Kadın Cinsel Organları

Vajina: Küçük ve büyük ferç dudaklarınca çevrelenen vajina ağzıyla başlar. Bu dudaklar genç kızlarda genellikle birbirine dokunur ve bunun arkasında da vajina ağzı gizlenmiş bulunur. İlerleyen yaşta bu dudaklar büyür ve ağız biraz genişler. Ergenlik çağı ile birlikte onun etrafında kıllar büyümeye başlar; ağzın daha yukarısında ve bunun kenarında ince kızlık zarı yer alır.
Vajinanın kendisi, yaklaşık 8 ile 10 santimetre arası uzunluğunda olan, hortum şeklinde, en arka kısmında 45 derecelik açı yaparak karın bölgesine doğru yönelen, kendisine has bir mukoza zarıyla çepeçevre sarılı bir organdır. Bu mokaza zarı, vajinanın sürekli sağlıklı, ıslak ve asitli (bu sıvı vajinayı, hastalığa neden olan bakterilerden korur) bir ortam olarak kalması için gereklidir. Salgıların büyük bir bölümü doğrudan vajinanın içinde bulunan bu zar tarafından üretilir. Sağlıklı bir vajina, bir çok ince kan damarcıklarıyla bezenmiştir ve açık pempeden orta koyuluktaki bir pempeye varan renk tonlarına sahiptir.
Vajinanın arka bölümünün uç noktasında ana rahim kanalının boğazı küçük bir çukuru olan hafif bir yükselti gibi, onun içine sarkar. Vajina ağzının çevresi dairesel bir kas ile sarmalanır ve vajinanın iç duvarları da biraz çalışmayla kasılabilen kaslarla bezenmiştir.
Kadın cinsellik organı iç organlar ve dış organlar olmak üzere ikiye ayrılır:
İç organlar: Döl yolu (vajina), rahim (döl yatağı), fallop borusu ve yumurtalıktan oluşur.
Vulva adı verilen dış organlar: Dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris, dölyolu girişi ve idrar deliğinden oluşur. İç ve dış dudaklar vulvanın iki yanında bulunur.
Dış Dudaklar: Dış dudaklar deri büklümü görünüşünde olup iki parçadır. Ağızlardaki dudakları andıran bu parçalar altta ve üstte birleşir.
Dış dudakların derisinin altında yağ dokusu vardır. Üzeri kıllarla örtülüdür. Çocukluk ve gençlik döneminde daha dolgungen, yaş ilerledikçe gevşer ve sarkar.
İç Dudaklar: İç dudaklar yine deri büklümü görüntüsündedir. Önce ikiye ayrılır. Kırmızı renktedir. Klitorisin hemen altından başlayarak sağ ve sol tarafa doğru yarım ay şeklinde inen bir görünümü vardır. Dış dudakların iç bölümünde yer alır.
Klitoris: Dış dudakların üst kısmında birleştikleri yerde küçük kabarcık vardır. Burası klitoristir. Venüs tepesi veya bızır olarak da anılır. Bu bölge cinsel uyarı yönünden çok duyarlıdır. Başparmak ile işaret parmağı arasına alınarak oynandığında sertleşir ve uzar. Kalınlığı ortalama 3 mm kadardır. Klitoris, penisin kadındaki karşılığıdır.
Klitoris, cinsel ilişki sırasında, sürtünme sonucu en yüksek hazların sağlanacağı bölge olup, cinsel ilişki dışında oynanması halinde de benzeri yüksek duyumlar elde edilir. Klitorisle oynanma işine dişinin mastürbasyon yapması denir.
Klitorisin İşlevi Nedir?
Halk arasında "bızır" adı verilen klitoris, kadının başlıca zevk alma organıdır. Klitorisin seksüel uyarıyı attırarak doyuma ulaştırmayı sağlamanın dışında hiçbir işlevi yoktur. Klitoris küçük bir penis gibi görünse de onun aynı işleve sahip olduğunu düşünmemek gerekir: Her ne kadar iki organda, aynı bölgede bulunuyor ve kan dolaşımı sayesinde kan ile doluyor ve kabarıyorsa da, bunlar farklı iki organdır. Erkek penisinde kadınınkinden farklı olarak sperm ve idrar borusu bulunurken, kadında bu farklıdır. Klitoris genellikle derinin kıvrım yaptığı klitoris kubbesinin altında, büyük ferç dudağının bulunduğu ön kısmının sonunda bir yerde gizlidir. Cinsel uyarı sırasında kabarır ve dokunmaya karşı çok hassaslaşır.
