Erken Boşalma

Cinsel birleşme sırasında erkeğin kontrolü dışında henüz doyuma ulaşmadığı halde meni gelmesine erken boşalma diyebiliriz. Cinsel birleşme sırasında boşalma refleksini erkeğin kontrol edememesine de erken boşalma diyebiliriz. Veya birkaç sürtünme sonrası hemen boşalmaya erken boşalma diyebiliriz. Görüldüğü gibi erken boşalmanın çeşitli tanımlarını yapmak mümkündür.


Erken boşalma erkeklerde görülen cinsel bozukluklardan en önemlisidir. Bu sorun erkeğin kendi refleksleri üzerinde denetim uygulayamamasından, cinsel uyarım sonucu hızla orgazm olmasından kaynaklanır.
Erken boşalmanın süre olarak tanımı 30 saniye ile bir buçuk dakika arasındadır. Araştırmacılar erkeklerden en az % 50' sinin zaman zaman erken boşalma sorunuyla karşı karşıya olduğunu açıklamıştır.


Erken boşalma, genelde evlilik öncesi cinsel deneyimlerim hep aceleyle genel evlerde duygusallıktan uzak ortamlarda yaşamış erkeklerde görülmektedir.
Boşalma, erkeğe hangi aşamada olursa olsun bir zevk verir, bir rahatlama getirir.

Fakat erken boşalmada erkek, uzun süreli bir sevişmenin ardından gelen boşalmanın vereceği duygusal ve fiziksel doyumu yaşayamaz. Pek çok çiftte boşalma çok çabuk olduğu için kadın orgazma ulaşamaz.


Elimizdeki verilere göre cinsel birleşme anında erkeklerin boşalma oranları şöyle:
İlk dakika için erkeklerin % 5-10'u
1-5 dakika: %25-35'i
5-10 dakika :%20-35'i
10-20 dakika: % 10-20'si boşalıyor. (Dr. Margaret Turner, Cinsel Konularda Herkesin Bilmesi Gerekenler, Nil Y. Ank. 1990. S: 137v.d.)


Boşalmadan önce 20 dakikadan fazla sevişebilenlerin sayısı % 10 civarındadır. İnsan cinselliğini hiçbir zaman belli kalıplar ve istatistikler içine sokmamak gerekir. Tabii erkeğin ne zaman nasıl boşaldığına en etkili olan eşidir. Eşinin davranışı, ilgisi veya ilgisizliği ya da cinsel yönden çok çekici oluşu önemlidir.

Eşinin çok erotik oluşu bazı erkeklerde erken boşalmaya neden olabilir. Fakat böyle durumlar hiçbir zaman sorun yaratmaz, zaman içerisinde cinsel beraberlikleri normal bir düzeyde oluşur.

Bir erkeğin sevişme esnasında boşalmayı denetleyebilmesi, eşiyle uyum sağlayabilmesi açısından son derece önemlidir. Erkek en yoğun heyecan aşamasındayken kendisini beklemeye alabilmeli ve kendisinden daha geç orgazm olan kadınla aşk oyunlarını sürdürebilmelidir.

Sevişmenin en yoğun aşamasında ansızın boşalacağı korkusunu duyan erkeğin eşine karşı duyarlı ve anlayışlı davraması da beklenemez. Öte yandan kadın da onun bu davranışına karşı anlayış gösteremez ve erkeğini bencillikle, beceriksizlikle ve anlayışsızlıkla suçlar.

Tüm bunların sonucu her iki taraf da biribirlerine açılamayacak kadar sinirli olurlar. Böylece kısır bir döngü içinde giderek birbirlerinden uzaklaşırlar ve cinsel yaşamları tamamen bozulur.

Erken Boşalmanın Nedenleri:
1 - Aşırı mastürbasyon sonucu penisin çok hassaslaşmış olması ve edinilen kolay boşalma alışkanlığı.
2- Testis torbasının çok dolu oluşu, uzun süreden beri cinsel ilişkide bulunmayış, erkeklerde erken boşalma nedenleri arasında yer alır.
3- Erkeğin kendine hakim olamaması.
4- Aşırı heyecan ve utangaçlık, acemilik korkusu, bu da evlenince geçer.
5- Kimi zaman erken boşalma sorununun kökeninde bedensel rahatsızlıklar yatabilir. Cinsel organlarında bir hastalığın olması. Prostat iltihabı, orgazmı kontrol eden sinir yolları rahatsızlıkları bunlardan bir kaçıdır.
6- Cinsel ilişkiden önce uzun sevişmede bulunma.
7- Aşırı yorgunluk (bedenî ve ruhî), yaşlanma ve bunalım içinde olma.
8- Sıcak iklimde ve acılı baharatı çok yiyenlerde.
9- Kadından hastalık kapma ve onu hamile bırakma korkusu.

