Kızlık (Bekaret) Zarı

"Bekaret" özellikle kızlara özgü bir olgudur. Hiç cinsel ilişkide bulunmamış kızların dölyolu ağzında kızlık zarı denilen bir iç deri dokusu bulunur.


Kızlık zarı, döl yolu ağzını ortadan, küçük, yuvarlak ya da oval bir delik bırakarak çevreler. Bu zar, çok katı epitellerle örtülü iki mukoza yaprağının sırt sırta vermesinden oluşmuştur.

Kızlık zarı, genç kızın iç cinsiyet organları için yaratılan önemli bir koruyucudur. Bu zar olmasaydı, kadınların pekçoğunda görülen iltihap hadiseleri, ciddî akıntı halleri kızlarda da görülürdü. Kızlık zarı, enfeksiyonlara, çeşitli hastalıklara karşı bir sigortadır. Mesela, kısırlığa bile yol açabilen yumurta kanalı iltihapları genç kızlarda hemen hemen hiç görülmez.

Kızlık Zarı Türleri:
Bu iki yaprak arasında zar kıvamını sağlayan bağ dokusu, esnek liflerle kılcal damarlar ve duyu yetisini sağlayan sinirler bulunmaktadır.

Bu zarın dokusunu oluşturan fibro esnek liflerin az ya da çok oluşuna göre kızlık zarı ince bir zardan kalın bir perdeye kadar değişik yapılarda olabilir. Ancak genelde büyük ölçüde ince zardan oluşan "kızlık", az oranda kızda kalın perdededir.
Ortadaki deliğin genişliği ile dokunum esnekliği ve direnimi kızdan kıza değişir.


Hiç yokmuş gibi görünen kadınlarda bile çok dar ve ince bir zar bulunur. Kızlık zarının çeşitli şekilleri vardır. Kızlık zarının ortasında çeşitli büyüklüklerde adet kanının akmasına yarayan delik ve delikçikler vardır. Çok seyrek olarak bu zarda hiç delik olmayabilir ve zar dölyolunu bütünüyle kapayabilir.


Bu durum kızın ilk adet gördüğünde, adet kanının dışarıya akmaması sonucu bir-takım klinik şikayetlerin ortaya çıkması sonucu genellikle tespit edilir. Tedavisi çok basittir, ufak bir kesik ile zar açılır.

Normalde ilk cinsel birleşmede kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Fakat bazı zarların deliği oldukça büyüktür. Penis yırtılmaya neden olmadan girip çıkabilir. Öte yandan günümüzde kullanılan adet tamponları da kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Mastürbasyon esnasında orgazma ulaşırken kadın farketmeden kendi zarını yırtabilir. Yırtık bir zar kendiliğinden eski haline gelmez.

Kızlık zarlarıNI görünüş sıklığına göre, sık ve seyrek görülen şekiller olarak ikiye ayırabiliriz.

1- Sık Görülen Kızlık Zarları; (Dr. Margaret Turner, Cinsel Konularda Herkesin Bilmesi Gerekenler, Nil Y. Ank. S:42.)

A) Halka Şeklindeki Kızlık Zarı:
Halka biçimindeki kızlık zarı, dölyolu ağzını çepeçevre yüzük halkası görünümünde sarar. Ortasında yuvarlak bir deliği olan zar türüdür. Bu, en sık rastlanan çeşididir.
Delikler ortada, yanda ya da kalbur gibi çok sayıda olabilir. Deliklerin genişliği de çeşitlidir. Kenarları düz ya da fistolu olanları vardır.


B) Yarım Ay Veya Atnalı Biçimindeki Kızlık Zarı:
Adeta bir yarım ay görünümündedir. Oldukça sık görülür.

C) Dudak Şeklindeki Kızlık Zarı:
Ortasında yukarıdan aşağıya dar bir yarık bulunan bir kızlık zarıdır.

2- Seyrek Görülen Kızlık Zarları:

A) Deliksiz Perde Biçimindeki Kızlık Zarı:
Dölyolunun ağzını tümüyle kaplar. Deliği yoktur. Bu çok ender görülen bir biçimdir.

Bu tür kızlık zarı olan bir kız, adet görmeye başladıktan sonra kan dışarıya çıkmaz, bu perdenin arkasında birikir. Zamanında farkedilmezse dölyolunu ve dölyolu yatağını doldurarak şişirir. Kapalı zarın ameliyatla açılması ve birikmiş kanın dışarıya akıtılması gerekir. Aksi taktirde kız, hayati tehlikeyle karşı karşıya kalabilir.

