ÖNSÖZ

Hazret-i Âdem ile Havva'nin izdivaci sonucu ne­sil ve zürriyetler yaratan ve onlarin gençlik eyya­mini en degerli bir çag kilan yüce Allah'a hamd-ü senalar olsun.

Cenab-i Hakk'a ibâdet ede ede hayatin ilkbahari olan gençlik günlerine ulasan ümmetlerini öven Peygamberimiz (s.a.v.)'e, aline ve ashabina salât-ü selamlar olsun.

Bu vecibeyi ifa ettikten sonra belirtmek isterim ki, dilimizde "delikanli" diye vasiflandirdigimiz genç in­san, vücut yapisi itibariyle enerji yüklü ve ruh yapisi yönünden çeki düzen verilmeye muhtaç bu­lunmaktadir. O, hisleriyle basbasa birakilacak olur­sa volkan gibi kaynayan kani, tedrici olarak gelisen zekasi, kanalize edilmeye muhtaç hareketlerin tesiri ile alabora olabilir ve -çok kere- dimagi hislerine yenik düser, Bu maglubiyet onu mahcup olacak ve sorumlu kilacak duruma düsürebilir.

Ümmid-i istikbalimiz olan gençlerimizin hakikatleri görüp hakka teslim olmasi için dogruyu ve güzel olan hareketleri onlara tanitmak, hayatî tecrübesi olan bilgili kimseler için vicdanî bir borçtur.

Bu serefli mükellefiyeti "hasbilik" anlayisi içinde ifa etmek, omuzlarinin üzerinde tefekkür kabiliyetine sahip bir bas tasiyan insanlar için vatandaslik bor­cudur. Memleketimizin temel tasi ve yükselen vatan burçlari üzerinde seref sembolü olarak dalgalana­cak gençleri mefkure ve ideal sahibi kilmak, milleti­mizi ve vatanimizi seven her insanin asli vazifesidir.
Kanaatimiz odur ki bu hizmette basarili olmak "sasmaz ve sasirtmaz ölçüler manzumesi" diye tarif ettigimiz âyet-i kerimelerden, hadis-i seriflerden ve ilim erenlerinin irsad ve fikirlere isik tutan beyan­larindan faydalanmayi ön planda tutmakla mümkün olabilir.

Gerek kendi çocuklarini yetistirecek anne ve baba, gerekse vatan evladini egitmekle vazifeli bulunan kimselere yardimci olur düsüncesiyle "Âyet ve Hadisler Isiginda GENÇLERE ÖGÜT­LERIM" kitapçigini kaleme almis bulunuyoruz. Ümit ettigimiz yönde bir hizmet yapabilirsek kendimizi bahtiyar sayariz. Her türlü muvaffakiyet ancak Allah Teâlâ'nin yardimiyladir.
Mehmed Emre
  • imdat sezer
  • 8.106