Boşalmanın Geciktirilmesi:
Erken boşalma, her yaşta karı-koca arasında gizli geçimsizliğe neden olur. Zira kadın uyarılmış iken daha bir şey anlamadan erkeğin boşalması sonucu sinirleri gerilir, çok sarsılır. Şüphesiz eşler aynı anda orgazma ulaşırsa her ikisinin de doyumu daha fazla olacaktır.
Hem erkeğin boşalmayı geciktirmesi hem kadının orgazma ulaşması öğrenilebilen bir reflekstir.


Bilindiği gibi insanlar cinsellik açısından ve cinsel uyarılma açısından farklılıklar gösterir. Bazı erkek ve kadınlar çabuk doyuma ulaşırken, bazıları daha fazla zaman isterler: Özellikle yeni evlilerde kadının orgazma ne zaman ulaşacağı veya bunun belirtilerinin eşi tarafından anlaşılması başlangıçta bir sorun olabilir.


Boşalmanın geciktirilmesini ayarlamak zor değildir. Ancak normal bir cinsel yaşamı olmamış, sadece genelevde kısa sürede boşalmaya şartlanmış erkekler için boşalmanın denetim altına alınması biraz daha fazla zaman alacak ve sabır gerektirecektir. Çiftler aynı anda orgazma ulaştıklarında cinsel hazzın doruk noktasına vardıklarından, günümüzde pek çok çift birlikte doyuma ulaşmak için adeta bir zamanlama çabası içindedirler.


Erkek, cinsel birleşme başladıktan sonra fazla uyarıldığını hissedince gel-git hareketlerine ara vermeli, dinlenir gibi hareketsiz durmalı veya kamışı tam dışarı veya kamışın başını vajinanın giriş kısmına kadar dışarı çekmeli. Sakinleştiğini fark edince tekrar gel-git hareketlerine geçmelidir. Fakat dinlenme zamanım çok uzatmamalıdır. Çünkü ara fazla uzarsa kadının heyecanı geçer ve tekrar uyarılması zor olabilir. Ayrıca bazı kadınlarda, bu kısa süren dinlenme veya ara, onların şehvet duygularını alevlendirebilir.


Boşalmayı denetimi altına almaya çalışan erkek aceleci olmamayı öğrenmelidir. Gel git hareketlerinde kamışın yavaşça ve kuvvetli bir şekilde yerleştirilmesi ve oldukça çabuk, hatta hızla geri çekilmesi, kadında uyarılma duygularını etkileyecek, erkeğe ise gel-git safhasını istediği kadar uzatma imkanı verecektir.


Diğer basit bir yöntemi de şöyle özetleyebiliriz. Erkek uyarımlar sonucu artık geleceğini hissederse, hemen kamışı birkaç santim dışarı çekmeli, hareketsiz kalmalı, karnından başlayarak derin nefes almalı ve karnındaki adaleleri kasmalıdır. Ancak göbekli erkekler karın adaleleri zayıf olduğu için bu yöntemi pek uygulayamazlar.


Yüzyıllardan beri uygulanan diğer bir yöntem ise şöyledir:
Erkek boşalacağını hissedince işaret ve orta parmağını yanyana tutarak makat ile yumurtalıklar arasındaki bölgeye üç dört saniye bastırır ve bir yandan da derin derin nefes alır. Ülkemizde pek çok erkek sorunlarını eşleriyle konuşamamaktadır. Bu yöntemin bu nedenle üstün yönü, eşine bildirmeden uygulanabilmesi ve kamışını dölyolundan çekmesine gerek olmayışıdır.


Erken Boşalmanın Tedavisi:
Erkeğin en sık görülen fonksiyonel cinsel bozukluklarının başında erken boşalma gelir. Erken boşalmada zaman sorunu çok önemlidir. Yani erkek kaç dakikadan önce veya sonra boşalırsa bu erken boşalma olur veya olmaz. Değerlendirme çok zordur. Diğer fonksiyonel cinsel bozukluklarda olduğu gibi bu sorunda da her iki eşi ele almak gerekir.