B) Kalbur Zar:
Bu tür kızlık zarı oldukça nadirdir. Zar üzerinde genişlikleri değişik boyda delikler bulunur.

C) Köprülü Kızlık Zarı:
Bu tür kızlık zarında iki büyük delik vardır. Bu iki deliğin ortasında adeta bir köprüyü andıran bir mukoza uzantısı bulunur.

Zarın Yırtılması:
Bazı kızlık zarları çok kalın ve sert olur ve cinsel birleşmeye müsaade etmezler. Bunun tedavisi jinekolojik müdahale ile olur. Bazıları ise adeta lastik gibi genişleyerek penisin geçmesine müsaade eder ve cinsel birleşmede yırtılmazlar. Günümüzde ameliyat teknikleri, kazara yırtılmış kızlık zarlarının dikilerek onarılmasına imkan vermektedir.
Kızlık zarının yırtılabilmesi için penisin zorlaması gerekir. Zardaki esnek lifler çoksa yırtılma zorlaşabilir.


Kızlık zarının yırtılması sırasında, kimi zaman kanama görülmeyebilir. Bunun nedeni de kızlık zarının sahibi olan genç kızın biyolojik yapısıdır. Eğer yırtılan yerde hiç kılcal damar yoksa, kanama olmaz. Bu gibi durumlarda erkeğin, hemen karısının bakire olmadığını düşünmemesi gerekir. Yapılacak bir hekim kontrolünde durum tüm açıklığıyla anlaşılabilir.


Bekaret zarı, kadınlık cinsel organının alt bölümünde yer alan vagina girişinin üç santim kadar derininde ve içinde yer alır. Yüzeysel sürtünmeyle bozulması, yırtılması mümkün değildir. Ancak içeriye sert bir cisim 3 santimden fazla sokulduğu takdirde yırtılabilir.

Kızlık zarı bozulmadan spermlerin dölyoluna girişi ile -bakire gebeliği- oluşabilir.
Kızlık zarının aşırı kalın olması nedeniyle ilk ilişkide ve sonraki girişimlerde delinememesi halinde, yapılacak tek şey vardır, derhal konuyla ilgili uzman bir hekime başvurulmalı. Hekimin yapacağı ufak bir ameliyatla sorun kolayca çözümlenir.
Kızlık zarının esnekliği nedeniyle yırtılmadığı ve dolayısıyle kanama olmadığı durumlar da vardır.

Bu gibi durumlarda da yine doktora başvurulmalıdır.
Genelde normal bir kızlık zarının yırtılması sırasında büyük bir acı duyulmaz.
Bu acıyı, parmağa batırılmış bir toplu iğnenin acısıyla kıyaslıyabiliriz. Duyulan acı aslında kızlık zarının yırtılmasından değil, kızın korkuları, ruhsal gerilimi sonucu kendini kasmasından kaynaklanır.


Eğer zifaf sırasında iyi bir ön sevişme yapılmışsa, sevişmenin heyecanıyla hiç acı duyulmayacağını belirtmek yerinde olur.


Ne Kadar Acı Duyulur?
Bazı durumlarda kadınların kızlık zarı delinmesinde büyük acı duydukları da olabilir. Ama bu ancak binde hatta on binde bir genç kızda oluşabilir. Nedeni de kızlık zarının olağanüstü kalınlıkta olmasıdır. Az önce de söylediğim gibi bu tür çok kalın kızlık zarı, binde hatta on binde bir kadında ancak görülebilir.
Bunların dışında diğer tüm genç kızların kızlık zarı, çok küçük bir dokunmayla dahi, acı duyulmadan bozulabilecek yapıdadır.

155 yorum

Bakirelik

Ben bi kızla birlikte olmayı düşünüyorum kız bakire ama benimle olmak için kendini bozmak istiyor ben böyle bişey yapamam dedim o ben yaparım bi şekilde dedi , eğer bozarsa kendini ve ilişkiye girersek , bozmuş olma günahı bana mı yazılır yoksa sadece zina günahı mı yazılır ???

30.04.2014 - Sadık267843

Re: Kızlık (Bekaret) Zarı

Kızlık zarı istimnadan dolayı yırtılırsa bu günah mıdır?
Not: istimnanın günahı haricinde sadece bu yüzden yırtılınca çok mu günah sayılır? Affı var mıdır?
Arkadaşlar cevabı bilmek istiyorum içimin rahatlaması gerekiyor lütfen yazınız.

