Zinaya yaklaşmayın....!

Dinen ve kanunen cezayı gerektiren,meşru olmayan cinsi münasebet.Aralarında bir nikah bağı bulunmayan mükellef yani cezâî ehliyete sahip bir erkekle,kadın arasındaki gayri meşru ilişki.

Zina,bütün dinlerde yasak edilmiş olup,çirkin bir fiildir.İnsanlara zarar verir.Cemiyetin ahlâki ve aile düzenini yıkar.Haya,utanma ve iffet duyguları zedelenir.Akrabalar ve arkadaşlar arasındaki işlenen zina fiili,dostlukların yıkılmasına,sevgi bağlarının kopmasına sebep olur.

Nesebin,soyun bozulması,zinanın yayılması ile olur.Zinanın haram ve suç olduğunu Allahü Teâlâ, Kur’an-ı Kerim’de çeşitli ayetlerinde bildirmiştir.

İsra suresinde; “Zinaya yaklaşmayın,çünkü o,şüphesiz bir hayasızlıktır,kötü bir yoldur.” buyurdu.

Nur suresinde; “Mü’min erkeklere söyle!Yabancı kadınlara bakmasınlar ve zina etmesinler!
Ve mü’min kadınlara söyle!Onlar da yabancı erkeklere bakmasınlar ve zina etmesinler.” buyrulmaktadır.

Hz.Peygamber Salllallahu Aleyhi Wesellem buyurdu ki;
“Zinanın dünyada üç fenâlığı vardır:Biri,güzelliği ve parlaklığı giderir.

İkincisi,fakirliğe sebep olur.Üçüncüsü,ömrün kısalmasına sebep olur.
Ahiretteki üç zararına gelince,Allahü Teâlânın gazabına sebep olur.İkinci suâlin,hesabın fenâ geçmesine sebep olur.Üçüncüsü,cehennem ateşinde azap çekmeye sebep olur.”(1)

Diğer birkaç hadis mealleri şöyledir: Üç şey,göze cila verir:Yeşilliğe bakmak ve güzel yüze bakmak.Üç şey gözü kuvvetlendirir.Sürme çekmek,yeşilliğe ve güzel yüze bakmak.
Bu hadisler,bakması helal olan kimselere bakmanın faydasını bildirmektedir.Yoksa yabancı kadınlara,kızlara bakma,gözü zayıflatır ve kalbi karartır.

Hakim,Beyhaki ve Ebu Davud bildiriyorlar ki; Ebû Ümame’nin (radıyallahu anhu) bildirdiği hadiste : Yabancı bir kızı görüp de,Allahü Teâlâ’nın azabından korkarak,başını ondan çeviren kimseye Allahü Teâlâ ibadetlerin tadını duyurur,”buyrulur.İlk bakması da affedilir.
Bir hadis-i şerifte, “Allah için yapılan cihada düşman gözleyen veya Allah korkusundan ağlayan veya harama bakmayan gözler,kıyamette Cehennem ateşini görmeyeceklerdir.” buyruldu.
Nur Suresinde “Mü’minlere erkeklere söyle!Yabancı kadınlara bakmasınlar ve zina etmesinler!
Ve mü’min kadınlara söyle!Onlar da yabancı erkeklere bakmasınlar ve zina etmesinler.” buyrulmaktadır.

Kalb,göze tâbidir.Gözler haramdan sakınmazsa,kalbi korumak güç olur.Kalb,harama dalarsa,zinadan sakınmak güç olur.O halde,imanı olanların,Allah’tan korkanların harama bakmaması gerekmektedir.Ancak bu şekilde,kendini korumak,dünya ve ahirette zarardan kurtulmak mümkündür.(2)

Hz.Peygamber Sallallahu Aleyhi Wesellem şöyle buyurmaktadır:

“Sakın yollarda oturmayın.” “Ya Resulullah,oturmamız kaçınılmaz.Çünkü konuşuyoruz.” dediler. “Oturmaktan başka çareniz yoksa,o zaman yolun hakkını verin!” buyurdu.

“Yolun hakkı nedir ya Resulullah?” dediler.

