30.Boşanmanın,Erkeğin Elinde Olmasının Hikmeti

Boşanmanın Erkeğin Elinde Olmasının Hikmeti:

Boşanma hakkının erkeğin elinde olmasının sebebi, evlilik hayatını muhâfaza etmek, iyi düşünülmeden, alelacele bu hayata son verilmesinin vahim neticelerini önlemektir. Çünkü mehri veren, evin ve hanımının nafakasını temin eden erkek olduğu için genellikle neticeyi, o daha iyi takdir eder. Büyük zararlara yol açacak keyfî tasarruflardan daha uzak bulunur. Ayrıca boşanmanın ardından mehri müecceli ödemek, iddet içinde nafaka, giyim ve diğer ihtiyaçları temin etmek gibi bir takım mâlî yükümlülükler gelmektedir. İşte bu mâlî sorumluluklar, erkeği, boşanma hakkını kullanmakta daha dikkatli ve tedbirli haraket etmeye zorlar.

O halde boşanma hakkının, evlilik hayatının devamında sorumluluğu ve külfeti daha fazla olan tarafın elinde bulunmasında zarûret ve fayda vardır.

Kadın ise, boşanmada mâlî bakımdan hiçbir zarar görmez. Ayrıca kadın, erkekten daha duygulu olması, çabuk etkilenmesi ve sinirlenivermesi sebebiyle boşanma hakkını kullanma noktasında temkinli hareket edemez. Sonra kadın, boşanma hakkının erkeğin elinde olduğunu bildiği halde, evliliği kabul etmektedir. Erkek râzı olursa, nikâh akdi esnâsında kadın, bu hakkın kendisine âid olmasını şart koşabilir. Ve yine erkek tarafından kendine bir zarar gelirse, karşılıklı anlaşma yoluyla veya malının bir kısmını kocasına vermek sûretiyle evliliğe son verme hakkını kullanabilir. (211)
  • NaTuraL
  • 8.492

3 yorum

bızde 10 gunlukken

bızde 10 gunlukken boşanmaya kalktık.:(

21.08.2009 - delıruzgar

bosanma

slm kardesler lutfen bana yardimci olun ben on yillik bir evlilik hayatim var yurt disindayim esim dini bilgisi zayif biri;esim tarafindan siddet ve ihanet cok gordum ama yinede sabredtim halade sabrediyorum cocuklarim icin. yakin bizaman icerisinde siddetli bir kavgamiz oldu nerden aklina geldi bilemem ama bana uc kere" bos ol, bos ol,bos ol"dedi ne yapabilirim ki hala birsey olmamis gibi yasantimiza devam ediyoruz cok kirildim belki ama nedendir bilmem yine icime attim ve evlilige normal hayata devam ediyoruz benim icin zorda olsa ;yaptiginin cok ciddi ve yanlis bisi oldugunu anlatsamda her firsatta susmayi tercih ediyor napabilirim sizlerin dusunce ve fikirleriniz nedir yazilarinizi bekliyorum ALLAH'A EMANET OLUN.

14.07.2008 - gurbetciii

boşanma

bıktım artık bu boşanma konusunda yazılanlara artık hiçbirinr inanmıyorum.türkiyede kanunlar boşanmayında ne yaparsanız yapın diyor. 2 senedir boşanmaya calısıyorum ama hala boşanmadım. bu arada yedigim dayaklari kötü laflar bende ne kafa bıraltı ne huzur nede akıl ne yapacagımı bile bilmiyorum. Sadece düşğebildigime dua ediyorum. insan olan seni istemiyorum deyince anlamalı vebitirmeli ama insan olmayan benim cektiklerimi ceker. Artık bu gidişle bütün kadınlardan nefret eder hale geldim. dünya da sanki tekişim var gibi geliyor bana sadece boşanabilmek. aramızda hiç bir şey kalmamış .nefretten baska herğün uyanınca ilk işim boşanmak için neleryapabilirim demek oluyor. cünkü kafam baska bir şeye calısmıyor. hakimlerde bunu anlamıyor. yetmezmiş gibi dava bitince 3 yılda bekleyecekmişiz. sanki insanın ömrüne 3 sene daha ömür garantisi verirler gibi. ilsem ki bu dünyada ölünce kurtulacam ahret hayatı olmasa hayatıma son verecegim. inanın bıktım hayattan. sebebide boşanammak. allah kimseyi benim durumuma koymasın. iş yapamaz hale geldim. calısamıyorum. konuşunca herkesi kırıyorum. psikolojim sıfırlandı. hayatım karardı. ne olurduda hakimler bu nu anlasaydı.tek kabahatim evli oldugum zaman eski eşimi dövmemem sövmemem yeterki kaga olmasın diye. ama bugumkü aklım olsa hem döver hem söver hergün milletin yanında olay cıkarırdım. sahitler bulurudum. onları bıktırırdım. ama yapmadım diye kabahat oldu. allah benim gibi boşanamışlara sabır versin. boşanmak istemeyen kadınlarında belasını versin. hele birde kendini ben müslümanım diye gezen kadınların şerrinden korusun.Evlenirken 1 degil 1000 defa düşünün ondan sonra evlenin. beni boşayabilecek bana yol gösterecek insanlar arıyorum.

01.07.2007 - Ziyaretci