Zina Günâhı ve Zararları

Zina etmek büyük günâhtır. Nitekim Kur'an-ı kerimde mealen, "Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur" buyuruldu. (İsra 32)

Zinaya yaklaşmayın demek, zinaya götürecek sebeplerden, hareket ve işlerden sakının, yabancı kadınları düşünmeyin, onlarla konuşmayın, onların seslerini dinlemeyin, onlara bakmayın, demektir. Açık saçık giyinmek, kötü işlere yol açabilir. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:

"Fuhşun açığına da, gizlisine de yaklaşmayın." (Günahların zina gibi büyüğü olsun, bakmak gibi küçüğü olsun hiç birine yaklaşmayın!) (En'am 151)

Hadis-i şeriflerde buyurulduki:

"Sizin için en çok korktuğum şey zinadır."

"Zina etmeyin, kadınlarınızın cazibesi, sevgisi gider, soğukluk başlar."

"[Bilhassa] zina eden ihtiyar lanete uğrar."

"Zina fakirliğe yol açar."

Zinanın Zararı:

Zina eden, dünyada üç zarara uğrar: Rızkı noksanlaşır, ömrü kısalır, yüzünde nur kalmaz. Âhırette de üç zarara uğrar:

1- İlahi gazaba uğrar. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

"Zina edenin yüzü Cehennemde ateşle yanar."

2- Hesabı çetin olur. Allahü teâlâ Musa aleyhisselama, "Zina edene giydirilecek olan ateşten gömlek, bir dağa atılsa, dağ yanıp kül olur" diye vahyetti.

3- Cehenneme atılır. Zina edip tevbe etmeden ölen, ahirette büyük azablara düçar olur. Hatta Cehennemdekiler bile bunlardan rahatsız olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

"Zina edenlerin avretlerinin kokusu, bütün Cehennem halkına eza verir."

Zararın neresinden dönülürse kardır. "Allah artık beni affetmez" diyerek günahlara devam etmemelidir! Günahım çok diye tevbeden kaçmamalıdır. En büyük günahların da tevbesi olur. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

"Ey günahı çok olan kullarım, Allahın rahmetinden ümidinizi kesmeyin! Allah günahların hepsini affeder. O, sonsuz magfiret ve nihayetsiz merhamet sahibidir." (Zümer 53)

Mehmet Oruç

(Evliliğin Dinimizdeki Yeri)
  • Ali Enes
  • 14.369

3 yorum

bazıları için kurtulus oldu!

zaten sitenin adresini hemen msn imin kenarına yazdım,herkes görsün diye.
bu sayfadaki yazınn tamamını alıp birçok arkadasıma gönderdim.birden irkildiler,cogunun uyanmasına ve ciddi derecede pişman olup tövbe etmesine sebep oldu.

görenlerin hepsi çok iyi siteymiş diyorlar.okudukça bilinçleniyorlar,çok yararı oldu bu zina ve zararları yazısı.

18.12.2006 - mucahid

ben 17 yasındayım ve su

ben 17 yasındayım ve su günlerde bildiginiz gibi benim deli dolu cağım.daha evli gibi bir sey deilim alakam yok.ben zina edip sonra tövbe etsem günahım ne olur?mail adresime cevap yazarsanız sevinirim şimdiden saolun.

22.11.2006 - Misafir007

kusura bakmayın Misafir007

Haddim olmayarak yazmış olduğunuz soruya naçizane görüşlerimi bildirmek istiyorum...Yazmış olduğunuz yazıdan anlaşılıyorki dinimizi daha tam olarak kavrayamamışsınız...Yapmış olduğunuzun günah olduğunu sonradan edeceğiniz tevbeden biliyorsunuz ama buna rağmen soruyorsunuz...Bir şeyi bile bile yapmak bilmeden yapmaktan daha günahtır ve sakıncalıdır...Sizi Nusret Kardelen Bey'e yönlendirmek isterim o size neyi nasıl anlatacağını iyi bilir...Kötü birşey yapmanızı Müslüman kardeşiniz olarak istemem...Saygılar...

24.11.2006 - dilek

Konular