İstihaza - Özür Kanı

İstihaza -özür- kanı: Adet ve Lohusa günleri dışında cinsel organdan akan kokusuz kandır. Yani adetli kadında üç günden az ve 10 günden çok, lohusa kadında ise 40 günden çok olarak gelen kandır.

İSTİHAZA İLE İLGİLİ MESELELER:
İstihaza kanı: İnce olup, kokusu yoktur. Burundan gelen, tam bir namaz vaktinde daimi surette akan kan gibidir. İstihaza kanının devam ettiği kadın, tertemiz kadın gibidir. Her türlü ibadetini yapar, orucunu tutar, Kur'an okur, Kabe'yi tavaf eder, ailevi münasebette bulunabilir. Gusül de gerektirmez.
Delili: İbn Mace'nin Süneninde: "Hz. Peygamber (s.a.v.), Fatıma binti Ebi Hubeyş'e hayız günlerinde namazdan uzaklaş, sonra (hayız müddeti bitiminde) yıkan ve (kan devam etse de) her namaz için abdest al Velev ki kan hasırın üstüne damlasın" buyurdular.

Kendisinden özür kanı gelen bir kadın, öğle namazı vaktinde abdest alıp namazını kılsa, sonra kan kesilse, bu kadının namazı tamamdır. Fakat abdest alıp henüz namaza başlamadan evvel veyahut namaz kılarken kan kesiliverirse, abdestinin kıymeti kalmaz. Yeniden abdest alıp namazını kılması icabeder. (İbn-i Abidin, İst. Şamil Y.C.1,S.492,493.).
Hamile kadından gelen kan istihazadır. (Gurer ve Dürer, İst. Eser Y.C.1 ,S.80.).

Küçük kızdan (9 yaşından küçükten) gelen kan istihazadır. Bir kadının hayzının bitimi olan 55 yaşını geçtikten sonra kan görse, o hayız olmaz. (Kadın İlmihali, H.Cemal Öğüt, İst. Bahar Y. S.34.).

Özürlü Sayılmanın Şartı:
Bir namazın kamil vaktine kadar kadında kan devam edip vaktinin tamamını kaplamadıkça, özürlü hükmü kadında sabit olmaz. Yine, namaz vakti içinde abdest alıp, namaz kılacak kadar hadesten (pislikten, kandan) temiz olarak bir zaman bulunmazsa, ancak o zaman özür sahibi olur. Özürlü, her farzın vakti için abdest alır ve o abdest ile o vakitte farz ve nafileden dilediği namazı kılar. Hanefilerce özürlünün abdestini vaktin çıkması bozar. (Gurer ve Dürer, İst. Eser Y.C.1 ,S.84)

Özürlü Olan Kadının Her Namaz İçin Gusletmesi Gerekir Mi?
Her namaz için gusletmek büyük bir külfeti beraberinde getirmekte ve kişinin günlük işlerini aksatacak ölçüdedir.
İslam, her konuda temizliğe gereken önemi vermekle beraber, kolaylığı da sağlamaktadır.


Hanefilerce: Özürlü kadın, temiz kadın hükmündedir. Yani; namazını kılar, orucunu tutar, Kur'an okur, cinsel temasta bulunabilir. Ancak her namaz için bir abdest alır, gusletmesine gerek yoktur.

Özür kanı sürüp giderken bu arada ayhali başlarsa ve kendiside bunu ayırd edebiliyorsa o zaman namazı bırakır. Ramazan ise, o süre içinde oruç tutamaz ve ailevi münasebette bulunmaz. Süre dolunca bir defa gusleder ve sonra her namaz için abdest ibadetine devam eder. Özürlü kadın, Abdest almadan önce tenasül organını iyice yıkar ve temiz bir pedle iyice kendini korur. (Kaynaklarıyla Ahkam Hadisleri, Celal Yıldırım, Uysal Y. Konya, C.1,5.396.).


İstihaze Kanı Gören Kadınla İlişki Kurmak:
"Ümmü Habibe, İstihaze kanı görür ve kocası da onunla ilişki kurardı." (Ebu Davud).
Bu hadis, kan akma halinde bile olsa İstihaze (özür) kanı gören kadınla kocasının münasebette bulunmasının caiz olduğuna delildir. Cumhurun görüşü de budur.

Ancak, kocanın gücü yettiğince bundan uzak durması kadın açısından elbetteki daha uygundur. Çünkü ayhali gören kadının rahatsızlığı, İstihaze kanı gören kadında da sözkonusudur. Hemen bu kanın bir hastalık belirtisi olma ihtimal büyük olduğundan bir an önce tedavisine gidilmesi, hem kadın sağlığı, hem aile huzuru için gereklidir.

1 yorum

adet halinde bir

adet halinde bir düzensizlik söz konusu özellikle zihnimi yoran moralimi herşeyden vazgeçecek şekilde bozarak sıkıntıya düştüğüm zamanalrd abaşıam geldiğinin farkındayım herşeyin ii gittiği zamanlarda çok normale dönmüş olan adet hali şimdi yine bozuldu aam acab bu özürmü adet haliylemi ilgili şöyleki :

temiz günlerimin 13. gününde simyiyah bir akıntı oldu sürekli değil aralıklarla oluyor bazen çamaşıra çıkacak kadar çok. sonra rengi çürüğümsü bir hal alıyor

bu benim adet halimlemi ilgilidir 15.günden itibaren kendimi hayızlımı saymalıyım ancak dah aönceki zamnlardada aynı şey başıam defalrca gelmişti ve bu durumda kendimi hayızlı saydığımda normal hayız kanının başlaması ve bitmsi onlarca günü alıyordu ben kendimi başındamı özürlü saymalı sonundamı özürlü saynalıyım bilemiyordum şimdi yien yanı ızdaraba düşünce kitaplaar sarıldım bide burdan araştırayım derken burda sormaya karar kıldım inşlh beni aydınlatıp rahatlatırsınız. 15. gündne sonr anamazlarıam devam etsemmi haat etmiş olurum etmesemmi

ilk baştaki moral bozukluğu açıklama sebebimse insanın beyninde rahim ve göğse giden 2 damar olduğu ve bir sıkıntı üzüntü durumnda çok çabuk etkilendikerli duygumdur.

teşekkür ederim...

01.08.2006 - Misafir