEK İSTİYORUM BU SİTE SAYESİNDE İNŞ TÜM KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIMI BIRAKICAM ALLAH HEPİMİZİ CENNETİNE ALIR İNŞALLAH

31.07.2008 - islamboy

Konular