İktidarsızlık (Sertleşme Eksikliği)

İktidarsızlık, erkeklerin ereksiyon (penisin sertleşmesi) sağlama güçlüğüne verilen addır. Buna "Sertleşme güçlüğü" denir.

Erkeğin cinsel birleşmeyi gerçekleştirememesine iktidarsızlık diyoruz. Diğer bir deyimle penisin (kamışın), kadının döl yoluna rahatça girişini sağlayan sertleşmenin, dikleşmenin olamama haline iktidarsızlık diyebiliriz. Orgazma ulaşamayan erkekler de iktidarsız sayılmaktadır.

Penisin sertleşmemesi erkek için çok önemli bir sorundur. Kimi erkekler bu durumla karşılaşır ve bunun acısını duyarlar.
Sertleşme güçlüğünün kaynağı fiziksel olabileceği gibi ruhsal da olabilir. Ruhsal iktidarsızlık, psikoterapi uygulaması sonucu genellikle çözüme ulaşabiliyor.

Sertleşme eksikliği sadece erkeklere özgü bir cinsel rahatsızlıktır ve cinsel isteksizlik, boşalma güçlüğü eşliğinde görülür.
Sertleşme eksikliğinin nedeni olan %10-15 vakada organsal bozukluklar gözükmekte,% 85-90 neden ise ruhsal olarak ortaya çıkmaktadır.

Kamışın tam sertleşmemesi 40 yaşından genç erkeklerin % 2'sinde görülmektedir. Bu oran 40-55 yaş arasında % 6.7 oranında, 55-70 yaş arasında % 25 olmaktadır.
Türkiye'de iktidarsızlık ve kısırlık kavramları da pek çok kimse tarafından karıştırılmaktadır.

Bunu karıştırmamak gerekir. Kısır erkeğin iktidarsız olması gerekmez. Kısır erkeklerin hemen hemen hepsinin hiç iktidarsızlık şikayeti yoktur. Kısır erkeğin kamışında normal bir ereksiyon (dikilme) olur, menisi gelir, orgazma ulaşır, eşni tam bir doyuma ulaştırabilir. Ancak sperm sayısı bir gebelik oluşmasına yeterli değildir.

Yani kısır bir erkek tümüyle normal bir cinsellik yaşar fakat sperm sayısı yetersizliği veya spermi olmaması nedeniyle çocuğu olmaz.
Diğer taraftan cinsel organı tam sertleşmeyen, yani iktidarsızlık şikayeti olan bir erkek, penisini eliyle veya eşinin yardımıyla dölyoluna sokabilir, orada boşalma sağlayarak çocuk sahibi olabilir.


Geçici iktidarsızlık yakınmaları olan erkekler, mastürbasyonda böyle bir sorunun çoğu zaman olmadığını görürler. İktidarsızlıkta genelde cinsel istek vardır, fakat cinsel birleşme için gerekli penis sertleşmesi oluşmaz.

Sertleşme Eksikliğinin Fiziksel Nedenleri:
Birincil sorun sertleşme refleksinin sekteye uğramasıdır. İktidarsızlık sorunu olan erkeğin, cinsel istek duyduğu zaman bile penisi sertleşmez.

Boşalma ile sertleşme ayrı ayrı reflekslerdir. Kimi iktidarsız erkeklerin sertleşmeden de boşaldığı görülür.
Sertleşmenin sekteye uğraması, endişe duygusu eşliğinde gelişir. Endişeye yol açan cinsel eylem farklılık gösterebildiğinden iktidarsızlık olgusu da kişiden kişiye değişik biçimlerde ortaya çıkar.

Bir erkeği, iktidarsızlık kadar sarsan ve utandıran başka bir cinsel sorun olamaz. Ereksiyon erkeğin kendine güveninin ölçüşü olduğuna göre, bunun doğal sonucu olarak iktidarsızlık da ruhsal depresyona çanak tutan bir olgudur.

İktidarsızlığın fiziksel nedenlerini şöyle sıralayabiliriz: Androjen hormonunun yetersizliği, yorgunluk, karaciğer sorunları, baskı altında bulunmak, gizli şeker hastalığı, kimi ilaçların yan etkileri, sigara, alkol ve uyuşturcu bağımlılığı...