“Gözünüzü haramdan sakınmak,sıkıntı vermemek,yolu kesmemek,geçişi zorlaştırmamak,selam almak ve iyiliği emredip,kötülükten vaz geçirmektir.” buyurdu.

Hz.Ali(radıyallahu anhu) de: “Israrla bir daha bakma!İlk bakışın elinde olmayarak kazara bakışındır.İkinciye hakkın yoktur.”

Veda Hutbesinde Hz.Peygamber Salllahu Aleyhi Wesellem şöyle buyurmuştur:
Dikkat ediniz! Su dört seyi kesinlikle yapmaycaksiniz:
Allah'a hicbir seyi ortak kosmayacaksiniz.
Allah'in haram ve dokunulmaz kildigi cani, haksiz yere öldürmeyeceksiniz.
Zina etmeyeceksiniz.
Hirsizlik yapmayacaksiniiz..

"Ey insanlar!

"Cenab-i Hakk her hak sahibine hakkini vermistir. Her insanin mirastan hissesini ayirmistir. Mirasciya vasiyetetmeye lüzüm yoktur. Cocuk kimin döseginde dogmussa ona aittir. Zina eden kimse icin mahrumiyet vardir.

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Âdemoğluna zinadan nasibi takdir olunmuştur. O buna mutlaka erişir. Gözlerin zinası bakmak, kulakların zinası dinlemek, dilin zinası konuşmak, elin zinası tutmak, ayakların zinası yürümektir. Kalbe gelince o, arzu eder, ister. Üreme organı ise, bunu ya gerçekleştirir, ya da boşa çıkarır."

Buhârî, İsti'zân 12, Kader 9; Müslim, Kader 20-21. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Nikâh 43

Hadisten Öğrendiklerimiz

1. Zina büyük günahlardandır.
2. Fiiller, sebep oldukları sonuçlara göre hüküm alırlar. Harama aracı olan her fiil haram, vâcibe vesile olan fiiller de vâciptir.
3. Nâmahreme bakma, dokunma, tutma, öpme ve haram işlemek için bir yere gitme gibi gayr-i meşrû fiillerin hepsi yasaklanmıştır ve bunların her birine mecâzen zina denilebilir.(3)

____________________________________________________
1-Yeni Rehber Ansiklopedisi(Türkiye Gazetesi)
2-Tam İlmihal,Saadet-i Ebediye
3-Diyanet Dergisi


129 yorum

Re: Zinaya yaklaşmayın....!

29 yaşında alanya gibi bir yerde yaşıyorum ama daha hiç zina yapmadım Allah'a şükür.Bu zamana kadar kendimi korudum.Bundan sonra inşallah Allah'ın izniyle evlenmem yakın.Sabredenler hem bu dünyada hem obür dünyada mükafatlarını alacak.

19.08.2013 - tacettin_sulutas

zina ve oruç

şu anda aklımda zina yapmak var ve yapmayı istiyorum.. çok kısa aralıklarla aklıma geliyor.. sahur birazdan bitecek benim aklımda ve kalbimde böyle kötü düşünceler varken oruca niyetlenmem doğru olurmu

12.07.2013 - Zehirliok Ziyaretçisi

Re: zina ve oruç

bişey olmaz

10.08.2013 - Zehirliok Ziyaretçisi

kız arkadasımla sürekli cinsellik hakkında konusuyorum

ben 17 yasındayım ve 7 aydır bir ilişkim var ve kız arkasımla sürekli cinsellik hakkında konusuyoruz ve günde 3-4 defa masturbasyona basvuruyorum kendime sahip olamıyorum ve kız arkdasım cinsellik hakkında herşeyi biliyor ve bu kadar çok şeyi bilmesi benim aklımda bir soru işareti bırakıyor bu konuları nasıl öğrendiğini soramıyorum bir türlü ve çook merak ediyorum öncedende konusmusmu diye aklıma herşey geliyor ve bu kadar şeyi nasıl ögrendiğine ve bu fazla masturbasyonlarıma nasıl çözüm bulabilirim

09.01.2013 - Zehirliok Ziyaretçisi

Re: kız arkadasımla sürekli cinsellik hakkında konusuyorum

internetden yada cevresinden ögrenmis olamazmi yani neden akliniza ögle sorular gelirki ilk süpheci olmayin

