"Erkekler eşlerine nasıl davranmalı?" - Marifetname'den

EY DOST! Hanımına iyi huylu olmalısın, onunla yumuşaklıkla sohbet ve tatlı sözle konuşmalısın. Peygamberimiz “İnsanların hayırlısı, eşine ve ev halkına hayırlı ve faydalı olan kimsedir” buyurur. Eşini üzüntülü bulduğunda onu çok sevdiğini söylemelisin, şefkatle gönlünü almalısın. Çünkü o evinde mahpus ya da meyus, ümitsiz olabilir. Onun dert ortağı sen olmalısın. Çocukların terbiyesinde de eşine yardım etmelisin. Çünkü çocuk, annesine, gece gündüz ağlamak ve sızlamak suretiyle hiçbir zaman istirahat vermez. Ona yardım edene Mevlası da yardım eder. İşlerindeki kusurlarından ötürü kızmamalısın, kötü söz söylememelisin. Ve bir günden de çok küsmemelisin. Eşinin kötü huyları baş gösterince kabahati kendinde bulup: “Ben iyi olsaydım, o da iyi olurdu” diye düşünmelisin. Hanımın kızınca sen susmalısın. Erkek susunca hanımı pişman olup özür diler. Her hizmetini seve seve yapmaya başlayınca, ona dua, Hakk’a şükür ve sena etmelisin; çünkü erkeğe uygun bir hanım, şükrü edilemeyen bir nimettir. Hanımına öyle davranmalısın ki eşin, “Kocam beni herkesten çok seviyor” demelidir.

Evin idaresi ve geçimi hususunda ona danışmalı, onunla konuşmalısın. Diğer büyük işlerini ona anlatıp üzmemelisin. Eşinin günah olmayan kusurlarını ve hareketlerini görmezlikten ve bilmezlikten gelmelisin. Gizli hallerini ve ayıplarını ise herkesten saklamalısın. Eşin ile şakalaşıp lâtifeler, çeşitli oyunlar yapmalısın. Sevgili Peygamberimiz eşleri ile oynar, onlara karşı insanların en zarafetlisi olurdu. Hatta bir defasında Hz. Aişe ile yarış ettiklerinde Hz. Aişe geçti; sonra bir daha yarış yaptıklarında Resulullah geçti. Tatlı sözle konuşmalar sizi birbirinize bağlar. Eşi işe karşılıklı farz olan bilgileri, ilimleri konuşmalı okumalıdır. Kendi giydiğinden giydirmeli, kendi yediğinden yedirmelidir. Eşine, üzüntülerini, sıkıntılarını, düşmanlarını ve borçlarını asla söylememelidir; çünkü bunları kendisi aşsa bile onun dünyasında bir iz bırakacaktır.

Eşinin yüzünden ve arkasından hayır dua edip beddua etmemelidir. Çünkü o gece gündüz onun hizmetindedir. Ekmeğinin pişiricisi, yemeğinin pişiricisi, çamaşırının dikicisi ve yıkayıcısı, malının, çocuklarının ve şerefinin koruyucusudur. Hem enisi (dostu), hem munisi, hem yâri, hem nigârıdır.