Yani erken boşalmayı, kadın orgazma ulaşmadan erkeğin gelmesi olarak görmemek gerekir. Örneğin kadında belki bir orgazm olamama durumu vardır. Böyle bir kadının eşi bir cinsel birleşmede belli bir aşamada orgazm olacaktır. Bu gibi durumlarda erkekte erken boşalma var gibi değerlendirme yapmak yanlış olur. Önce çifte bu konuda anatomi ve fizyoloji bilgisi verilmelidir.


Çift boşalma mekanizmasının çalışması hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Erkek, erkeğin orgazmının da kadının orgazmı gibi öğrenilebilen bir refleks olduğunu bilmelidir. Fakat önce böyle bir tedaviye başlamadan önce gerçekten sorunu olan erkek tedaviye gerek duymalıdır. Çift arasındaki cinsel sorunlar sadece bir eşin gayreti ile hiçbir zaman halledilemez.


Penis Başını Sıkma Yöntemi Ve Dur-Başla Yöntemi:
Dur-Başla yöntemi, en yaygın erken boşalma tedavisi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Uzak Doğu cinsel tedavi yöntemleri içinde erken boşalma tedavi yöntemleri vardır.
Her ne kadar bu yöntemler tecrübeli cinsel tedavi uygulayan hekimler tarafından yapılmalıysa da, "Dur-başla" ismi verilen yöntem, çift tarafından kolayca anlaşılan bir yöntemdir. Uygulanışı:


Erken boşalma şikayeti olan hasta pasif rolde kalır, eşi uyarımda bulunur. Erkek sırt üstü yatar, eşi, ereksiyon (sertleşme) olduktan sonra mastürbasyonla erkeği uyarır. Erkek gözlerini kapar ve uyarımları algılamaya çalışır. Boşalma noktası yaklaştığını hissedince eşine uyarmayı kesmesini söyler.


Bir süre beklerler. Kamışın dikliği bu arada kaybolduktan sonra kadın tekrar eşini uyarmaya başlar. Erkek boşalma noktasına yaklaştığını hissedince tekrar esini uyarmaya başlar. Erkek boşalma noktasına yaklaştığını hissedince tekrar uyarma kesilir. Bu uyarım ve uyarımın kesilmesi en az dört defa arka arkaya uygulanmalıdır. Dördüncü seferde kadının kaygan bir madde kullanması vajina ortamının nemliliğini taklit etmek için uygun olur.


Birkaç defalık yukarıdaki uygulamadan sonra sırtüstü yatan erkeğin üstüne kadın oturarak kamışı dölyoluna yerleştirir. Birleşme sırasında da aynı yöntem uygulanır. Genelde bu yöntem sabırla, doğru bir şekilde yapılabilirse 2 ile 10 hafta içinde başarı sağlanır. Çift kendi başına bir sürede başarı sağlayamazsa cinsel tedavi yapan bir hekime başvurmalıdır.
Erkek, Her Şeyden Önce Kendine Güven Duygusu Kazanmalıdır.


Erken boşalma -çok çabuk ya da kontrolsüz boşalma- erkeklerin yaklaşık % 50' sinin sorunudur. Çoğu, sorunun sadece kendisinde olduğunu düşünür ve sorununu başkalarının öğrenmesinden korktuğu için sessiz kalmayı tercih eder. Bu durumdaki erkek çekinmeden ilgili doktora gidip açıkça durumunu anlatmalıdır. Erken boşalmaların çoğunun sebebi ruhidir. Bu nedenle psikolojik tedavi ile pek çok erkek erken boşalmadan kurtulur.


Erken boşalma rahatsızlığı olan erkeğin en olumlu tedavisi, karı kocanın elele vererek sorunun üstesinden gelmek üzere yola birlikte çıkmaları olacaktır. Bir süre erkeğin erken boşalmasına kadın tepki göstermemeli, zira bu durum bilhassa gençlerde psikolojiktir. Zamanla eşler birbirine alışınca kendiliğinden iyileşir. Kadın her şeyden önce kocaya karşı son derece sevecen davranarak onun üzerinde bir güven duygusu uyandırmayı başarmalıdır.


Bundan sonra yapılacak işlem, erkeğin kendine güven duygusu kazanmasını sağlamaktır. Kadın, tıpkı bir psikolog gibi dikkatli davranarak eşine, her seferinde bir öncekinden daha iyi olduğu izlenimini uyandıracak davranışlar içinde bulunmalıdır.


