CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE), başlıca bulaşma yolu, cinsel salgılar nedeniyle korunmasız cinsel ilişki olan HIV ve Hepatit-B virüsü de dahil olmak üzere çok sayıda bakteri, virüs, mantar ve parazitin ortaya çıkardığı hastalıkları kapsar. Bunlara örnek olarak HIV'in neden olduğu AIDS ve hepatit-B virüsünün neden olduğu sarılığın yanında, virüslerin neden olduğu cinsel organ siğilleri ve uçukları, bakterilerinin neden olduğu gonore (bel soğukluğu), frengi, parazitlerin neden olduğu uyuz, kasık biti sayılabilir. cinsel ilişki ile bulaşır. Tüm bulaşmaların %80-85’i bu yolla olmaktadır. HIV kanda bulunduğu gibi erkeğin sperm sıvısında, kadının vajina salgısında da bulunur. Cinsel ilişki sırasında vajina, penis, anüs mukozası veya ağızdaki zedelenmiş doku ve çatlaklardan vücuda girerek; erkekten kadına, kadından erkeğe, erkekten erkeğe veya kadından kadına bulaşabilir. AIDS’ten başka cinsel ilişki ile bulaşan en önemli hastalıklar; bel soğukluğu (gonore), frengi (sifiliz) ve bulaşıcı sarılık(viral hepatit)’tır.

Bu hastalıklardan bir kısmı tedavi edilebilmekte, AIDS gibi bazılarınınsa tedavisi bugün bilinmemektedir. Bazıları ise tedavi edilse dahi daha sonraki yaşamda kısırlık ya da kanser açısından risk oluşturmaktadır.

Hastalık etkeni bulunduran biriyle girilen cinsel ilişki sonucu vajina, penis veya anüsten vajinal, oral ya da anal ilişki ile bulaşan mikroplar ya da virüsler cinsel organlarda akıntı, şişlik, ağrılı/ağrısız yaralar gibi belirtilere neden olabilirlerse de bazen, bulaştıktan sonra hiç bir belirti vermeyebilirler. Bu nedenle sağlıklı görünen biriyle girilen cinsel ilişkiden hastalık kapmak ya da kendi hastalığını bilmeden başkalarına bulaştırmak çok kolaydır. Akıntı sağlıklı kadınlarda da görülür ve miktarı, alışkanlığı, beyaz ya da sarı olarak rengi, adet döngüsü boyunca değişkenlik gösterir. Erkeklerde herhangi bir akıntı, kadınlarda ise alışılmışın dışında bir akıntı olduğunda hekime başvurulmalıdır. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon etkenleri ilişki sırasında salgı alışverişi dışında, herhangi bir nedenle etken bulunduran kan nakli, hasta biri tarafından kullanılmış iğne ile enjeksiyon, anneden bebeğine kan yoluyla ya da doğum sırasında hatta kısmen emzirme ile geçebilir. Yiyecekler ve kaplardan ya da aynı ortamda yaşamakla bu tür hastalıklar bulaşmazlar. Cinsel ilişki sırasında erkeklerden kadınlara hastalık bulaşması cinsel organların yapısı nedeniyle daha kolaydır. Birlikte yaşayanların başkalarıyla cinsel ilişkide bulunmamaları kendilerini ve eşlerini bu tür hastalıklardan korur. Ancak bireyler daha önceki cinsel ilişkilerinden edindikleri bulaşmaları yeni eşlerine taşıyabilirler.

1. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlarda Her İki Cinste de Görülebilen Ortak Belirtiler

• Ağrılı idrar yapma, idrar yaparken güçlük, sık idrara çıkma.
• Cinsel organlarda ağrılı/ağrısız açık yaralar ya da kabarıklar.
• Cinsel organlarda siğil ve uçuklar.
• Kol ve bacaklarda kaşıntısız kızarıklıklar, döküntüler.
• Cinsel organda karıncalanma hissi ya da kaşıntı.
• Baş ağrısı, halsizlik, bulantı, kusma.
• Ateş, üşüme.
• Ağızda yaralar.
• Kasıklarda şiş ve ağrılı bezeler.
• Deri altında şişlikler.

2. Erkeklerdeki Belirtiler
• Penisten idrar sonrası veya sürekli akıntı
(yeşil, sarı renkli) gelmesi.
• Sık idrara çıkma ve idrarda yanma, ağrı
•Penis yüzeyinde ağrılı ülserler ve kasıklarda elle hissedilen sertlikler

3. Kadınlardaki Belirtiler
• Düzensiz adet kanaması.
• Kasık ve/veya bel ağrısı.
• Her zamankinden farklı nitelikte vajinal akıntı (beyaz, grimsi, yeşil, sarı, köpüklü, iltihaplı, kokulu)
• Ağrılı ya da güç cinsel ilişki.