09.05.2014 - Zehirliok Ziyaretçisi

Re: kız arkadasımla sürekli cinsellik hakkında konusuyorum

sen nasıl biliyorsan onun da bilmesi gayet normal

08.04.2013 - Zehirliok Ziyaretçisi

Hayat Çok Zorlu Bir Yolculuk

Çok zor bir dünyada yaşıyoruz.Bugün mutluyuz belki ama yarın ne olacağını kim bilebilir.İnsan öyle hatalar yapıyor ki ya çok pişman oluyor yada umursamadan hayatına devam ediyor.Bu durumda iki türlü insan ortaya çıkıyor.Zina olayı dinimizce en büyük günahlardandır.Ama toplumumuz bu olaya öyle bakmıyor.Erkek yaptığı zaman tebrik ediliyor aferim milli oldun tecrübelendin yapmadığı zaman da büyük bir tepkiyle karşılanıyor.Kadın yaptığı zaman aşağılanıyor namusu kirlettin deniyor hor görülüyor.Neden çünkü onlarda kızlık zarı var ve onu kaybettiği zaman herşeyini kaybetmiş olarak görülüyor.Ama erkek o kadar zina yapıcak sonra da bakire kadın isteyecek var mı böyle dünya.Sen erkekte olsan bekaretini kaybettin ve kendin gibi bir kadını hakediyosun.Zaten dinde böyle diyor.Erkek erkekliğini evlendiği kadına kanıtlamalı diğer bataklığa girmiş insanlardan etkilenmemeli.Erkek olmak tamam zor işdir.Sürekli üretilen bir enerji var sende herkes gibi tohumlarını saçmak istiyorsun etrafa ama herşeyinde bir kuralı var.Evlenecek gücün varsa evlen ki namusunu koru.Yoksa spor,ibadet yap bir işe gir çalış yada kitap oku kafanı başka şeylerle meşgul et.
Masturbasyon yapmalısın bu senin ihtiyacın ama onun da sınırı var hafta 1-2 kez normal.Enerjiyi içinde saklaman sana zarar verir sinirli,aksi düzgün düşünemeyen birisi olursun.Kadınlar erkekleri bu konuda anlayamazlar çünkü kendi vücutlarında böyle bir şey yok.Olay duygusal değil biyolojik.Erkek porno film seyretmiş olabilir yada zina da yapmış olabilir ama pişman olmuşsa bir daha yapmamak üzere sorun yok demektir.
Bekaretini korumuş erkek ve kadınlara ise Allah cenneti müjdeliyor.Çünkü onlar sabrettiler ve doğru yoldan hiç çıkmadılar.Bir kadında zina yapabilir ama çok büyük bir yükün altına girmiştir.Bunun için pimanlık duyabilir ama geri gelmeyecek bir şey vardır o da kızlık zarı bu yüzden artık olaylar eskisi gibi olmaz olamaz.Tıp ilerledi gerçi artık zar diktirilebiliyor ama buda evleneceğin insana yapılacak ne kadar doğru bir şey.Ama ne olursa olsun hayat devam ediyor pişman olup Allah a yönelirsen affedileceksindir.Bunun için kendini üzmen gereksizdir.Allah bizim hata yapacağımızı zaten biliyor bize kredi verdi ama onun bizden beklediği pişman olup kendisinden af dilememizdir.Allah sonsuz merhamet sahibi bir varlıktır.Evli insanların zina yapma konusunda hiç taviz vermiyorum çünkü ne kadının ne de erkeğin buna hakkı yok.İki tarafta karşılıklı olarak cinsel ihtiyaçlarını gideremiyolarsa bile yine yok.Ya hayat sadece cinsellikten ibaret değil bir gün ikinizde yaşlanacaksınız o zamanda mı cinsellik isteyeceksiniz.Cinsellikte zaten giderilemiyecek bir sorun yok yeter ki siz sorun çözmekten yana olun.Ben eşini aldatan herkesi dünyanın en şerefsiz insanı ilan ediyorum.Erkek kadına ilk gün kü sevgisini saygısını anlayışını her zaman göstermek zorunda kadında eşine karşı aynısını yapmak zorundadır.Bunu din emrediyor zaten.O yüzden evli olupta zina yapan kim varsa buraya yorum yazmasın.Kimse pisliğini başka yerlere bulaştırmasın birde saçma sapan şeyler yazıp lütfen yardım edin demesin.Çünkü bunun çözümü filan yok alnına şerefsiz damgasını vurdurmuşsun nasıl bir çözüm beklersin.Aslında bir çözüm var ama ben günah işlemiş olurum diye yazmıyacam.Pisliği ortadan kaldıran kalıcı bir sonuç sağlayan çözüm.Bazıları anlamıştır mutlaka.