Penisi çok hassas olupta erken boşalması olanlar, bu iş için hazırlanmış hassasiyeti azaltıcı kremler vardır. Cinsel ilişkiden önce bunu kamışın baş kısmına sürerek, erken boşalmayı önliyebilirler.


Erken Boşalma İle İlgili Bazı Gerçekler:
* Orgazm bir reflekstir; boşalmayı kontrol etmek (aynı idrar kesesi ya da bağırsaklarda olduğu gibi) öğrenilebilir.

* Kaygı ve utanç duygularının strese yol açtığının bilinmesine karşın, pek çok erkekte sorunun nedeni stres dışındaki psikolojik etkenlerdir.

* Erken boşlamanın nedeni fiziksel bir anormallik değildir.

* Erkek erken boşalma konusunu ne kadar kafasına takarsa, sorun o ölçüde artar.

Tedavi Planı: (Dr. Derek C. Polonsky, Cinsellik Hakkında Konusamadıklarımız, Hyb Y.Ank.1997, S:28)

Not: Bu tür tedavi planlarını uygulamadan önce uzman doktarla irtibatlı olmak çok faydalıdır. Kişinin özel şartları tedavi şeklini değiştirebilir.

Erken boşalmanın tedavisinde en önemli nokta, sayısı giderek arttırılan uyarmaları bıkmadan sürdürmektir. Bu prensip, erkeklerin genel kanısının (Gerektiğinden çabuk tahrik oluyorum) tersine sorunu çözmek için kullanılmaktadır.

Uygulanacak olan plan sayesinde erkeklerin çoğunun sorunu 4 ile 6 hafta içinde ortadan kalkabilir.

İlk aşama: Uygulamanın sık yapılması çok önemlidir. Bu çalışmanın haftada en az üç kez yapılması gerekir. Ne kadar sık yapılırsa, başarı o kadar çabuk sağlanır.

* Geleceğinizi hissedene kadar cinsel organınızı elle uyarınız.

* Durun ve 60 saniye bekleyin

* Tekrar başlayın ve geleceğinizi hissedeceğiniz ana kadar ne kadar süre geçtiğini anlamak için saat tutun.

* Yine durun ve 60 saniye bekleyin.,

* Bu işlemi 4-5 kez tekrarlayın, son seferinde artık kendinizi tutmayın ve boşalın.

Bütün dikkatinizi penisinizden aldığınız zevke verin ve vücudunuzun boşalmaya yaklaştığında verdiği sinyalleri gözlemleyin. Bu uygulamaya 2-3 hafta devam edin.

İkinci aşama: Artık daha geç boşaldığınızı fark etmişsinizdir. Bu da artık birşeylerin değişmekte olduğunun göstergesidir.

* "Gelmek üzereyim" noktasına kadar cinsel organınızı elle uyarın ve o noktada kalabilmek için uyarmanın hızını düşürün. Burada amaç kendinizi en yüksek tahrik noktasında bekletebilmektir.

Uyarmaları çok azaltmanız, hatta durma noktasına getirmeniz gerekebilir; fakat önemli olan, isteğinizi o yüksek noktada azalmadan tutabilmektir. Bir süre sonra boşalma eşiğinizin yükseldiğini fark edeceksiniz. Amaçlanan, bu süreyi 20 dakikaya çıkarabilmektir.

* PC (pubokoksigeal) kasınızı tanıyın. Bu kas idrarınızı yaparken işlemi yarıda kesebilmek için kullandığınız kastır. Bu kası nasıl kontrol edebileceğinizi öğrendikten sonra egzersiz yapın, çokça egzersiz.


Artık tahrik olduğunuzda, bu kası kasıp, bırakmayı deneyin. Bu egzersize tepki, erkekten erkeğe farklılık gösterebilir. Kimi erkekler, bu kasmaların boşalmayı kontrol etmede yararlı olduğunu söylemektedir. Kimileriyse bu kası bir kasıp bir bırakmanın daha yararlı olduğunu savunmaktadır. Bir başka grup ise PC kasını hafifçe ve sürekli olarak kasmanın yararını görmüşlerdir.


* Artık kendinizi kontrol edebileceğinize karar verdiğinizde, eşinizle cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Egzersizlerinizi yaparken izlediğiniz yolu izleyin. Başlangıçta penisinizi eşinizin vajinasında fazla hareket ettirmeyin (elinizle uyguladığınız tekniğe benzer şekilde). Egzersizler sırasında öğrendiğiniz gibi, sadece işi sürdürmeye konsantre olun.