Erzurumlu İbrahim Hakkı
  • imdat sezer
  • 40.362

4 yorum

selamlar

ben sitenizle yeni tanıştım eşim başımı açmamı istiyo bende eşime yeterli olduğumu düşünmüyorum çünkü biraz rahatsızım kızıma doğum yaptıktan sonra bi daha kendime gelemedim isteklerine cvp veremiyorum ne yapmam gerekiyo benim bakımlı ve güzel giyinmemi istiyo elimden geldiği kadarıyla isteklerine cvp vermeye çalışıyorum ama rahatsız olduğum için her zamanda bakımlı olamıyorum bide kızım var gece gündüz onunla ilgileniyorum eşimin bu konuda beni anlamadığını düşünüyorum kızımız doğdu doğalı gece bi kere ilgilenmiş değil gündüzde çalışıyo zaten ona kalırsa herşeyi o hak ediyo ben kendime bakmıyorum benden soğuduğunu sölüyo daha ne yapabilirim gecenin bi yarılarına kadar onu bekliyorum gece 1 de 2 de yemek hazırlıyorum sabaha karşı yatıyoruz ve erken kalkıyorum haliyle uykusuz ve bitkin oluyorum hastalığımdan dolayı.... benden daha dinç olmamı istiyo ne yapmalıyım artık kafayı yemek üzereyim ne yapsam yaranamıyorum...............

08.08.2012 - ÜLKÜ

Re: "Erkekler eşlerine nasıl davranmalı?" - Marifetname'den

ona iii davran onederse oo olmasi gerektir cunku sen 1 dedinzaman ooo sa 1000 kes sulecek cunku ooo erkektir yani erkekle badirlik olmass yani bis kadinlar erkemize biras awadan akmak zorundayis ama bunun da 1 warti var eyer sevirsen awandan akacan eyer gozun varsa yawama akacan sevmesen gozun bawkasindasa oo zaman ooo 1 ndedinde sense 1000 decen cunku senin gozun kirda oo yuzden cocuk oo olmadan ayrilin bence

21.06.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

ERKEKLER İN DAVRANIŞLARI

TEKRAR MERHABA GENE BEN SÜREKLİ YAZILARINIZI OKUYOR VE AKLIMA TAKILAN ŞEYLERİN CEVAPLARINI BULMAK İÇİN SİZLERE YAZIYORUM GÖSTERMİŞ OLDUĞUNUZ İLGİYE BİLGİYE SABIRA TEŞEKKÜR EDERİM.
BENİM SORUM ŞU BEN KAŞLARIMI ALDIRIYORUM GÜNAH OLDUĞUNU BİLİYORUM DAHA DOĞRUSU BU NU YENİ ÖĞRENDİM SİZİN SAYENİZDE AMA EŞİM BENİM KAŞLARIMI ALDIRMAMI,MANİKÜR YAPTIRMAMI,MAKYAJ YAPMAMI,GÜZEL GİYİNİP SÜSLENMEMİ ÇOK SEVİYOR VE HEP BENİ BU ŞEKİLDE GÖRMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLÜYOR YİNEDE BEN GÜNAH İŞLEMİŞ OLUYORMUYUM?
BUNLARI YAPARKEN BAŞKALARI İÇİN GÜZEL GÖRİNİYİM DİYE YAPMIYORUM
HEM EŞİM İSTEDİĞİ İÇİN YAPIYORUM HEMDE KENDİME BAKMAK BENİDE MUTLU EDİYOR BU KONUYLA İLGİLİ BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.
TEŞEKKÜR EDER ÇALIŞMALARINIZDA BAŞARILAR DİLERİM.

29.11.2006 - VİLDAN

Eşi için süslenmek...

Bir kadın sadece kocası için süslenebilir. Bir başkası için süslenmese bile yine de kocasından başka namahrem erkeklerin kadının süsünü ve zinetini görmesi haramdır. Zinete bilezik, yüzük ve her türlü gümüş vs. takılar, makyaj, renkli ve dar elbiseler vb. cazibeli haller hep dahil olmaktadır. Kaş aldırmak haramdır. Kocanızın bunu istemesi helal olmasını gerektirmez. Namaz kılmanıza nasıl mani olamazsa buna da emir veremez. Güzelce ve tatlı dille bu durumu kocanıza anlatmalısınız. Rabbimiz (cc)'a da onun affı için dua ediniz. Eminim ki bilinçlendiği vakit düşünceleri değişecektir. Ayrıca bu siteye ek olarak size su adresi tavsiye etmek istiyorum: www.tereke.org

11.02.2007 - iap54

Konular