4. Bebek ve Çocuklardaki Belirtiler
• Göz iltihabı, tedavi edilmezse gözde yaralara ve körlüğe yol açabilir. Doğumsal sifilizde burun kökü çöküklüğü.
• Zatürre.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar ve HIV/AIDS'in Bulaşma Yolları
• CYBE cinsel ilişkiyle (oral-anal-vajinal ilişki) geçer.
• CYBE'nin diğer bulaşma yolları ile de geçişi olasıdır. Bu geçiş için, vücudun hastalıklı kan içeren bölümleri, vücut sıvıları (meni, vajinal akıntı, anne sütü vb.) ya da açık yara ve kesiklerle doğrudan temas gerekmektedir.
• HIV'le ilgili olarak; tükürük ve ter gibi diğer vücut sıvıları yalnızca küçük oranlarda virüs içerir ve bu sıvıların enfeksiyona sebep olduğu gösterilememiştir. Bununla beraber, açık yaralar ağız içine kanama yapıyorsa, tükürükteki virüs oranı artabileceğinden derin ve ıslak öpüşme güvenli değildir. Ayrıca, kanda virüs varsa idrar ve dışkı da HIV bulundurabilir. Zedelenmiş deri ile doğrudan temasla da bulaşma olabilir.
• CYBE'nin kimden bulaşacağını önceden saptamak her zaman olası değildir. Bulaşma, birey bunu bilmeden, farkına varmadan olabilir.

Sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar :

Gonore (Bel soğukluğu) :
Erkeklerde sık ve yanmalı idrar yapma ve akıntı; kadınlarda akıntı, adet düzensizliği, sık ve yanmalı idrara çıkma belirtileriyle tanınır.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık rastlanılanıdır. Karın içi iltihaplarına, kısırlığa ve üreme organlarında apselere neden olur. Gebe kadında, doğum kanalından bebeğe bulaşabilir. Yeni doğan bebekte körlük, zatürre gibi hastalıklara yol açar. Hastalık bulaştıktan 2-3 hafta sonra belirtiler başlar. Tedavisi kolay bir hastalıktır.

Sifiliz (Frengi) :
Bütün vücudu etkileyen bir hastalıktır. Erken fark edildiğinde tedavi edilebilir. Annede varsa bebeğe de geçebilir. Hastalığı yapan etkenin vücuda giriş yerinde şişkin ve ağrsız bir yara ile kendini belli eder. Tedavi edilmeyip ilerlerse,sinir sistemine zarar vererek körlüğe ya da sağırlığa yol açar. Kalp kasına zarar vererek kalp hastalıklarına neden olur. Vücudun çeşitli yerlerinde tümör oluşumuna ve ölüme neden olabilir.

Şankroid (Yumuşak Çıban) :
Üreme organlarında ağrılı yaralarla kendini belli eder. Genellikle yaraya yakın kasıkta oluşan şişlikler zamanla büyür ve içindeki iltihap akar. Tedavisi kolaydır.

Klamidya :
Kadınlarda sarı köpüklü bir akıntı ile kendini belli eder. Erkeklerde yanmalı idrara çıkma ve sarı akıntı ile belli olur. Kadınlarda karın içinde yaygın iltihaplanmalara yol açar. Bu durum kısırlığa, üreme organlarında apselere neden olur. Gebe kadınlarda yüksek ateş, düşük ve ölü doğuma yol açar. Doğum sırasında bebek, annenin doğum kanalından mikrobu alabilir ve akciğerlerinde ya da gözlerinde iltihaplar oluşabilir. Tedavisi kolaydır.

Trichomonas :
Yeşil ve kötü kokulu bir akıntı ile belli olan bir hastalıktır. Kadında tüplerde iltihaplanmaya neden olarak geçici kısırlığa yol açabilir. Tedavisi kolaydır.

Herpes (Genital uçuk) :
Üreme organlarında kaşıntılı ve ağrılı, uçuk şeklinde sivilceler görülür ve bunlar çok ağrılı yaralara dönüşür. Kendiliğinden iyileşir, ancak tekrarlar. Tedavisi zordur. İdrar yollarında hastalıklara, menenjite, kadınlarda rahim ağzı kanseri ve düşüklere neden olur. Bebek doğarken, doğum kanalından hastalığı alabilir. Gözleri, deriyi ve sinir sistemini etkiler, bebek ölümüne yol açabilir.
Üreme organı siğilleri ve deri kabarıklıkları :
Dış üreme organlarında, haznede, makat ve idrar kanalının dışa yakın kısımlarında görülen, ağrısız, karnıbahar görünümünde et kümeleri belirtisi taşır. Tedavisi mümkün, ancak zordur. Tedavisi edilmezse kümeler büyüyerek çevre organlara zarar verir. Doğum yolunu, idrar kanalını, makatı tıkayabilir. Doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilir ve bebeğin solunum yolunda siğiller oluşarak solunum sıkıntısına yol açabilir.