Kadınların dörtte üçünün klitorisleri yeterince uyarıldığında cinsel doruğa ulaşabildiği tespit edilmiştir.
Kadın cinselliğinde klitorisin iki önemli işlevi vardır. Bunlardan biri dokunma, öpme, okşanma gibi dokunma uyaranlarını alıp beyne ulaştırır ve orada ikinci görevi olan dönüştürücülük işleviyle bunları cinsel haz yaşantısı veren cinsel uyaranlara dönüştürür. Bu denli önemli, uyarıcı rol oynayan bir organa sahip olan tek memeli varlık insandır.
Kızlık Zarı: Kızlık zarı döl yolunun ağzında bulunur. Değişik yapılarda ve biçimlerde olabilir. Ay ya da halka biçimindedir. İki delikli olanları bulunduğu gibi deliksiz olanları da vardır.
Kızlık zarının kalınlığı kişiden kişiye değişebilir. Bazı dişilerde çok gevşektir. Kimi kızlık zarının deliği geniş olduğundan bakire değilmiş izlenimi edinilebilir.
Dölyolu: Vajina ya da döl yolu; Vulva ile rahim arasındadır. Yaklaşık 7-8 cm derinliğindedir. 14 cm veya 4-5 cm derinliğinde olanları da vardır. Bu, dişilerin cinsel birleşme organıdır. Erkekle cinsel temas sırasında, erkeğin kamışı bu kısma girer ve menisini buraya boşaltır. Onun için bu kısma döl yolu denir. Görevi, birleşmede penisi içine almaktır. Cinsel birleşmede kadının zevk almasını sağlar. Dar görünümde (2.5 cm) olmasına karşın esneme ve genişleme özelliği vardır.
Doğum sırasında çocuğun geçmesine imkan sağlayacak kadar genişleyebilir. Dölyolunda, dölyolu tavanını temizleyip kayganlaştıran ve girişi kolaylaştıran salgılama oluşur.
Rahim (Dölyatağı): Bu organ, döllenmiş yumurtanın tutunup bebeği meydana getirmesine yarar. Dölyatağı içi boş, duvarları kalın ve kasılabilir bir organ olup gebelik mahsulü burada gelişir. Dölyatağı, karın boşluğunun alt kısmında ve orta çizgi üzerinde mesane ile makat arasında, vajinanın üstünde, barsakların altındadır. Önden arkaya basık bir balkabağına veya bir armuda benzetilebilir. Doğurmamışlarda dölyatağı 5-6 cm uzunluğundadır. Çok doğurmuşlarda uzunluk 6.5-7 cm'dir.
Rahimin iç bölümü endometrium denen bir doku tabakasıyla kaplıdır. Endometrium, üreme çağındaki kadınlarda her ay adetle dökülerek yenilenir.
Fallop Boruları: Fallop boruları iki tanedir. Döl yatağının üst bölümünden başlayıp yumurtalıklara kadar uzanır. Fallop borularının her birinin birer ucu döl yatağının içine, öbür ucu ise şemsiye biçimi alarak karın boşluğuna yayılır. Boyları 10-12 cm kadardır.
Yumurtalıkların her ay olgunlaştırdığı yumurtaların döl yatağına ulaşması için kanal görevini üstlenir.
Taşıma işi fallop borularının içinde bulunan tüyümsü dokuların hareketleri ve kasılmaları sayesinde gerçekleşir.
Yumurtalıklar: Kadın cinsellik organının en önemli bölümü yumurtalıklardır. Döllenmeye hazır yumurtalar bu organda oluşur.
Yumurtalıklar leğen boşluğunun alt bölümünde yer alır. İki tanedir. Biri sağda, öbürü soldadır. Her biri 4-5 gr. dır. Badem büyüklüğünde olan yumurtalıklar bir uçlarından leğen boşluğuna, öbür uçlarından fallop boruları yardımıyla dölyatağına bağlanırlar. Yeni doğmuş bir kadında, her iki yumurtalıkta bulunan yumurta sayısı 1.000.000 olarak tahmin edilmektedir. Ergenlik çağına kadar bunların çoğu tahrip olur, ergenlik çağının başlangıcında 300.000 kadar yumurta hücresi kalır. Yaşam boyunca ergenlik çağından ileri yaşlarda adetten kesilene kadar her ay ancak bir yumurta hücresi gelişerek yumurtlama dediğimiz durum oluşur.