06.09.2013 - Zehirliok Ziyaretçisi

CVP:Re: Kızlık (Bekaret) Zarı

zina farklı bir şeydir.. masturbasyon farklı birşeydir. Zina yapmadınız için günahı yoktur. Yaptığınız masturbasyonn günahı vardır. Zarın yırtılmış olmasından dolayı İnsanların hakkınızda farklı düşünmelerini sağlamanın da günahı ayrıcadır..

09.09.2013 - bilgii

Re: Kızlık (Bekaret) Zarı

ya bırak bu boş işleri ne zinasıya yok öyle birşey keyfinizi yaşayın eski kafadan kalma zina mina muhabbetleri gereksiz şeyler genç nesili öldürüp at gözlükleriyle gezdirmenin ismidir zina bu saçma be geri düşünceye sahip insanların cocuklarına tanıdıklarını bulaştırdıkları virüs yüzünden erkekler erkeklere ilgi duymaya başlıyorlar erkekliklerini kaybediyorlar birlikte olduğum insanın namusu incecik bir zar tabakasına bağlıysa varsın olmasın arkadaş ne saçmalıyorsunuz .. Dininize aşırı bağlı inançlı olabilirsiniz bırakın bu düşünce size kalsın ağzınızı kapalı tutun içinizde yaşayın .. Evlendiğiniz insanın bakire olabileceğine inanıyorsanız çokta fazla inanmayın bildiğiniz üzere bu zar diktirile biliyor kısa süreli olsada düşüncenizi inancınızı kendinize saklayın inanları körlüğe çekmeyin .karşındaki ve sen bu ilişkiyi yaşamak istiyosa hiçbir skaıncası yoktur zorla yapılmayan hiçbirşeyin zararı yoktur devir 60 larda değil gözünüzü açın evlenmeyi üdşündüğünüz insanla bilrikte yaşayın birlikte yatın kalkın birlikte olun kanını öğrenin abuk subuk incecik bir zar ile kendinizi kısıtlamayın hahaha konuşması bile saçma ..

14.07.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

El-Cevap

İyice domuza dönmüşün birader.Biz burada insan cinsleriyle muhabbet etmeye çalışıyoruz.Yani insanlığını kaybetmemiş olanlarla...

10.09.2013 - MerT_68

kizlik zarinin hic olmamasi

kizlik zarinin hic olmamasi gibi bir durum olurmu.

17.02.2012 - ...

CVP:kizlik zarinin hic olmamasi

vardır ama yokmuş gibi olabilir. nadiren de olsa..

17.02.2012 - nadiren

Evlenmem gerekiyor mu bu kişiyle?

Selamun aleyküm...Ben bir erkekle yapmamam gereken şeyleri yaptım.Zina işledim.Tabiki bakireliğim gitmedi çok şükür.Ama öpüşme olsun,el ele tutuşma olsun vb.çok şey yaşadım.Allah'ıma binlerce kez şükrettim.Tövbe ettim ve pişmanım.Allah'a laik bir kul olmaya çalışıyorum.Ondan ayrılalı 1 sene oldu.Kolay unuttum o kişiyi ama son 2 haftadır rüyalarımda görüyorum kendisini.Ve birdn bire aklıma şu soru takıldı.Benim bu yaptığım şeyler onunla ilkti.İlk defa böyle bir şey yaşadım o kişiyle.Ne bundan önce ne bndan sonra hiç bir şekilde bir erkekle çıkmadım.İleride evlenmem gereken kişi bu oğlan olmalı mı?Dediğim gibi herşey de ilk di bu kişi ne yapmam lazım evlenmem gerekiyor mu bu kişiyle?

11.12.2011 - Sahipsiz

Kardeşim,

Aleykum Selam, Rabbim seni daha çirkin bir duruma düşmekten korumuş, Elhamdulillah, Tövbe etmişsin. Artık geçmişi kapa ve temiz bir hayat yaşama gayretinde ol.
Ruyalarla amel edilmez. Zaten şeytani ruyalar olduğu açıktır.
Namazlarını kıl, ibadetlerini yap ve ALlah'tan hayırlı bir salih eşle evlenmek için dua et.

Onun herşeyde ilk olması senin onunla evleneceğin anlamına gelmez ve böyle düşünmekte aptallık olur.. İlk ve son olsun dhaa böyle günaha düşme inşallah...

12.12.2011 - Kaside-i Bürde

Güvenin Arkadaşınıza

(tabir.cm) Arkadaşlar anlatılmış olan konudada kız arkadaşınıza güvenin , eğer rüyalarınızda veya çeşitli olgularda şüpheye düşmüşseniz bu sizin zihninizdeki karmaşıklıklarındandır , ve anal ilgi duyuyorum diyosunuz bu örnek kız arkadaşınızın oral kısmına kızlık zarına bakmanızdır.

