Kadın ve Erkekte Cinsel Tepkiler

Kadında Cinsel Uyarım Ve Doyum Safhaları Nelerdir?


Cinsel heyecanlanma dört safhada incelenir:
1- İlk safhada cinsel istek uyandırılır. Dış cinsel ve ruhsal istek, heyecanlanmanın bedensel işaretleriyle kaynaşır. Kan basıncı artar, kalp atışı hızlanır ve nefes almalar sıklaşır, gözler parlaklaşır, göğüsler duyarlı olur, cinsel organlarının dış ve iç bölgelerindeki kan yoğunluğu artar. Deride bulunan duyma noktaları hassaslaşır, vajina ıslaklaşır ve genleşir. Dış vulva dudakları hafifçe açılır, içtekiler büyür, klitoris kabarır.


2- Plato safhası denilen safhanın ikincisinde, heyecanlanma daha da artar ve onunla beraber bu olaya katılan vücudun bütün bölgelerinde cinsel ve kas gerginliği de çoğalır, nabız, nefes alma aralıkları ve kan basıncı artmaya ve hızlanmaya devam eder, çoğu zaman da belirgin bir cilt kızarması kendini gösterir. Örneğin, göğüslerde, boğazlarda ya da karında. Bu safhada ayrıca vajina ağız kısımları daralır, vajinanın iç bölümleri genleşir, vajinanın arka bölümünün son kısmında bulunun vulva hafifçe yükselir. Bu safha uzunca sürebilir, ki bu ara heyecan oldukça yüksek bir seviyede "platoda" sabit kalır.


Ancak heyecan, birinci safhada olduğu gibi, rahatsız edilmeye çok yatkındır: Telefon çalması gibi dışarıdan gelebilecek rahatsızlık verici faktörler, hamilelikten korkma erkek ya da kadın eş tarafınca yapılan sevimsizce bir hareket vb. gibi iç faktörler, bu safhadaki heyecanı frenleyebilirler. Ancak arada parazit olmadığında, olay doruk noktasına kadar devam eder.


3- Üçüncü safha, zevkli bir boşalmayla sonuçlanır.

4- Dördüncü ve son safha, tüm bedensel fonksiyonların yavaşça tekrar normale döndüğü, sakinleşme safhasıdır.


KADIN VE ERKEKTE CİNSEL TEPKİLER

A- Kadınlarda Cinsel Tepki (İlgi-İstek-Uyarım): Düşünce ve tahrikle cinsel istek önce beyinde başlar. Bazı sinir yolları aracılığıyla omurilikten geçerek cinsel organa ulaşır. Bunun sonucu tahrik olan bir kadının vücudunda fizyolojik olarak birtakım değişiklikler olur. Farkedilen ilk değişim; vajinada uyarım ve vajinadaki ıslanmadır. Bunu cinsel etkinlik devam ettiğinde vajinanın uzaması, cinsel bölgedeki sinirlerin uyarılması ve kadının cinsel isteğinin artması ile vajinal dokunun kalınlaşması ve klitorisin kanla dolması ve büyümesi izler. İstek doruktayken de iç dudaklar ve klitoris hafifçe şişer ve renk değiştirir. Dış dudaklar yanlara çekilerek birleşme kolaylaştırılır. Meme uçları sertleşir ve memeler büyürler.

Orgazm yaklaştıkça, terleme başlar, kalp atımları artar. Kan basıncı yükselir, solunum hızlanır. Orgazm oluncaya kadar, kaslar gerilir, tende giderek artan bir duyarlılık olur. Orgazm anında da, vajina ve rahimde bir dizi ritmik kasılmalar olur. Bu değişim yaşanırken istemsiz sesler çıkarılabilir ve yüzdeki ifade değişir. Orgazmın şiddeti kişiden kişiye ve birleşmeden birleşmeye farklılık gösterebilir.


Kadınlarda Cinsel Tepkinin Seyri:
1- Cinsel ilgi ve istek: Düşünme veya tahrikle cinsel duygular beyinden başlar.
2- Cinsel organlarda uyanma duygusu: Kadın, genital (cinsel) organlarında giderek artan bir uyarım ve duyarlılık hisseder. Vajinada hassasiyet artar ve klitoris büyür.
3- Vajinada ıslanma: Uyarıların artmasıyla, vajina çeperi bir salgı üretmeye başlar ve bu salgı ıslaklık duygusu verir. Beyine sürekli olarak emir gitmektedir.
4- Kalp atımları ve solunum hızlanır.
5- Cinsel istekte artış devam etmektedir. Gerilim (adale kasılmaları):


Gerilim: Cinsel doyumdan başka bir şeyle artık kişinin pek ilgilenmediği, cinsel hazza ulaşmak için uğraşılan bir devredir gerilim. Çeşitli aşk oyunları ile fiziksel ve duygusal bütünleşmeye yönelinir. Dölyolunun 1/3'lük giriş kısmı gerilim sırasında kamışı kavrayıcı bir şekilde daralır. Orgazmik manşet dediğimiz, adaleler orgazm kasılmasına geçişe hazırdırlar.