İlk denemelerde daha önce başardığınızı başaramayacak ve kontrolü kaybedecekmişsiniz gibi bir duyguya kapılabilirsiniz. Fakat unutmayın, sonunda başaracaksınız.

Erken boşalma çok yaygın bir sorundur ve egzersizler düzenli bir şekilde yapılırsa, tedavisi kolaydır. Önemli olan tedaviden yılmamaktır. Bu tedaviden sonuç alamayan doktora gitmelidir.

Geç Boşalma:
Bazı erkeklerde cinsel boşalma geç olur. Hatta bazılarında bel gelmesi olmaz bile. Bu geç gelme veya hiç akmama, meni yolundaki arızalardan veya ruhi nedenlerden olabilir. Bazende zamanla meni kesecikleri fazla genişler ve iç kısmından fazla salgı verilir, bunlar meniyi koyu hale getirerek akmasına mani olabilir. Bu nevi arızalar doktorlarca tesbit olunur ve gerekli tedavisi yapılır.

Şeker hastalarında da sorunlar olabilir. Bazı uyuşturucu ilaçlarda bel gelmesini geciktirir veya tamamen kesebilir. Aşırı alkol de aynı etkiyi yapar.
Bu durumdaki kimseler, tedavi için doktara gitmelidir.

24 yorum

Re: Erken Boşalma

benim eşimde çok erken boşalıyor ya ne yapmalıyım bende

03.10.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

her cinselk birleşmem

her cinselk birleşmem aşağı yukarı 40 dk sürüyor bazen 15-20 dk olabiliyor. olay tamamen psikolojik arkadaşlar kendinizi frenlemeyi öğrenince uzatabiliyorsunuz ben 1 saat sonra boşaldığımı ve halsizleştiğimi hatırlıyorum

20.11.2011 - tecrübe

Erken boşalma diye bişey

Erken boşalma diye bişey yoktur,biz ona denetimsiz boşalma diyelim.
Yapmanız gereken;
1.Kendinize güveniniz,
2.deneyimli bir psikiyatrist doktordan pc kası egzersizlerinin nasıl yapılacağını öğreniniz.
3.İlişki sırasında bu kası nasıl kullanabileceğinizi öğreniniz.

not:Çok ileri derecede erken boşalmanız varsa doktor bu egzersizleri ilaç tedavisi ile birlikte sürdürmenizi önerecektir.

04.09.2011 - Ziyaretci1

Erken boşalma bir uyum sorunudur aslında....

Düzenli beraberliklerde bu erken boşalma en aza inebiliyor..Eşinizi incitmeyecek kadar içerde kalabiliyorsunuz ve de çok güzel oluyor..Önemli olan eşinizle bu işi beraber konuşarak paylaşmak ve besmeleyle işe başlamaktır....Rıza ile olunca beraberlik daha çok tat veriyor...İstikrar herkese lazım, bu sayade daha kaliteli bir hayatı yaşamış oluyorsunuz.Ama arkasından hemen Allah a şükrünü yapmakta çok güzel bişey..Çünkü şükür nimeti artırır...Şikayet te musibeti arttırıyor...Allah bizleri nimeti şükür için isteyen kullarından eylesin....Amin....

31.05.2011 - ersen64

erken boşalma

arkadaşlar merhaba ben onbir yıldır erken boşalma problemim var okadar doktorlara gittim ama iyi bir sonuş alamadım birkaç tane degişik isimlerde ilaç kullandım ama faydası olmadı piyasada erotik shop larda satılan geciktiricileride denedim herhangi bir fayda görmedim bu sorun benim aile hayatını çok etkiliyor başka bir bilgisi veya tavsiyesi olan varsa yazılarınızı bekliyorum

04.03.2010 - pro2000

ERKEN BOŞALMA SORUNU OLAN

ERKEN BOŞALMA SORUNU OLAN ARKADAŞIM BUNUN TEDAVİSİ İSTANBUL ÜNİVERSİTSİ CERRAHPAŞA TIP DA ÜROLOJİ POLİKİLİNİĞİNDE YAPILMAKTADIR KESİNLİKLE ERKEN BOŞALMA SORUNLARINA KARŞI İLAÇLARA VE BAŞKA ŞEYLERE İNANMA BEN 12 YIL SONRA GERÇEĞİ ANLADIM