Hepatit – B
Su ve besinlerle bulaşan sarılık tipleri olduğu gibi kan ürünleriyle ve cinsel temasla geçen sarılık türleri de vardır. Hepatit B bunlardan biridir. Karaciğerde büyüme ve hassaslık, idrar renginde koyulaşma ve sarılık, ateş, kusma gibi belirtileri vardır. Hastalığın salgın olduğu yerlerde aşı yapılabilir. Karaciğer iltihabı,siroz, karaciğerde kanser ve ölüme neden olabilir. Kesin tedavisi yoktur. Vücudu güçlendirici tedavi, hastalığın zararını azaltır.

HIV-AİDS :
Cinsel yolla bulaşan virüslerden biridir. HIV taşıyan kanla veya kana temas etmiş araçlar yoluyla da bir insandan diğerine geçebilir. Anneden bebeğe, hamilelik döneminde, doğum sırasında ya da sütle bulaşabilir. HIV vücuda girdikten 3 ay sonra ‘ELISA’ testi ile saptanır. İnsana bulaşan HIV virüsü bazen hiç hastalık yapmayabilir. Ancak virüsü taşıyanlar başkalarına bulaştırabilir.
HIV’in neden olduğu hastalığa AIDS denmektedir. AIDS, tedavisi olmayan bir hastalıktır. Vücudun mikroplara karşı korunma sistemini bozarak bütün vücudu etkiler ve başka hastalıkların oluşmasına neden olur. HIV vücuda girdikten 5-10 yıl sonra ortaya çıkabilir. Hastalığın çıkma belirtileri arasında sürekli halsizlik, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateş, kilo kaybı, gece terlemeleri, cinsel organlarda uzun süreli yaralar ve tedavi ile geçmeyen mantarlar, zatürre sayılabilir. Vücudu güçlendiren tedavilerle hastanın yaşamı uzatılır.
HIV, virüsü taşıyan kişinin kullandığı klozet, bardak ya da çatıl, kaşık ile bulaşmaz. Virüs, tokalaşma, kucaklaşma, öpme ile bulaşmaz. Ancak ağzı ağıza öpüşmede kanamaya yol açacak sert öpüşmeler, ağızdaki yaralar, diş fırçalanması sırasında diş etlerinin kanamış olması bulaşmaya neden olabilir.
  • YİneBiGulnihal_
  • 249.666

71 yorum

Re: CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER

Popomun deliginden iltihap geliyor geliyor sebebi nedir

13.10.2013 - bos hayat

Kasinti ve yanma

Kiz arkadasmla tanisali 6 ay oldu ,korumasiz birlikte olduk son 3-4 aydir hafif kasinti ve idrar yaparken yanma oluyor,kasintinin ayalara dogru ilerledigini hissedyorum. hocam lutfen bilgilendirirmsniz

03.07.2013 - Zehirliok Ziyaretçisi

penisimn kenarında sivlce cıkıyo

slmlar penisimin kenarında ufa su kabarcıkları meydana geliyo patlatınca az bir sizlama meydana geliyor ufak yaralar oluyor vazalin kremi sürünce iyleşiyor belli süre sonra tekrardan meydana geliyo bu su kabarcıkları hastalık belirtisimidir cvblarsanaız sevinirm

17.10.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

Penis kökünde beyazlık ve deride çatlama

Merhaba penisimin vücudumla birleştiği üst kısmında deride beyazlık , kuruma ve çatlaklıklar oluştu. Sebebi nedir ve nasıl tedavi edilir. Yardımcı olursanız sevinirim , saygılar...

30.09.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

merhabalar aynı sorun bendede var ama kesin bir cevap yok

aynı problem 1 haftadır bende yaşıyorum ancak bir cevap bulamadım site yöneticilerinden bununla ilgili bir cevap bekliyorum konuyla ilgili yadımınızı rica edrim.

20.11.2013 - Zehirliok Ziyaretçisi

sık idrara cıkmak

1 aydan beri sık idrara cıkıyorum sabahları idrara cıkmadan önce beyaz bir akıntı geliyor bazan idrar yaparken çatal gibi çift işiyorum pensizmde ağrı oluyor yanma oluyor yumurtalıklarımda sivilce gibi bir şey var bu ne ola bilir hocam yumurtalığımın içinde sivilce büyüklüğüde bir yara var yağ gibi bu ne ola bilir hocam