Bu gerilim safhası doyuma ulaşabilmek için çok önemlidir. Eğer gerilim süresi ve niteliği kadının gereksinmesine uygun değilse, kadın orgazma ulaşamayacaktır. Daha önce deyindiğim gibi orgazm öğrenilebilen bir reflekstir. Bu nedenle orgazma ulaşmak için kadının çaba göstermesi kendini tutup kasmaması gerekir.


6- Orgazm gerçekleşir: Kadınların çok farklı tepkileri vardır. Bazı kadınlar değişik cinsel etkinliklerle kolayca orgazm olabilirken, bazıları özen ister; bu ön sevişmeyi ya da cinsel organların (klitoris veya vajina) direkt olarak uyarılmasını gerektirebilir. Eş bunu eliyle veya parmakları ile yapabilir. Kimi kadınlar sadece birleşme ile orgazm olmazken, kimileri olabilir. Kimi kadınlar üstüste orgazm olurken, kimileri bir kez olur.


Doyum (Orgazm): Gerilimin sonunda, kadın denetleyemediği ve denetlemek istemediği gerilimin kendini aştığını hisseder. Genelde şu şekilde algılanır: Kadının leğen boşluğu derinlerinde dölyolunun orgazm manşeti denilen bölümünde birbirini takip eden kasılmalarla orgazm kendini belli eder. Sanki bir silkinme nöbeti gibi olur. Orta dereceli bir orgazmda kadın 3-5, kuvvetli bir orgazmda 8-12 kere kasılma hisseder. Başta karın bölgesi kasları olmak üzere hepsi kasılır. Makat çevresi adalelerinde de şiddetli kasılmalar olur.


Kadında orgazma ulaşmaya bazı yörelerde "gelme" denir. Bu "gelme" erkekteki boşalmaya uyar. Fakat her kadın ve erkeğin her cinsel birleşmede aynı zamanda orgazma ulaşması mümkün değildir.
Kadının "gelme"si sırasında kadından da bir sıvı (meni) gelir. Bu 0.2-50 ml arasındadır. Fakat pek çok kadın bunun farkında değildir. (Dr. Margaret Turner, Cinsel Konularda Herkesin Bilmesi Gerekenler, Nil Y. Ank.S. 63v.d.)


7- Rahatlama: Orgazmdan sonra, kimi kadınlar ikinci, üçüncü hatta dördüncü orgazmı yaşarken, kimileri rahatlayıp dinlenmek ister. Bu süre içinde, kan basıncı ve solunum normal düzeye iner, cinsel organlar ise ilişki öncesi durumlarına döner. Fiziksel ve ruhsal doyuma ulaşabilen her türlü gerginlik ve stresten arınır.


b- Erkeklerde Cinsel Tepki:
Erkeklerin duygusal tepkileri kadınlarınkine benzer. İlgi ve isteği, tahriğin neden olduğu fiziksel değişimler izler. İlk tepki penisin sertleşmesidir. Sertleşmenin prensibi çok basitse de, mekanizma çok karmaşıktır. Peniste kan dolaşımı vardır. Erkek tahrik olmaya başlayınca, beyine mesaj gider. Bazı sinir yolları aracılığıyla omurilikten geçerek cinsel organa ulaşır. Ve penisteki damarların kapakçıkları kapanır, böylelikle penise kan dolar, ancak giren kan dışarı çıkamaz. Böylece penis sertleşir.

Erkekte Duygu ve Duyarlılık:
Erkeklerde, penisin her tarafının uyarmalara karşı duyarlı olmasına karşın, en duyarlı bölge penisin baş kısmıdır.
Penis başının direk olarak uyarılması çok heyecan verici olabilir, ancak (klitoriste olduğu gibi) yoğun uyarı rahatsızlık verebilir. Penisin çubuk kısmı çok duyarlı değildir ve bu kısımdaki deri gevşek ve hareketlidir. Teslislerin içinde bulunduğu torba dokunmaya duyarlı olması bakımından kadının vajinal dudaklarına benzer. Testislerin okşanması zevk verir, ama fazla basınç acıya neden olur.


Erkeklerde Cinsel Tepkinin Seyri:
1- Cinsel ilgi ve istek: Kadınlarda olduğu gibi, cinsel istek beyinde başlar.

2- Ereksiyon (Sertleşme): Tahrik duygusu artar. Penise kan hücum eder, kapakçıklar kapanır, penis büyür ve sertleşir.

3- Kan basıncında artış ve solunumda hızlanma: Ereksiyon ve tam anlamıyla tahrik aynı şey değildir. Erkeğin psikolojik ve fizyolojik olarak tahrik olması zaman alır. Yaş ilerledikçe erkek dokunarak uyarılmaya daha çok ihtiyaç duyar.

