Genel Bölüm

PASCAL'IN DUASI

 • regretful

Acılar insanı kemale sevkeder,sıkıntılar onu büyütür,elemler feleğin çarkını yeniden ve yeniden çevirir.Bir çekirdeğin kabuğunun kırılması neyse,insanında acı ile örselenmesi ona benzetilir.Önce kendini savunmasız hisseder insan,incinebilirliği derinleşir,en küçük bir dokunuş derinden izler bırakır yüreğinde.Oysa bu,aynı zamanda filiz vermenin de zamanına denk düşer;insan yüreği öylece meyveye durur,dallanıp budaklanıp yeni bir dünyaya uzanır.

SAADET İKSİRLERİ-3

 • regretful

***Altına ve gümüşe aldanma!Bunların hepsi de göz boyayan büyüden başka birşey değildir.Bunlara çokca sahip olanlarada imrenme !
-Onlarda var da bende niçin yok?...
Deme.Unutma ki,insanoğlunun rızkı gökten yağar,yerden biter.O halde altın ve gümüşün büyüsüne aldanmak,seni asıl gayenden uzaklaştırır.

***Başkalarının sahip olduğu malı ve serveti hesap ederek kafanı yorma!Çünkü,başkalarının varlığını hesap etmek,insanın kalbini karartır.Sana faydası olmayacak bir şey için kalbini karartman doğrumu?Bu hal senin için ziyan olmaz mı!

SAADET İKSİRLERİ-2

 • regretful

***HADDİNİ BİL!Evet bu çok mühim bir öğüttür.İnsan bu sözü hayali bir levha halinde daima gözünün önünde bulundurmalıdır.Ne yaparsan yap,neyi öğrenirsen öğren...Ama haddini bil!İnsanda kemal var mıdır bir düşünsene!Kendi eksik taraflarını anlamak senin için ne büyük bir fazilettir...

SAADET İKSİRLERİ-1

 • regretful

Yaratılmışların en şereflisi,en üstünü insandır.Allah insana,kendi ruhundan ruh üfürmüştür.İnsanın şerefi ve üstünlüğü işte buradan gelmektedir.
İnsan,ruh ile cesetten mürekkep bir varlıktır.Melekler,sırf ruhtur.Hayvanlar ise,sırf cesettir.Bu itibarla insanlar,hem hayvandan,hem de meleklerden üstündür.Çünkü,her iki varlığın sahip olduğu vasıflar,insanda vardır.Zaten bütün hayvanlar ve melekler,insana hizmet etmek için yaratılmışlardır.İşte bu sırrı anlayan insan,hakiki insan olur.

Vur patlasın çal oynasın hayatlar.

 • tahkik

İmanın saadetinden,kulluğun lezzetinden ,mahrum olan dünya perest ,nefis ve heva perest gafil insanlar DİYORLAR Kİ: Dünyaya bir kere gelinir... Gülün, eğlenin, bir yıldırım hızıyla geçen ömrünüzü eğlenerek kuralsız yasaksız geçirin... İman, ahiret, ibadet, helal, haram, ölüm gibi size sorumluluk getiren, zevkinizi kısıtlayan kavramları fazla düşünüp lezzetinizi bozmayın... Sınırsız özgür olun, canınız ne isterse onu yapın... Vur patlasın çal oynasın yaşayın..........!

Allah için başla Allah için işle vesselam

 • PARATONER

[KÜRSÜ] Allah için başla Allah için işle vesselam

Bir işe başlarken Besmele (Bismillah) ve Hamdele (Elhamdülillah) ile başlamak, işin bereketi adına çok önemlidir. Mü'minleri bu hususa teşvik eden ve metinleri birbirine benzeyen hadislerin Besmeleyle alakalı rivayetlerinde hem "ebter" hem de "akta" lafızları kullanılmıştır ki, bu iki lafız da güdük, kesik, bereketsiz manalarına gelmektedir.

Yani "İş diyebileceğimiz herhangi bir şey, Besmeleyle başlamazsa onun sonu gelmez, bereketi olmaz; başladığı gibi bereketsiz biter." demektir.

GÜNAHLARA KARŞI ÇOK DİKKATLİ OLMALI

 • PARATONER

[KÜRSÜ] Günahlara karşı dikkatli olmak gerek

Toplu ve beraber olmada rahmet; firkatte (ayrılıkta) ise nikmet (bela ve afet) vardır. Öyleyse, ayrı ve yalnız kalmamak lazımdır. Ayrı durma öldürücüdür, tehlikelidir. Her huzurun bir insibağı olduğu gibi bir araya gelme de bir insibağ hasıl eder.

HİÇ UMULMADIK KİMSELER KAYBEDEBİLİR

 • PARATONER

Hiç umulmadık kimseler kaybedebilir

"Birbirine en uzak şeyler nelerdir?" denilirse küfür ve iman diyebilirsiniz; neticeleri itibarıyla böyledir. Fakat, hayat içinde yaşadığınız şeyler itibarıyla; hisleriniz, hevesleriniz veya vicdanınız, şuurunuz ve latife-i Rabbaniyeniz açısından bakınca birbirine en yakın şeyler de küfür ve imandır.

Aralarında incecik bir perde vardır.

" BEN DÜŞMEM " DEME...

 • PARATONER

"Ben düşmem" deme!..

Hubb-u câh herkesin yakalanması muhtemel olan öldürücü bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanmama hususunda hiç kimsenin teminatı yoktur.

SİZ KENDİNİZİ DEĞİŞTİRMEDİKÇE

 • PARATONER

Siz Kendinizi Değiştirmedikçe...

Soru: Kur’an-ı Kerim’de, mealen “Bir toplum, özündeki güzel meziyetleri değiştirmedikçe Allah Teâlâ da onlara lütuf buyurduğu nimetlerini ve iyi hali değiştirmez” buyuruluyor. Bu açıdan, değişip başkalaşmaktan korunabilmemiz ve kendimiz olarak kalabilmemiz için neler tavsiye edersiniz?

HER TÜRK ASKER DOGAR

 • kufeemiri

HER TÜRK ASKER DOGAR

Askeriyede sıradan bir eylemdir yürüyüş kararı saymak. Her gün aynı saatte aynı yerde içtima olunur ve basta bir rütbeli avazı çıktığı kadar bağırır; "YÜRÜYÜŞ KARARI SAYILACAK!" "SAY!!!" bildik hamasi cümleler dört adıma uydurularak, belki de adımlar bu hamasi cümlelere uydurularak, bağırılır. Ova inler vadi inler ve baştaki rütbeli adeta mest olur. Maazallah yakında bir de üst rütbeden bir zati muhterem varsa bölük adeta yırtar kendini.

GELDİ GEÇTİ

 • kufeemiri

GELDİ GEÇTİ

Köhnemiş cihana sorsanız söyler
Asırlara ne zalim, ne mazlum geldi geçti?
Dönüyor zaman dönüyor, hep aynı şeyler
Saltanat baki değil ne Saddamlar geldi geçti.

Ol dedi yüce Rabbim, zalimler dadandı
Ademden sonra Kabil ile uyandı
Kana, zulme fesada boyandı
Kâh iyi, kâh fena gün geldi geçti.

izle bak, şekiller, biçimler başka
Ne büyük hikmet var, cisimler başka
Nice dertler var, dermanlar başka
binlerce fatih mücahit geldi geçti.

Akıllı olan bilendir dostla yaranı
Unutan ahmaktır mazideki bağını