Sertleşme Eksikliğinin Ruhsal Nedenleri:
Sertleşme eksikliğine neden olan ruhsal etmenler ise şunlardır: Cinsel gücünü kanıtlayamamam endişesi, başaramama korkusu, terkedilme endişesi, yaşamımızdaki çeşitli ruhsal olaylar ve gerginlikler, heyecan yaratan işler, ekonomik sıkıntılar, beynin sürekli bıkkınlık içinde olması, moral çökkünlükleri, sükutu hayale uğramalar, erkeğin başka bir kadını sevmesi vb.

Psikanalistlere göre Sertleşme eksikliği yol açan sorun bilinç altında yerleşmiş olan hadımlık korkusudur. Ruhbilim otoritelerine göre ise, kan koca arasındaki yıpratıcı ilişkiler, erkeği iktidarsızlığa götürmektedir.

Cinsel ilişkide başarılı olamama korkusu, başarısızlığından dolayı eşi tarafından terkedileceği endişesi, erkeği iktidarsızlaştıran etmenlerdir.

Sertleşme Eksikliğine Neden Olabilecek Bazı Sebepler:

Bu arada sigaranın cinsel organların atardamar sistemine kötü etkisiyle iktidarsızlık oluşturduğu söylenmekte. Araştırıcılar, atardamar sorunu nedeniyle iktidarsız olanların % 64'ünün sigara içenler olduğunu tesbit ettiler. İktidarsızlığı ortaya çıkış zamanı açısından iki grupta incelemek uygun olur.

Birincil grup iktidarsızlık cinsel yaşamın başından itibaren ortaya çıkan türdür. Bu türdeki erkekler bazı özellikler taşımaktadırlar. Genelde bu erkeklerin ebeveynlerinin evliliklerinin iyi yürümemiş olduğunu, annelerine çok bağlı veya çok uzak olduklarını öğreniyoruz. Bu erkeklerin annelerinden sevgi görmedikleri babaları ile ilişkilerinin kötü olduğunu tesbit ediyoruz.

İkincil iktidarsızlık dediğimiz, sonradan olan bir durumdur. Çoğunluğu oluşturan bu gibi hallerde erkek normal olarak tanımlanan bir cinsel yaşam yaşadıktan sonra yaşamının belli bir döneminde iktidarsız duruma gelmiştir. Fiziksel yorgunluk, aşırı alkol, stres veya başarısızlık korkusuna kapılma birdenbire iktidarsızlığın oluşmasına neden olabilir. Bunun tedavisi çok kolaydır. Hatta sevecen, anlayışlı bir eş yeterlidir.

Eskiden olduğu kadar sertleşemeyen kamışını eşi kaygan bir madde sürerek ve eliyle dölyoluna sokarsa, erkekte kaygılar kaybolacak, orgazma ulaşma erkeği kamçılayacak ve kendi kendine çok kısa sürede eski iktidarına kavuşacaktır. Karşılıklı sevgi ve anlayış bütün cinsel sorunların en önemli reçetesidir.

İktidarsızlık, eğer organsal bir nedene dayanıyor ve cerrahi müdahaleyi gerektiriyorsa, bugün bunun da pek çok tedavi yöntemi vardır.
Sertleşme Eksikliğinin Organsal Nedenleri: (Dr. Margaret Turner, Cinsel Konularda Herkesin Bilmesi Gerekenler, Nil Y.Ank. 1990. S:146 vd.)


I- Anatomik Nedenler:
Doğuştan organ anormallikleri,
Yumurtalık (testis urları),
Hidrosel (testiste sıvı toplanması).
II- Penis ve cinsel organ bölgesinin atar ve toplar damarlarının hastalıkları, damar tıkanmaları.

III- Nörolojik Etkenler:
Omurilik urları,
Omurilik zedelenmeleri (trafik kazaları),
Multiple Seleroz hastalığı,
Parkinson hastalığı,
Beyinde temporal bölge hastalıkları.

IV- Dolaşım sistemi Hastalıkları:
Kalp yetmezliği,
Angine peltoris,
Enfaktüs.

V- Endokrin Sistem Hastalıkları:
Şeker hastalığı,
Bazı beyin urları,
Prolaktin fazlalığı.

VI- İltihabi Hastalıklar:
Bel soğukluğu,
Kabakulak, kısırlık açısından çok önemli bir hastalıktır. Vaktinde tedavi edilmezse kısırlığa sebep olur.