Sadece sorunlar bundan ibaret değil tabi ki.Özellikle en büyük yıkımlardan biride maddi sorunlardır.İnsan parasız kalınca ne yapıcağını bilemiyor.Başkalarını sahip olduğu şeyleri haklı olarak kendi istiyor.Ama ne yazıkki dünyamız bunu bize veremez çünkü herkesin evinin olması arabasının olması imkansızdır.Ekonomi bize izin vermiyor.Birisi çok lüks bir yaşantı sürerken kimiside karnını zor doyuruyor.Dünya ne yazıkki bu yönden çok adaletsiz bir yerdir.Ama şuda var ki herkes farklı muamele görücektir ahirette.Yani zengin olup kaç kişi şükrediyo sanki ibadeti yapıyor gece hayatının pisliklerinden ne zaman arınıyor.Karnını doyuran insan ise şükrediyor ibadetini yapmaya çalışıyor.O yüzden bu dünya zenginlerin dünyası ama ahirette şüphesiz bu imkanlardan yoksun kalanların olucaktır.Aksi düşüncede olanlar kendilerini kandırmaya devam etsinler.Dünyada ne durumda olursak olalım öncelikle insan olduğumuzu ve birgün herşeyin
toprağın altında sona ereceğini unutmamalıyız.Mutlu olabiliriz ama bunun için Allah çok şükür etmeliyiz.Mutluluğumuz hem bu dünyada hemde ahirette devamlı olması için dua etmeliyiz.Sıkıntılarımız olduğunda da sabırlı davranmalıyız bu dünyada karşılığını alamasak bile ahirette karşılığını göreceğimizi düşünmeliyiz.Tabi bu o kadar kolay bişey değil ama şöyle düşünelim ahiret hayatı sonsuz bir hayat ve kusursuz bir yapısı var.Bu kadar güzel bir yere kavuşmak kolay bir şey olmasa gerek.İşte bizim sınavımız burası herşeyi buna göre yapmalıyız.Bir gün cennete gidersek bu dünyada yaşadığımız sıkıntılar bize o kadar küçük ve komik gelicek ki keşke bu kadar sıkıntı yapmasaydım kendime diye düşünecez.Ama biz insanlar hep böyleyiz birşeylere ulaşmadan hep olumsuz bakıyoruz olaylara ulaştıktan sonra ancak güzel düşünüyoruz yada yine düşünmüyoruz.Aslında daha bir çok sıkıntılar var ama şimdilik bu kadar yeterli diye düşünüyorum.Aklıma geldikçe yazmaya çalışıcam.

Sevgilerle Kalın...

07.01.2012 - Blackstar

sirk korkusu

sirk kostuguma dair çok korkuyorum aklıma saçma sapan düsüncler gelio ama bn bunları hiçbirini istemiyorum

02.01.2012 - kadai

zina mı çok günah yoksa kul hakkı mı hangisi daha günah?

zina mı çok günah yoksa kul hakkı mı hangisi daha günah?

29.11.2011 - ziyaret

CVP:zina mı çok günah yoksa kul hakkı mı hangisi daha günah?

zinanın için de kul hakkıda vardır..