4- Orgazm ve boşalma: Çok yoğun isteği, kaslardaki dalgalar halinde kasılmalar ve boşalma izler. Erkek seyrek ilişkide bulunuyorsa, çabuk boşalabilir. Pek çok erkek için boşalmayı kontrol etmek kolay değildir ve istediği süreden daha önce boşalır. Bu durum erken boşalma olarak bilinir.

5- Rahatlama: Cinsel organlar tahrik öncesi durumuna döner.

6- Yenilenme dönemi: Erkeğin ikinci bir ereksiyon ve orgazm yaşayabilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu süre yaşın ilerlemesiyle birlikte uzar. Bu süre ergenlerde birkaç dakika iken, daha ileri yaşlarda birkaç saate dek çıkar.

7 yorum

kadından gelen akıntı

S.a

Ben evli bir bayanım. Soruma gelince; cinsel isteğin oluşumu için erkeğin okşamasından ötürü kadından gelen akıntının hükmü nedir? Okşama ile kadından gelen akıntı meni midir yoksa mezi mi? Gusül gerektirir mi? Kadınlar meni ve mziyi birbirinden nasıl ayırt edebilir. Yardımcı olun lütfen...

26.07.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

kadın ve boşalması

kadının orgazm mı nasıl olur ve erkeğin penisini ilişki sırasında ağzına alması caiz mi ... erkeğin kadının cinsel organını ağzına alması caiz mi aydınlatırsanız çook sevinirim utanarak soruyorum ama bi hata yapmaktan da korkuyorum allah razı olsun sa...

19.06.2012 - Zehirliok Ziyaretçisi

Re: kadın ve boşalması

kesinlikle caiz değildir, bununla ilgili Hadis-i şerifler mevcut internette bulabilirsiniz..

07.02.2015 - Zehirliok Ziyaretçisi

Re: kadın ve boşalması

Bunu ben de merake diyorum, aydınlatırsanız sevinirim.

29.06.2012 - KarateKa

EREKSİYON (sertleşme)

merhabalar
internetteki cinsellikle ilgili yorumlanızı okudum ve beni de bu konuda aydınlatacağınızı düşünerek sizlere yazıyorum.
Bir kaç kez üroloji doktoruna gitmeme rağmen yine de problemimi çözemedim, sorunum son zamanlarda penisimde istediğim gibi bir setleşme olmuyor, testislerim zaman zaman buz gibi, ben kendi kendime kan dolaşımından olduğunu zannediyorum doktora gittiğimde bana söylenen; dar çamaşır giyme, bacak bacak üstüne atma, diyerek bir şey yok diyorlar cialis, sildegra, gibi ilaçlar yazıyorlar onlarda çok pahalı devamlı alabilecek durumum yok sorunumun böyle olmasının nedeni, 12 yıllık evliyim bir gün eşimle ilişki sırasında birden bir kıtlama oldu ve penisim hemen indi ve biraz ağrı hissettim sonra 1 ay kadar hiç sertleşme olmadı daha önceleri her sabah uyandığımda sertleşmiş durumda idi ama şimdi hiç sertleşme olmuyor eşimle ilişkiye girmek istediğimde az bir sertleşme oluyor ve hemen boşalma meydana geliyor (10-15 saniyede) eşimle bu konuda aramızda çok problem yaşıyoruz, çaresizim benim bu sorunum nasıl çözülür, sizden ne gibi bir yardım alabilirim ne yapmam gerekir beni bu konuda aydınlatırsanız inanın ben dünyaya yeniden getirmiş olurusun. hepinizi saygıyla selamlıyorum.

14.02.2007 - recep

Doktor degilim

ama belki sizin doktorunuzun size demis olabilecegi sözleri yinede hatirlatayim...

Bu tür rahatsizliklarda genellikle; yorgunluk, evlilikteki anlasamamazliklar,is yerindeki sorunlar ve diger tür ruhi sorunlar sebep sayilabilir.

Genel hata, insanin kendi kendisini baski altina sokmasi ve bu olumsuzlugu devam ettirmesi.
Yapmaniz gereken, bir süre simdiye kadarki uyguladiginiz iliski tarzindan vazgecip, sevisme türü yöntemi tercih etmeniz ve bunda sizin kendinizi göz ardi edip , esinize ilgi göstermeniz.

O bildigimiz tarzi, belirli bir süre ihmal edin ki sizde heves artsin.

Umarim faydali olur.

Saygilar...

Ey kalbleri evirip çeviren Allah’ım, Kalbimi hidayet üzere, Senin sevginle, Sana itaatle sabit kıl.

15.02.2007 - Conan

recep abi ben şu

recep abi ben şu mastürbasyon illetinden nasıl kurtulurum yol göster allah razı olsun senden

14.02.2007 - ozcan