Cinsel organ bölgesi veremi,
Prostat iltihabı,
İdrar yolları iltihabı.
İktidarsızlık bazen ilk cinsel birleşmede görülebilir. Cinsel birleşmeyi gözünde çok büyütüp adeta bir başarı denemesine girişen genç erkek, heyecanlanarak başarısız olabilir.


İkinci denemesinde ise ilk başarısızlığı korkusunu daha da artırır ve hele eşi anlayışlı olmaz, soğuk bir davranış içine girer veya daha kötüsü alay ederse, genç erkek bu korkular ve sürüp giden iktidarsızlıkla bir kısır döngü içine girer. Özellikle ülkemizde genç erkeklerin bazılarının ilk denemelerini duygusal bir ilişkide olmadan genelev kadını ile yaptıklarından bu tür başarısızlıkların üstünde durmamaları gerektiğini, olayı fazla büyütmeden hekime başvurmalarını ve asla genelevine gitmemelerini öneririz.

Cinsel iktidarsızlıkta veya isteksizlikte etkili olan baharat veya şifalı bitkiler (Afrodisiyak) kısaca aşağıda verilmiştir, bunlar çeşitli macunlara yalnız veya birkaçı bir arada karıştırılarak yenilebilir.


İktidarsızlığın Tedavisi:
Sebep ne ise ona göre yapılır. Pek çok kişi bedenen arslan gibidir fakat ruhi sıkılganlık nedeni ile iktidarsız olabilirler. Bilhassa yeni evlilerde bu çok görülür. Bir süre sonra karşılıklı alışmadan sonra bu durum kendiliğinden geçer. Bu durumdaki erkeğe karşı eşi yardımcı olmalıdır.


Onun utangaçlığını atmasına yardım etmeli 5-10 gün cinsel ilişki kuramamış kocasına asla üzüntü vermemeli, her seferinde başka şeyler ortaya çıkarılarak evvelki günleri ona unutturmalı, onu uyartacak giyimler giymeli, uyarıcı söz ve hareketlerde bulunmalıdır. Bazen sevişmenin uzun sürmesi, o erkeğin sönmesine ve iktidarsız kalmasına neden olabilir. İlk zamanlar sevişme faslı uzun olmamalı.

21 yorum

acil..............

Allahım anlamıyorum bu sitenin amacı gayesi ne, ne tür abuk sabuk yazılar yazıyor millet site sahibleri bunları niçin gözden geçirmiyor ringonun ahırımı burası her önüne gelen dilediğini yazacak sitede bir denetim mekanizması yok..........

10.05.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

Re: acil..............

aynı durum başına geldiğinde abuksubuk bi konumu diyecen acaba

12.02.2017 - acile cevap

CVP:acil..............

Abuk sabuk oldugnu düşündüğünüz yazıları yönetime şikayet edebilirsinizz.

gözden kaçanlar olabilir

11.05.2012 - şikayet

çok acil yardıma ihtiyacım var

20 yaşındayım evli değilim son zamanlarda aniden ortaya çıktı penisim sertleşmiyor ve dikleşmiyor bu durum anlatamicağım kadar canımı sıkıyor biran aklımdan çıkmıyor çok ciddi bir psikolojik sorun haline geldi çok acil yardımlarınıza ihtiyacım var

Sertleşme eksikliğine neden olan ruhsal etmenler ise şunlardır: Cinsel gücünü kanıtlayamamam endişesi, başaramama korkusu, terkedilme endişesi, yaşamımızdaki çeşitli ruhsal olaylar ve gerginlikler, heyecan yaratan işler, ekonomik sıkıntılar, beynin sürekli bıkkınlık içinde olması, moral çökkünlükleri, sükutu hayale uğramalar vb.

yazmışsınız bunlardan olabilceğini düşünüyorum yani bunlardan olup biran önce sorunu çözmeyi umuyorum kız arkadaşımla ilişkiye girdik ve aynı sertleşmedi fakat masturbasyon yaparkende aynı sorun devam ediyor lütfen ama lütfen yardımcı olun

08.05.2012 - sorun3434

yardıma ihtiyacım var

evli değilim ve 20 yaşındayım daha önce böyle bir sorunum yoktu sertleşmeme dikleşmeme sorunu son zamanlarda aniden karşıma çıktı psikolojimi gerçekten berbat hale getirdi..