30.11.2011 - kul hakkı

bu konuyu anlamıyorum

cevaplar mısınız bilmiyorum ama (kul hakkı kardeş)sorum şu:zinanın içinde kul hakkı da var deniyor ama,zina yapanlara "tövbe edersen bu günahına pişmanlık duyup,bir daha yapmazsan affedilirsin"deniyor.iyide tamam Allahü tealaya tövbe ettik.ama zina yaptığımız insanın,o insan evliyse eşinin hakkı,bekarsa ileride evleneceği kişinin hakkı....bunlar neye giriyor.bunların kul hakkına girmiş olmuyormuyuz?anlamıyorum,kimin ne hakkı varki elin adamını,kendi etine butuna baktırmaya.....tövbe et bağışlanırsın diyorlar ama Allahü teala sadece,kul hakkı dışındaki günahları affedebileceğini buyuruyor.

22.09.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

Geçmişi eş adayına anlatmak

Selamün Aleyküm ,öncelikle Allah sizlerden razı olsun,hayırlı ilminizi artırsın.
Sizden bir konuda yardım istiyorum.
Beni bunaltan bir mesele var.Çok utanıyorum,çok da tevbe ettim Rabbim affetsin diye dua ediyorum,zira onun rahmetinden ümit kesmem imkansız.
Benim ne yazık ki daha önce 2 defa erkek arkadaşım oldu, cinsel münasebetim olmadı ama yakınlaşmalarım oldu, bunu bundan sonra aileme evlenme talebiyle gelecek kişiye anlatmalı mıyım?Vicdani bir durum mudur?Yalan söylemek asla istemem fakat tevbe etmişken ve buna azmederken günahların örtüsünü açmak doğru mudur?Bir de dürüstçe anlatmak istesem beni deşifre edermi endişesi taşırım,ne yapmalıyım ne olur yardımcı olun cevap bulamıyorum.Duanızı eksik etmeyin.

21.11.2011 - gamze84

Gamze84, Kardeşime c.

İslam fıtrat dinidir. İslam’da insanın günah işleyebileceği kabul edilmiş ve bundan korunma ve kurtulma yolları insana öğretilmiştir.
Yapılan kötülükten, işlenen günah ve kabahatten kurtulup manevi kirlerden temizlenme yolu tövbedir. Tevbe ile insan, yapmış olduğu günah ve kusurlar dan kurtulup o günah ve hataları hiç yapmamış gibi tertemiz olur.

Nitekim bu hususta Peygamber Efendimiz,“Günahtan tam dönen ve tövbe eden,o günahı hiç işlememiş gibidir.”(İbn Mace) buyurur.
Efendimiz (s.a.v.), nasûh tövbesini; “Kulun işlediği günahtan pişmanlık duyması,Allah’a tam rucu’ edip,tıpkı sütün memeye dönmediği gibi,kişinin tekrar günaha dönmemesidir.”(Ahmed b.Hanbel,Musned) şeklinde tanımlamıştır.

Yüce Allah kullarını tövbeye çağırmakta ve şöyle buyurmaktadır:

“De ki: “Ey çok günah işleyerek kendi öz canlarına kötülük etmede ileri giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Allah dilerse bütün günahları mağfiret eder. Çünkü O, çok affedicidir, merhamet ve ihsanı fazladır.”
(Zümer, 39/53)

Evlenmeden önce bu konu gündeme gelmiş olsaydı bile kişi bunları karşı tarafa anlatmak zorunda değildir. Bunların anlatılması aile içi problem de doğurabilir. Hatta kişinin günahlarını saklaması efdaldir. Yani sorulmamışsa susması yerinde olur,anlatmanın bir gereği yoktur.

22.11.2011 - Kaside-i Bürde

Cevabın için teşekkür

Cevabın için teşekkür ederim kardeşim. Yani daha önce birileriyle görüştüğümü ama yanlış birşeyler olmadığını ifade etmem gerekecek anlaşılan.Yoksa evlenmek de mümkün olmaz gibi geliyor zaten. Evlenmeyip bir ömür boyu şeytanın bu yönden zaaf oluşturmasına teslim olmamalıyım diye düşünüyorum. Tövbe ettim,Rabbm affetsin,ibadetlerimi yerine getirmeye çalışıyorum.
Hiç bir kardeşimiz flörte özenmesin, bu konuda samimi olurlarsa ALlah.a emin olsunlar ki en güzelini nasip edecektir size..

22.11.2011 - gamze84

CVP:Geçmişi eş adayına anlatmak

hayır anlatmayınız..

22.11.2011 - asla

Konular