20.11.2011 - Tabirci

Kızlık zarı ve kur-an

Bence siz dini kullanarak kadınları hukmetmeye ,asagılamaya calısıyorsunuz .Bende bir erkegim eger bir erkek nasıl cinsel hayatını yasıyabılıyorsa ,kadında yasamalıdır.
Kimsenin zarından kimse sorumlu değildir.Insanlar 28 - 30 yasına kadar bekliyor evlenmek icin ,bize neden bu hormonlar verildi tutalım diyemi 30 yasımıza kadar,bunu ben istemiyorum kendiliginden oluyor.28 sene masturbasyonla mı yasayalım asık mı olmayalım sevmeyelim mi.Birlilte olmadan mı evlenelim.

Ya evlendigim kadın vajinusmussa ya cinsel ligi soguksa...Ya erkegın erken bosalma problemi ,sertlesme problemi varsa ...

Dini okadar ufak kalıplar ıcıne sokuyorsunuzki degerli kuran ı kerim de sadece kızlık zarı ve cinsellik konusabılıyorusnuz,insanları korkutuyorsunuz.

Allahu teala bize cennet te tomurcuk tomurcuk kızlar var dıyor.Madem cinsellik gunah , cennette bize vadedilen neden tomurcuk gencecik kızlar lutfen kuran ı kerim okuyun.Ben hic bir zaman gavurum seks yapın doyasıya yasayın demedım.Bende muslumanım ve kimse benim muslumanlıgımı yargılayamaz allahtan baska.

Allah ayıp yerlerinizi kapatın demıs (Kafa ve sac ınızı değil)eger bir erkek kadının sacını gorerek ereksiyon oluyorsa ,eger imam lar hocalar kadınları buyusunu cinsellikle bozuyorsa,bugun sen musluman sın sen laiksin deniyorsa .Bence bunu yapanlar allahın sirretinden ilk korkması gerekenlerdir.

10.10.2011 - Laiklik ve muslumanlik

Re: Kızlık zarı ve kur-an

yanlış bilgilerle donanıp yazman yanlış. bir kere erkek istediğini yapamaz. en baştaki hata bu. zina ortak yaşanan bir olay. cinsin birine haram diğerine mübah olur mu hiç. erkeğede zina yasaktır ve tek eşlilik emirdir.

gelelim kadınlara hakaret meselesine. kadınlara hakaret değil bir övgüdür. allah kadınları çok özel görmüş, onların herkes tarafından paylaşılamayacağını düşünerek kadına bu bekaret nişanını bvermiştir

20.03.2013 - Zehirliok Ziyaretçisi

Saçmalamışsınız

Gerçkten saçma bir düşünceniz var.Madem açın Kur'an-ı okuyun diorsunuz bilin herşeyi diorsunuz,desene bizler sizden daha çok şey biliyoruz.Buna ihtiyacı olan sizsiniz bence.Açın Kur'an-ı okuyun.Neden Peygamber efendimiz (s.a.v) neden zina'yı yasaklamıştır hiç mi bilgin yok senin .Hiç mi hadis okumazsın sen yahu.Düşünceye bak.Kızın zarı yırtılmışsa o kızdan ne beklentilerin olabilir ki.Sen o isteklerini eşinden gidereceksin.Ordn burdn değil.Dinde zorlama yoktur tabikide.Zorlama olursa herkez soğurdu islamdan.Ama bi aç gözünü sağa sola baK.Senin dediğin tarzda,gerçektn dinini yaşayan kişide bu dşünceler olamaz.Yazık.Biriside helal olsun sana diyip destekliyor ya.Yaazık.

18.12.2011 - ne diyim

Biri senin kızına aynı

Biri senin kızına aynı şeyleri yapsa heralde senin hoşuna gider.

12.12.2011 - tacettin_sulutas

Sana helal olsun

Sana helal olsun arkadaşım.İslamda bazı şeyler haram kılınmıştır,ancak kul günah işliyorsa bu onunla Allah arasındadır. Hiç kimse kimseyi tıbben hiç bir açıklaması olmayan kızlık zarı için namussuz kılamaz.Bu müslümana yakışır mı? Herkes edebini bilsin,herkes bir can taşıo nedir bu namus kargaşası??herkes kendni bilsin yeter!

26.10.2011 - Ziyaretci121211