Sertleşme eksikliğine neden olan ruhsal etmenler ise şunlardır: Cinsel gücünü kanıtlayamamam endişesi, başaramama korkusu, terkedilme endişesi, yaşamımızdaki çeşitli ruhsal olaylar ve gerginlikler, heyecan yaratan işler, ekonomik sıkıntılar, beynin sürekli bıkkınlık içinde olması, moral çökkünlükleri, sükutu hayale uğramalar vb.

yazmışsınız sorunun bunlar olabileceğini düşünüyorum yani öyle olmasını bir çaresinin olmasını ve biran önce atlatmayı umuyorum çok ciddi anlamda canımı sıkıyor bu olay..kız arkadaşımla ilişkiye girdim sertleşme ve dikleşme sorunu çektim fakat orgazm oldum durum bundan ibaret masturbasyon yaparkende aynı sıkıntıyla karşılaşıyorum lütfen cevap vermenizi istiyorum ciddi anlamda yardıma ihtiyacım var..

07.05.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

Re: yardıma ihtiyacım var

Bendede aynı sorun varr

21.03.2017 - Zehirliok Ziyaretçisi

sertleşmeme

selam ben 30 yaşındayım ama bende masturbasyonda çok fazla sertleşme sorunum yok yanlız cinsel ilişkide sertleşme sorunu yasıyorum sertlesiyor ama tam anlamıyla değil bu nedir tedavisi nasıl mümkündür

22.04.2012 - orhan orhan

serleşme

s.a hocam benim sorunum penisi besleyen damarların birinin çalışmaması akabinde beyine sertlik sinyalinin gitmemesi ancak dokunarak tam olarak sert olduğunu anlıyorum durum biraz karışık üroloğa gittim derdimi anlatamadım yardımcı olun lütfen

23.03.2012 - serkan7062

27 yaşındayım bekarım

27 yaşındayım bekarım muhafazakar bir aileden geldiim için bu yaşıma kdr hiç cinsel ilişkiye girmedim...taki arkadaşımın ısrarı ile 3 ay önce bir hayat kadınına gittim fakat çok heyecan yaptım sertleşme olmadı...10 gün önce bu sfer başka bir hayat kadınına gittim bu sefer olucak diye .aynı sorunu yine yaşadım sertleşme olmadı ...yardımlarınızı bekliorum teşekkür ederim

16.02.2012 - Ziyaretci atakan

CVP:27 yaşındayım bekarım

Zina haramdır kardeşim. Kendi eşinden başka biri ile yaşayacağın cinsel ilişki haramdır.

Sertleşme sorunu bunun haram olduğunun farkında olmandan dolayı psikolojik bir sonuctur.. Yat kalk şükret.. aklını başına topla

17.02.2012 - akıllı ol

Re: CVP:27 yaşındayım bekarım

sanamı soracağım zina haram sen önce kendine bak

23.06.2013 - Zehirliok Ziyaretçisi

Re: CVP:27 yaşındayım bekarım

cok dogru

21.08.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

nedenini nasil ogrencem?

Ben 21 yasindayim 2 kere cinsel iliskiye girmeyi denedim ve giremedigim icin cok mutsuz huzursuzum iliskiye girmeye calistigim kiside pek yardimci olmadi bu konuda nedeni sizce ne olabilir doktora gitmeden halledemezmiyim ?

09.02.2012 - bjk.1903

sertleşme

ben 1 bucuk senedir evliyim 8 aydır fılan esımde sertleşme sorunu var eşime bu konuda ilişkiye gırmek ıstıyo ama penisi sertleşmıyo ayrıca ılıskıye gırsek bıle erken bosalıyo.en az 1 bucuk haftada ancak kere ılıkıye gırebılıyoruz ve ılıskıye gırdıgımızdede erken bosalıyo eşim oyle her seyı kafayı takan bırı degıl ve ben bu konuda ona destekcı oluyorum duzelceksın vb gıbı sozler edıyorum sevgımı gayet ıyı gosterdıgıme ınanıyorum bu konuda ne yapmalıyız ve tedevı gerekıyorsa hangı cerraha gıtmelıyz

26.07.2011 - sertleşme

çeşitli tedavier sonucu olumsuz sonucu almış iktidarsız bek

testisleri aşşaya doğru sarkıyor zamanlada bu artıyor spermler penisten ölü doğuyor çocuk olabilmesi için testislerden direkt alınıp ana rahmine yollanması gerekiyor ereksiyon ilaçlarla sağlanıyor hissizlik ve saatlerce boşalamama sorunu olan bir arkadaşım var evliliği nasıl gerçekleşir kabul edilirmi

12.06.2007 - yakup