11 yorum

evet arkadaşlar bi normal

evet arkadaşlar bi normal sıvı gelir bide boşalma olur.. Boşalmada mükus gibi birşeydir.. Peki normal olarak gelen sıvı da güsül abdesti almak gereklimidir..

02.09.2011 - hazal20

lol

sen burda tut kadın organı anlat yok iç dudaklar dış dudaklar falan. ondan sonra da millet niye masturbasyon yapıyor diye konu aç. olacak iş mi bu :)

13.08.2011 - Ziyaretci654654

bayanlarda bosalma

arkadaşler merak ettigim sey bayanlarda bosalma ve normal günlerde gelen sıvı nasıl ayırt edilir? ayrıca normal zamanlarda gelen sıvının nedeni nedir? erken bosalma yasayabilirlermi? cok masraflı oldu fakat cvp atarsanız sevınırım...

16.01.2009 - zaza

ynlış

Kadınlarda cok nadirdir erkek gibi boşalma.Boşalan kadının idrar bölgesinde catlak mevcuttur oda sızan sudur(çiş)

16.12.2008 - sanchez23

cinsellik

oral seks harammı

21.09.2008 - xcihanx

..

bende katılıyorum huzur38 e önce uyarma sonucu ıslanma gibi olur sonra ilişkiden veya mastürbasyondan sonra erkeklerde olduğu gibi boşalma olur.

26.08.2007 - RebeL

kadinda bosalma

kadinda bosalma olmazmi arkadas hic kadindan cinsel iliskiye basladiginda once su gelir o sıvı isi kolaylastirir 15 20 dk devam edersen uyarici yerlere hakimsen kadin ayni erkeke gibi bosalir ???

04.08.2007 - huzur38

crescentt e cevap

normal zamanda gelen akıntıdan kasıt nedir kadında boşalma sıvı olarak gelmez gelen sıvı ALLAHÜ TEALANIN kadının ilişkide acı çekmemesi için müthiş bir yaratılışda gizlidir.sonuç olarak ilişkide boşalma sıvısı yoktur.ilişkiyi kolaylaştırıcı sıvı vardır.kadın dışa karşı boşalmaz kasıntıdan ibarettir.bilmem anlatabildimmi.

21.07.2007 - halo

Halo ya cevap

karddeşim ilk önce cevap verdigin için çok teşekkür ederim.ama normal günlerde kadınlarda yada kızlarda olsun seffaf bi akıntı gelir.ama bi de zevk sonucu gelen boşalma denen bişey var.benim sorum bu gelen sıvılar arasındaki fark nasıl anlaşılır?bu soru benim gerçekten çok mrk ettigim bi konu.soruma tam anlaşılır bir şekilde cv yazan biri olursa sevinirim:) TEŞEKKÜRLER

17.08.2007 - crescentt

kadında boşalma

arkadaşlar size merak ettigim bi soru sormak istiyorum yanıtlarsanız cok mutlu olurum.bildiginiz gibi kadında normal zamanlarda gelen akıntı var.ve de boşalma denen bişey var.hangisinin boşalma,hangisinin akıntı olduğunu nerden anlaşılır?yukarıda klitorisle oynanma işine masturbasyon denir yazılmış.peki her masturbasyonda boşalma olur mu?sorularıma cevap verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler.

20.07.2007 - crescentt

vajina

bence sizin anlattiginiz gibi degil kizlik zari vajinanin 2,5cm derinligindedir

07.02.2007 - emrah