08.10.2011 - tedavi

erken boşalma

arkadaşlar ben hüseyin.saşlık bölümünü okuyorum.özellikle bu konuda çok okudum ve araştırdım.size şunu diyebilirim her şeyden önce kendinize olan güvenininz tam olsun ve evliyseniz eşiniz size çok yardımcı olmalıdır.Sizi tahrik edecek filmler izlemeyin,sık sık olan mastürbasyonlardan kaçının,imkanınız varsa psikolojik yardım alın.sevgiler

30.05.2011 - hüsein demir

erken boşalma

ben hüseyin.bence senin yapman gereken boşalmana yakın bir zamanda cinsel ilişkini bir kaç saniye kesmendir ama bunu eşinin şevkini kırmayacak şekilde yapmandır ve kendine güvenmen lazım ayrıca eşinin de seni desteklemesi çok mühimdir.

30.05.2011 - hüseyin demir

s'a

Erken boşalma sıkıntısı pek çok erkek te mevcut olan bir durum! her şey kendinizde bitiyor, ilaç vs. fayda vermiyo.....

30.05.2011 - Kaside-i Bürde

Erken bosalma Cenk_delikanli

Erken bosalma
Cenk_delikanli (ziyaretçi) tarafından Per, 2007-01-25 21:17 tarihinde gönderildi.
35 yasindayim ve bu konuyu asiri derecede arastirdim.

Sunu bilin doktorlar filan yardimci olamaz.Doktorlar sizlere cesitli yöntemler tavsiye eder ve bunlari uygulayarak biraz fayda bulursunuz ama biraz uzun süren bir tedavi yöntemi.
En son bildigim , bir arastirma yapildigi.Daha bir sonuca ulasilmadigi....

Ama yinede en az 15 dakika kadar uzatma icin bir cesit hile var.
Ve bu BIR GERCEK!!!, ama dedigim gibi bu bir cesit hile ama rahat 10 dakika ve fazlasi sürebiliyor.

Arkadaşım yukarıdaki yorumunda bir hileden bahsediyorsun.15 dakika kadar uzatmak için diyorsun.Nedir bu hile merak ettim.Anlatır mısın lütfen.Teşekkürler.

isteyene mail atabilirsiniz kanisindayim

21.10.2008 - kadir600

neymiş bu hile

merak ettim şimdi neymiş bu hile de bakalım azizim..

12.04.2013 - gece_kusu

erken boşalma

üstteki yorum yapan kişiye şunu söylemek istiyorum bu sadeca zamanında mastürübasyonu fazla yapmadan kaynaklanıyor bunun tedavi olduğunu pek zannetmiyorum mastürübasyon olayını bırakırsa tabi... neyse erken boşlamayı önlemk için hile şudur ilişki sırasında başka şey düşünmek mesela sabah ne yediğiniz gününüzde size farklı gelen şeyler buu 10-15 saniye bile yapsanız 1-2 dakika daha uzar ama tam konsantire olmanız gerekir tabi ilişkiye devam ederken bunu yapmak bireaz zor olabilir ama başarırsanız ve sürekli yaparsanız 10-15 dakkaya çıkarabilirsiniz

15.07.2008 - inf3rno18

hayırlı günler ben 2.5 ay

hayırlı günler ben 2.5 ay önce evlenen 24 yaşında bir erkeğim ve evlenmeden önce erken boşalma sorunum vardı ve çok korkuyordum ama evlendikten sonra korktuğum başıma gelmedi çok şükür bunun sebebi şuydu bence Allahın yardımı ve benim psikolojik olarak bu sorunu aşacağıma dair inancımdı.inanın ve sabredin hiç bir sorununuz kalmaz inaşallah.

28.09.2007 - leguen

erken

Beyler internet ortamında spreyler satılıyor geciktirmek için. Deneyen varmı işe yarıyor mu?

17.09.2007 - mehrec

Erken bosalma

35 yasindayim ve bu konuyu asiri derecede arastirdim.

Sunu bilin doktorlar filan yardimci olamaz.Doktorlar sizlere cesitli yöntemler tavsiye eder ve bunlari uygulayarak biraz fayda bulursunuz ama biraz uzun süren bir tedavi yöntemi.
En son bildigim , bir arastirma yapildigi.Daha bir sonuca ulasilmadigi....


Ama yinede en az 15 dakika kadar uzatma icin bir cesit hile var.
Ve bu BIR GERCEK!!!, ama dedigim gibi bu bir cesit hile ama rahat 10 dakika ve fazlasi sürebiliyor.

25.01.2007 - Cenk_delikanli