16.07.2012 - ercan sas

Re: sık idrara cıkmak

Kardesim ayni sey bende de var bende bilmiyom cevapi

26.09.2013 - Zehirliok Ziyaretçisi

penis bolgesinde sivilce gibi şeyler

Penis ustunde ve alt bolgelerinde sivilce seklinde ama siğil gibi
6 ay once basladi ama kimseye soramiyorum kimseyle cinsel iliskiye girmedigim halde basladi
ilk idrar cikisin kenarlarinda basladi sivilce zannettim biraz kurcalayinca morardi ve penis kafasinda bi kac yerde morariklik var ve her ereksiyon
oldugumda cogaliyor galiba dermatolojiye randevu aldim yanlis almisin dedi randevuyu urolojiye aldim randevu kapinin onunde konusmalari duydum karaciger rahatsizliklari die konusunca cevremdekiler sormadan ciktim ewe geldim ne yapacagimi bilmiom yardim lutfen

30.06.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

CVP:penis bolgesinde sivilce gibi şeyler

Siz doktora gidiniz. Kontrol ettiriniz. Onlar zaten benzer hastalıklarla karşılaştıkları için size gerekli çözümü göstereceklerdir.

geçmiş olsun

01.07.2012 - imdat

penis

bundan 1 ay önce yaklasık 15 kadınla ilişki yaşadım korumasız penisimin kafası büyümeye başladı bunun için önerebileceginiz bi ilac varmı

28.06.2012 - umutahmetyıldız

CVP:penis

En güzeli randevu alıp direk doktora gözükmeniz gerekir. Sizde de ne mide varmış :o

28.06.2012 - tedavi

Re: CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER

Peniste kırmızı kabartılar

Cinsel organımın başında kırmızı kabarık lekeler oluştu,bir nokta olarak başladı daha sonra yayıldı,bazı bölgelerde dokuların birbirine kaynamış gibi bir görüntüsü var.Zaman zaman kaşıntı oluyor,ereksiyon durumunda deride çatlamalar oluyor.Kızarıklık belirli dönemlerde artıyor sonra kabuklanıyor,kabuklar kalkıyor, kalktığı yerlerde açık bir yarayı andırıyor ,sonra tekrar kabuklanıyor. Bir süre gececek gibi oluyor sonra aynı döngü tekrarlıyor(4-5 gün arayla) Bu nedir,mantar mı yoksa başka bir şey mi?

Ne önerirsiniz.
Yardımcı olursanız çok sevinirim

02.06.2012 - bbb

Allah insana zararlı olan

Allah insana zararlı olan şeyleri haram kılmıştır adam olun sapıklaşmayın

20.03.2012 - İmanlıtilt

Kaside-i Bürde tarafından

Kaside-i Bürde tarafından yazılmış şu yazıyla ilgili bazı yorumlarım olacak:

"Utanmaz herif, Zina yapıyorsun utanmadan burada anlatıyorsun.. Yaptıklarını gizle bari bu kadar mı haya perdelerinizi yırttınız utanmaz oldunuz.."

arkadaşım,
1- adam belki tevbe etti? nedir bu önyargı?
2- yaptıklarını gizlemek derdi büyütmekten öteye götürmez, derdini anlatan derman bulur.
3- alelade birşey yapmıyor, internette, gerçek şahıslarla yüz yüze olmaksızın ve kimliği görünmeksizin bilgi istiyor. bu yeterince gizli. camide cemaatin önünde sormuyor neticede.
4- Utanmadığını nereden çıkarttınız, utancını sana bana değil, allaha göstermesi yeterli olacaktır. bu seni beni ilgilendirmez.
5- biz müslüman olarak üstümüze düşen görevleri icra etmeliyiz. gerisi boş iştir. boş iş haramdır.
* Üzerimize düşen görevler : Emri bil Maruf Nehyi anil Münker, ki başka bir söz kalmıyor söylenecek.
Siz güzellikle anlatın, anlamaz ise hidayet dileyin. Olmuyor ise gönülden taleb edin.
Lakin, "utanmaz" - "herif" - "gizle bari" bu gibi itici, hor görücü sözler söylemek karşınızdaki insanın şevkini, araştırma isteğini, inançsal değerlerini, kısacası yaşamının en önemli diyebileceğimiz herşeyine etki edecektir. bundan da siz sorumlu olursunuz. bunun vebali ise ağırdır.
Dindar olmak kendinden zayıf bir nokta bulduğunda aşağılamak değildir.
Unutmayınız ki mümin, hata bulan değil, hata örtendir.
Haydi kalın sağlıcakla...

25.02.2012 - Baruter44

Düşünceniz ve bunu dile

Düşünceniz ve bunu dile getiriş biçiminiz için teşekkür ederim.
Ben islam dinini benimsemiş bir aileden geliyorum fakat Kaside-i Bürde gibi kişiler sebebi ile on yıl önce dinsizliğimi ilan ettim dedimki eğer islam dini böyle birşey ise ben bu dinden değilim benim tanrım bu gibi insanların tanrısı ile aynı olamaz.. Size tekrar teşekkür ederim...

17.09.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

Konular